Bazı Anılar Başkadır

Bazı Anılar Başkadır

Tecrübe edindiğin o yerler,  gördüğün o tarihi değeri yüksek binalar, o yürüdüğün eski ve biricik taşlar… O güldüğün dakikalar, mutlu olduğunu hissettiğin o anlar… Martıların huzur verici sesleri, o denizi nasıl içine çektiğin… Hangi insanları mutlu ettiğin, hangi insanlarla sohbet ettiğin; gülümsediğin, kahkahalar attığın… Hangi yerleri kiminle gezdiğin, hangi yeri en çok sevdiğin.. Sürekli gelsem de, hiç sıkılmam dediğin o nadide yerler… 

Bazı anılar başkadır;üstünden ne kadar zaman geçerse geçsin, hâlâ tazedir hâlâ en yenidir… Sanki daha dün yaşamış gibi; diridir… O hatıraları zaman zaman yâd etmek ve hatırladıkça gözlerimizin dolması;tarifi zor bir duygudur. İçimize işleyen o özlemin yakıcılığı, gözlerimizi doldurur. İşte bu hatıralar, en değerli, en gözdedir… Pek çok kişinin kopamadığı anıları vardır. Bu bağ o kadar güçlüdür ki, bu anıları yaşadığımız ”en güzel zamanlar” diye hatırlarız. 

Bazı anılar başkadır; hatırlandıkça sanki oradaymışız gibi hissettirir. Yüzümüzde o an düşünceli bir ifade ve hafif bir tebessüm belirir.  O anılar hep canlıdır, yine canlıdır, yine canlı olacaktır bizim için… Bu anıların diğer anılardan farkı; hiçbir zaman eskimemesi, eskimesini dahi aklımızdan geçirmediğimiz yegane anılardır. Anıların tazeliğini belirleyen şey, o anıları nasıl yaşadığımızdır. O anlara belki yine dönemesekte, bizde yerlerinin ayrı olduğu kesindir. Yıllar geçip giderken, o en değerli anılarımız da bizimle gelir. Bizimle yeni anlara şahit olur. Geriye dönüp baktığımızda ”iyi ki bu hatıraları yaşamışım” demek büyük mutluluk verir insana… En güzeli de, bu değerli anıların bize kattığı tecrübelerdir. İster iyi olsun ister kötü olsun, tüm kazandığımız tecrübelerde bu anılar saklıdır. 

Seni sen yapan, kendin olmanı sağlayan, seni değiştiren, dönüştüren her anı; “en değerlidir.” Bu yegane anılar ve sonunu getirmek istemediğin her şey, çok başkadır insanda…  

Ve değerli edebiyatçımız Sabahattin Ali’nin şu sözü aklımıza gelir: ”İnsan alıştığı, güzel bulduğu, kendine yakın bulduğu yerlerden ayrılırken sanki vücudunun bir kısmını orada bırakıyormuş gibi üzülür. ” 

İstanbul’a ithafen…

Herkesin değerli anılar biriktireceği güzel zamanlarının olması dileğiyle…

Bu yazıyı nasıl buldunuz?