Bir Resmin Hikayesi: Tutuklular Çemberi

Okuyunca içinizin ürpereceği ve hayatınızı sorgulatacak bir tablonun hikayesidir bu. 

Meşhur ressamı duymayanınız yoktur. Adı Vincent Van Gogh ama onun hayatından bahsetmeyeceğim.Bahsedeceğim şey beni oldukça etkileyen sizi de etkileyeceğini düşündüğüm tablosu.

“Tutuklular çemberi”

Tabloyu bir inceleyelim.Yazıya devam etmeden önce resmi okumanızı istiyorum.Bakalım düşünceleriniz ile resim ne kadar örtüşecek?

Hadi yukarıdaki tabloyu okuyalım.Resme ilk baktığınızda koyu tonların ağırlıkta olduğunu göreceksiniz.Uzunca bir binada ve küçük bir alanın içinde dönen insanlar.İnsanın kolostrofobisini artırıyor.Pencerelere bakarsanız , insanların kafalarını uzatıp bakamayacağı yerde.Daire şeklinde dönen bu insanlar aslında bir çıkmazı temsil ediyorlar.Oldukça rahatsız edici bir çaresizlik mevcut resimde.Göze çarpan sarı saçlı bir adam var.Van Gogh burada kendini resmetmiş.Bu sıkıntılı tabloda neden bunu yapmıştır peki?

Çünkü Van Gogh o süre zarfında aslında bir akıl hastanesinde kalıyordu.Ruhsal bazı sıkıntılarının olması sebebiyle , kendi isteğiyle gitmeye karar vermişti buraya.Belki ruhsal sorunlarının bir sonucudur bu resim.Van Gogh aslında bunu çizerken örnek aldığı bir tablo vardır.Oldukça benzer olduğunu da göreceksiniz.

Van Gogh hastaneyken çoğu tabloyu bu şekilde kopyalamıştır.Tutuklular çemberi bunlardan biridir.Yukarı doğru uçan iki kuşu gördünüz mü? Bu iki kuş yukarı çıkmasına rağmen hiçbir zaman özgür olamayacak ve o bina içinde kalacaklardır.Kuşların özgürlükle bağdaştırıldığı bilinmektedir fakat resimde tam tersi resmedilmiş adeta kuşların gökyüzü ile ilişkisi kesilmiş.Umut ve özgürlük görülmüyor bu tabloda.Resimdeki insanları saydığınızda 37 kişi olduğunu göreceksiniz.Bu neden önemli?

Bazı rivayetlere göre Van Gogh’un intihar ettiği söylenir.Van Gogh öldüğünde 37 yaşındaydı.Her bir kişi Van Gogh’un bir yılıdır belki de.Resimdeki her bir yılın -bireyin- ne kadar karamsar olduğunu göreceksiniz.Van Gogh tamamıyla karamsar bir ömür geçirmiş.Mutsuz ve Umutsuz 37 yıl.Belki bize bunu söylemeye çalışmıştır.

Oysa ki ;

Karanlıktan varılır ışığa. -Vincent Van Gogh

Van Gogh ömrü boyunca karanlığı yaşadı belki de aydınlığa varabilmek için.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.