Çikolatadan Harikalar Yaratan Şef: Amaury Guichon

Instagram ve Tik Tok başta olmak üzere sosyal medyada mutlaka Amaury’nin çikolatadan heykellerine rastlamış olmalısınız. Yarı Fransız yarı İsveçli olan şef, eşsiz yeteneği sayesinde  küresel pastacılık sektörüne yeni bir soluk getirmiş durumda. Küçük yaşlarda Fransa’da eğitimine başlayan Amaury Guichon, edindiği tecrübeler ışığında kariyerinde emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

Birbirinden farklı renkleri ve dokuları kullanarak gerçeğiyle tıpatıp benzerlikte heykeller inşa eden şef, donanımlı ekibiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde Las Vegas merkezli pastanesinde eserlerini, çikolata severlerle buluşturuyor. Tecrübelerini genç yeteneklere aktarmak adına eğitimler verdiği akademisinin yanı sıra yakın zaman dijital platformda “Netflix’s “School of Chocolate” isimli bir belgeseli de izleyicilerle buluşturdu. Dünyanın neresinde olursanız olun, bu akademide kullanılan “Amaury Guichon” markalı ürünleri kendi internet sitesinden sipariş verebilirsiniz. Kariyerinde bir çok muazzam çikolatadan heykellere imza atan Guichon’un başarısının sırrına dair verdiği ipuçlarını içeren bir röportajına gelin yakından bakalım.

https://tr.pinterest.com/pin/695876579936789398/

1. “Yaptığınız işte başarılı olmak için size her gün ilham veren birini bulmanız gerek.” dediniz. Peki senin ilham kaynağın kim?

Dürüst olmak gerekirse aklımda belirli bir rol model yok. Sanırım tüm hayatım ve kariyerim boyunca belli bir düzeyde daha iyi olmak için bana ilham veren birçok insanla tanıştım. Ama ne yazık ki, kariyerimdeki her kararıma ve hamleme rehberlik eden bir akıl hocam ya da örnek aldığım biri yok. Bence kendinizi iyilerle, doğru insanlarla kuşatın ki bu oldukça önemli. Ve komiktir, farklı aşamalarda bazı insanlarla tanışırsınız, bilseniz de bilmeseniz de, onlar sizin için bazı olasılıkların kilidini açacaktır. Bana göre başarılı olmanın anahtarı, bir fırsat doğduğunda farkına varabilmektir. Bu fırsatı değerlendirmekten korkmayın çünkü o fırsat elinize sadece bir kez geçebilir ve telafisi olmayabilir.

2. Hayatında bahsettiğin fırsatı yakaladığına dair bir örneği hatırlıyor musun?

Hayatımda tek bir dönüm noktası yok, sanırım birden fazla var. Bunlardan bir tanesi, Paris’te çırak olarak çalışırken, profesyonelliği ve nezaketiyle bana gerçekten ilham veren bir şefle tanışmamdır. O sıralarda henüz piyasaya sürülmesi planlanan  bir televizyon programını gündeme getirmişlerdi ki bu da ilk profesyonel pastacılık üzerine bir kurguydu. Fransa’da gösterime girecekti. O zaman bahsettiğim şefe çok işim olduğu için ilgilenmediğimi söyledim ama o çok ısrar etti. Ve dedi ki, “Bu senin için çok büyük bir fırsat olabilir. Doğru profile sahipsin. Sempatik bir görünüşün, karizman ve yeteneklerin var,” ve saire diyerek bastırmaya devam etti ve beni cesaretlendirdi. Ve sonunda, şaka olsun diye, başvurumu yaptım ardından programa katıldım. Programda çok ama çok başarılı oldum. Ve bu, beni ABD’ye getirebilecek başka bir network ağıyla tanıştırdı. Eğer o zaman için programa katılmayı kabul etmeseydim, Paris sokaklarında çalışan ortalama şeflerden biri olarak hayatıma devam edecektim. Bu cesareti gösterebildiğim için mutluyum. Hayatımın bir diğer önemli dönüm noktası ise bana her zaman destek olan sevgili eşim Fiona ile tanışıp evlenmem oldu.

https://tr.pinterest.com/pin/695876579936791354/

3. Gösterişli Heykellerinizin Yapımı yedi gün kadar sürdü ve yüksekliği 2 Metreye kadar ulaştı. Bu süper detaylı projelerden birinin ortasındayken zihinsel durumunuz değişiyor mu?

