Burç Yorumlarındaki Anlamını Bilmediğiniz Terimler Ne Anlama Geliyor?

yılıdz haritası

Dünya üzerinde çok büyük bir kitle astrolojiye inanıyor. Fakat bu bir din sistemine inanmak gibi değil. Daha ziyade bu insanlar astroloji ile hayatlarını daha kolay bir akışa çekebileceklerine ve doğru kararlar alabileceklerine inanıyorlar. Bu sebeple de düzenli olarak takip ediyorlar. Ama her alanda olduğu gibi astrolojide de belirli terimler mevcut. Bunların adını sık sık duyuyoruz ama ne anlama geldiklerini biliyoruz. 

Pek çok online platform üzerinden size astroloji konusunda destek olacak astrologlara ulaşmak mümkün. Bireysel olarak destek alabileceğiniz gibi YouTube gibi platformlar üzerinden haftalık veya aylık ya da özel günler için yapılmış yorumlara ulaşmanız da mümkün. Peki astrolojiden biraz da olsa anlamak istiyorsanız neleri bilmeniz gerekiyor? İşte size astrolojiden anlamanızı sağlayacak o astroloji terimleri ve açıklamaları. 

Anlamını Bilmediğiniz Astroloji Terimleri

yılıdz haritası

1- En Temeli: Astroloji Nedir? 

Hepimizin dünyaya geldiği an belirli anlamlar taşır. Astroloji, kişinin dünyaya geldiği anda gökyüzünün nasıl bir dizilimde olduğunu ortaya koyarak bu dizilimin yarattığı enerjiyi kişinin hayatındaki olasılıklar üzerinden yorumlamasıdır. Dizilimi oluşturanlar ay, güneş, gezegenlerin ve yıldızların konumudur. Bu konumların değişmesi hali farklı enerjilere yol açar. Bu durum da bizim hayatımızda da farklı enerjilerin etkisini göstermesi anlamına gelir. 

2- Açılar Çok Önemli!

Astrolojinin en temel kavramlarından biri açılardır. Gökyüzündeki neredeyse tüm cisimlerin birbirleriyle oluşturdukları açılar bizim hayatımızda ciddi anlamlar ifade eder. Bu açıların yarattığı enerjinin yorumlanması astrolojinin kendisidir. 

3- Doğum/Yıldız Haritası 

Her iki şekilde de söylendiğini duyabilirsiniz. Doğum haritası ve yıldız haritası temelde aynı şeylerdir. Açıklamak gerekirse: bu harita doğduğunuza anın gök dizilimini ifade eder. Yani doğduğunuz andaki gök cisimlerinin konumunu çıkarmaktır. Bu esnada yıldızlar çok ciddi rol oynar. Bu sebeple bizim için temel olan iki kavram doğum ve yıldızdır. O yüzden bu harita her iki isimle de anılır. 

4- Gökyüzündeki Evlerimiz 

Herhangi bir burcun bir evde olduğu ile alakalı söylemleri astroloji terimleri arasında sıkça duyarsınız. Peki ev kavramı astrolojide ne ifade eder? Astroloji gökyüzünün bir daire olduğunu kabul eder ve bu daireyi de 30 derecelik 12 parçaya böler. Bu parçalardan her biri ev olarak adlandırılır. Bu evlerden her biri hayatımızda bir şeyi temsil eder. Her birinin kendine has özellikleri vardır. Burçların ve gezegenlerin bu evlerle olan ilişkisi yani konumları ile yaptıkları açı astroloji için çok önemlidir. 

5- Merkür Retrosu Mu? Retro Da Ne? 

2019 yılında retro etkilerini sıklıkla hissettiğimiz için neredeyse hepimizin gündeminde olan bir konu haline geldi. Peki biz metronun kelime anlamının ne olduğunu ve astroloji terimleri içerisinde ne temsil ettiğini biliyor muyuz? Retro aslında retrograde kavramının kısaltılmış halidir. Geri gitmek anlamına gelir. Elbette her hangi bir gezegenin veya gökcisimleri yörüngesinde bir anda geriye gitmeye başlaması söz konusu değildir. Burada bahsettiğimiz geri gitme dünyadan bakıldığında o gezegenin veya cismin geriye gidiyor muş gibi görünmesi halidir. Dünyanın dönüşüyle ona tur bindirmesi de denebilir. Herhangi bir gezegenin retro konumunda olması enerjisel anlamda iyi değil. O yüzden bu gerileme dönemlerinde astrologlar çeşitli olumsuzluklara karşı bizi uyarırlar. 

ayın konumları astroloji

6-Ayın Konumları 

Astrolojide gökyüzündeki her şey çok fazla önem taşır. Söz konusu bu cisimlerin veya gezegenlerin dünya üzerindeki enerjilerisel etkilerini anlamlandıran astroloji için elbette en önemli gökcisimlerinden biri de dünyanın uydusu olan aydır. Ayın konumları onun etkisi üzerinde söz sahibidir. Dolunayın çok kuvvetli bir enerji vardır ve tamamlanmayı, bir şeyleri bitirmeyi temsil eder. Aynı zamanda yeniayın da kuvvetli bir enerjisi vardır. Fakat o yeni başlangıçları, niyeti ve bir işe başlamayı temsil eder. İşte tüm bu evreler enerji anlamında hayatımızda bambaşka şeyleri beslerler.

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kadınlar İçin Evdeki Kıyafetlerle Kombin Yapmanın Sırları
poz veren neon ışıklı kadın

Kadınlar İçin Evdeki Kıyafetlerle Kombin Yapmanın Sırları

Sonraki
Ne Getirdin Bana Çocukluğundan?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.