Çocuklar İçin Sosyal Medya

Çocuklar İçin Sosyal Medya

Sosyal medya günümüzde daha önceki dönemlerde hiç olmadığı kadar hayatımıza girmiş ve söz sahibi olmuştur. Sosyal medya kullanıcılarına bakıldığında yaş ortalaması rahatsız edici derecede düşüktür. Bir akıllı telefon kullanmayı ortalama seviyede bilen kişi sosyal medya ağlarına rahatlıkla erişim sağlayabilmektedir. Sosyal medya erişim ve üyeliğinde herhangi bir yaş kısıtlaması olmamakta ve bu önemsenmemektedir. Dolayısıyla sosyal medya kullanıcıları arasında hiç olmaması gereken kişiler de vardır. Bu kişiler daha ergin bile olmamış ve iyi-kötü ayırdında net bir şekilde olamamış çocuk yaş grubunda yer alan bireylerdir.

Çocuklar İçin Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Çocuklara Zararları

Sosyal medya çok geniş bir platform olup içerisinde her türden bilgiyi içermektedir. Bu alanda vakit geçirirken hiç beklenmedik ya da istenmeyen türlü türlü şeyle karşılaşmak mümkündür. Aklı baliğ olan erişkin diye adlandırabileceğimiz yaş grubunda olan kişiler, böyle durumlar karşısında olayları akıl süzgecinden geçirip önlemlerini alabilmektedirler. Ancak bir grup sosyal medya kullanıcıları var ki her türlü sömürü ve kullanıma açıktırlar. Bu grup kişiler çocuklardır.

Çocuklar sosyal medyayı genellikle rastgele denilebilecek şekilde kullanmaktadırlar. Merak ya da bilmeme, haberdar olmama durumları bu bilinçsiz grubu tehdit etmektedir. Bu yüzden çocukların sosyal medya da geçirdikleri vakit sürekli denetim altında olmalıdır. Bu denetleme durumu belki doğrudan ve açık bir şekilde yapılamayabilir.

Çocuklar İçin Sosyal Medya

Çocukların Sosyal Medya Kullanımını Kontrol Altına Almak

Çocukların zihinsel gelişim süreçleri göz önünde bulundurulunca sosyal medyada ki bazı tehlikeleri fark etmemeleri gayet kabul edilebilir bir durumdur. Bu durumu engellemek için çocuğu sosyal medya ağlarından uzak tutmak ve erişiminin engellemek akla gelebilecek en mantıklı çözüm yolu gibi gelmektedir. Ancak bu durum çoğunlukla mümkün değildir. Ters tepebilme ihtimali vardır.

Çocukları sosyal medya mecralarından direkt men etmek yerine dolaylı olarak gözetim altına almak daha faydalı bir çözüm olacaktır. Bu konuda ebeveynlerin sabırlı ve anlayışlı olması gerekmektedir. Belki kendileri de bir sosyal medya hesabına üye olup çocuğuyla karşılıklı takipleşme gibi bir yol izleyebilir ya da sosyal medya üzerine ilgili ve anlayışlı bir tavırla sohbet girişiminde bulunulabilirler. Böylece çocuğun neler yaptığına dair kısmen de olsa bilgi sahibi olunabilir.

Ancak burada dikkat edilmedi gereken önemli kısım, pek çok ebeveynin sosyal medya ağlarına aşina olmamasıdır. Ancak bu kolayca aşılabilecek bir durumdur. Küçük bir yardımla ya da araştırmayla gerekli bilgiye ulaşmak ve sistemin nasıl işlediğini anlamak hiçte zor olmayacaktır.

Nazlı Özer
Kız annesi
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yılın İlk Günü
Yılın İlk Günü

Yılın İlk Günü

Sonraki
Yeni Yıl Temennisi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.