Ben ve ekibim, heykellerin çoğunu dört gün içinde yapabiliyoruz. Motosiklet gibi tonlarca detay içeren en ayrıntılı olanlar için bu süre yedi güne kadar çıkabiliyor. Ama her zaman, bir sonraki proje için heyecanlanırım. Bu yüzden hiç bir zaman bir ay sürecek heykel üzerinde çalışamadım. Bunu zihinsel olarak yapabileceğimi sanmıyorum. Başlamayı seviyorum, süreci seviyorum ama sonucu görmeyi daha çok seviyorum ve bir ay, bunun için çok uzun bir süre olurdu. Doğal olarak zihinsel durumum çok yüksek ihtimalle değişirdi, kesinlikle. En nihayetinde hangi dalda olursa olsun bir sanat icra etmek zor, bir de onu çikolata gibi eşsiz bir malzemeyle yaratmak daha da zor.

 Çünkü çikolata, aynı sıcaklıkta iki kıvama sahip olabilen, yağ bazlı en nadir doğal elementlerden biridir.  Birçok farklı alana ve sanatçıya saygı duyuyorum. Odun alırsın, kil alırsın, hepsinin kendine has özellikleri vardır. Örneğin kilden heykel yaparken bir parça koparırsın, yetmezse daha fazla kil eklersin, o kadar. Ve sonra kurur. Çikolata ile bu durum oldukça farklı. Her şey çökebilir. Ve her şey yapısal çalışmayı nasıl kurguladığınızdan tutun çalıştığınız atmosfere kadar bir çok etkene bağlıdır. Bu yüzden, bazen parçayı nasıl oluşturacağıma dair bir fikirle işe başlıyorum. Minimum miktarda çikolata kullanarak hedeflediğiniz vizyonunuzu gerçekleştirmek için farklı teknikler bulmalısınız, çünkü ana malzemeniz olan çikolata pahalıdır ve ne kadar çok kullanırsanız, parça ne kadar ağırsa o kadar dikkatli olmanız gerekir.

Çoğu zaman, yapmak istediklerime bağlı kalabildiğim için  sürecin sonundan heykel başarıyla sonuçlanıyor, ancak sürecin ortasında, bazen parçanın belirli bir bölümünü nasıl yapacağımı yeniden değerlendirmem ve değiştirmem gerekiyor. Zihinsel olarak, bir heykel yapmak gerçekten çok yorucu. Ve bittiğinde, genellikle o gün gözlerimi kapatıp uyumaya ihtiyacım var. Bu yüzden çalışmadığım zamanlar biraz sıkıcı olsa da pillerimi şarj edebilmem için büyük bir fırsat.

https://tr.pinterest.com/pin/695876579936789389/

4. Instagram’da Gördüğümüz Kadarıyla Neredeyse Kusursuz, Mükemmel Hamur İşleri Ve Çikolata İllüzyonları Yaratıyorsunuz. Başarısız Olduğunuzu Asla Görmüyoruz. En Büyük Başarısızlıklarınız Nelerdir?

En nihayetinde ben de bir insanım tabii ki. Bazen işler planladığımız gibi gitmeyebilir. Ancak haftada bir heykel  yayınlayabildiğim için, bu genellikle  başarılı olduğum anlamına geliyor. En büyük başarısızlığım diye adlandırabileceğim bir surum olmadı henüz. Komik bir hikaye istersen sana biraz fikir verebilirim… Küçük ölçekte çikolata yapmak çok zor oluyor. Her ince detay elinizde çok kolay eriyebilir. Ve sonra rengi uyguladığınızda, yenilebilir bir renk olduğu için, yani belirli bir viskoziteye sahip olan kakao yağıdır, su bazlı renk kadar akıcı veya sıvı değildir. Bu, heykelinizi tasarlarken size oldukça zorluk çıkartır. Netflix’ deki programımızda minik bir roket yapmam gerekiyordu. Tüm günümü o roket üzerinde çalışarak geçirdim. Ve o roket, bir projeden vazgeçtiğim tek çalışmaydı, çünkü başarmak istediğim seviyeyi biliyordum ama ona ulaşamayacaktım. Roketin üzerine küçük şeker pencereleri yapmak istedim fakat başaramadım. 

https://tr.pinterest.com/pin/695876579936789393/

5. Pastacılık okulunuzda, öğrencilere yaptıkları şeyin arkasındaki bilimsel süreçleri öğretmekten bahsediyorsunuz. İnsanların hamur İşleri yapmak İçin anlaması gereken Süreç nedir?

Bunun arkasında tek bir kural olduğunu düşünmüyorum ama okula gelen her öğrenciye her zaman söylediğim bir şey var, bizim sektörümüzde sosyal medyada yaptığımız işin çok güzel yanlarını gösterilir. Görsel kısım, Ar-Ge kısmı, tatlarla oynama vb. Ancak bir pasta şefi olarak günlük hayatta büyük fedakarlıklar yapmaya istekli olmalısınız. Ve sanırım, sektöre girmek isteyen herkese verebileceğim bir tavsiye varsa o da şudur: sektörümüz nadiren ödüllendiricidir ve doğum günlerinizi, tatillerinizi, Noel gibi önemli günleri feda edebilmeyi öğrenmelisiniz. Çünkü bizler, o dönemde başkalarını mutlu etmek için çalışıyoruz. İster birileri için ister kendiniz için çalışın, bizim sektörümüzde “fedakarlık” anahtar kelimedir. Aşağıya bakmalı, bazı şeyleri feda etmeyi kabul etmeli ve becerilerinizi belli bir noktaya gelene kadar geliştirmek için son derece sıkı çalışmalısınız.

https://tr.pinterest.com/pin/695876579936789472/

İster benim akademime olsun ister başka bir eğitim merkezi olsun, birkaç aylık veya yıllık eğitimden sonra bir şef olmayı, kendi işyerinizi açmayı, hemen başarılı olabilmeyi olmayı beklemeyin. Sosyal medya da her şey toz pembe gibi görüse de işler böyle yürümüyor. Çok genç yaşta başıma gelen her şey için çok minnettarım, ancak bu bizim sektörde çok nadirdir. Ve bence beni bugün olduğum yere getiren şey, yaptığım çok basit tesadüflerin ve risk almanın ardışıklığı. Ama bu standart bir durum değil, bir istisna olduğumu kabul etmeliyim. Bu yüzden size özellikle tek başına bir numara veya tarif konusunda herhangi bir tavsiyede bulunmayacağım. Ama sektöre girecek olursanız, benim sosyal medyamın ve diğer her başarılı pasta şefi sosyal medyasının sizi inandırdığından çok daha fazla zorlukla uğraşmak zorunda kalacağınız söyleyebilirim.

Röportaj Orjinal Kaynak: Amaury Guichon Tells All About Chocolate, Showpieces, And The Art Of Pastries – Exclusive Interview

ahsen blog
hello, enjoy! ✌ • 📨blog.ahsen@gmail.com
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Aşırı Kilo Veren Erkeklerde Estetik Ameliyatlar
Sonraki
Bir Ağaç Misali

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Aralık ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
10
gün
10
saat
10
dakika
10
saniye
Aralık ayı blog yarışması başladı
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.