Başarılı Bir Türk Yapımı: 50M² Dizi İncelemesi

Selamlar dostlar. Bugün sizlere 27 Ocak itibariyle yayına girmiş olan BKM yapımı Netflix orijinal Türk dizisi 50m²’den bahsedeceğim. Hadi gelin hemen yazıya geçelim.

Yönetmen koltuğunda Selçuk Aydemir’in oturduğu, senaristliğini de Burak Aksak’ın üstlendiği bu dizide oyuncu kadrosunun da oldukça başarılı oyunculardan oluştuğunu söyleyelim. Başrollerde Engin Öztürk, Aybüke Pusat ve Cengiz Bozkurt gibi başarılı isimlerin yer aldığı dizide Kürşat Alnıaçık, Tuğçe Karabacak, Tuncay Bayazıt ve Gürkan Uygun gibi isimler de yer almakta. Dram – Gerilim türündeki dizinin ilk sezonu ortalama 50’şer dakikalık 8 bölümden oluşuyor. 190 ülkede gösterime giren dizinin ikinci sezonuyla ilgili ise henüz resmi bir açıklama yok.

Gelelim dizinin konusuna… Dizi, hayatı için kaçarken kendisini tanımak ve kim olduğunu öğrenmek isteyen Gölge’nin (Engin Öztürk) hikayesini ele alıyor.  Ailesini hiç tanımayan Gölge, küçük yaştan itibaren kendisine baba gibi davranan Servet’in (Kürşat Alnıaçık) himayesi altında olup, onun karanlık ve pis işlerini yapmaktadır. İhanetinin ardından Servet’e cephe alan Gölge, kendini bir anda yabancı bir mahallede 50 metrekarelik bir terzi dükkanında yaralı halde bulur. İşler düzelene kadar orada saklanır. Bu sırada başta Muhtar (Cengiz Bozkurt), Dilara (Aybüke Pusat) ve Turan’dan (Tuncay Bayazıt) oluşan mahalle halkı Gölge’nin ölen terzi dükkanının sahibi Adil Abi’nin oğlu Adem olduğunu düşünürler. Gölge’de yavaş yavaş Adem gibi davranmaya başlar. Ancak bu kimliğe bürünmek sandığı kadar kolay olmayacaktır. Bu mahallede geçmişine ve gerçek kimliğine dair sırları keşfedecek, etrafındakilere yardım edecek ve başka bir insana dönüşecektir. Bu olayların sonucunda ise kendisini bir kez daha Servet’in karşısında bulacaktır.

Dizi hakkında kendi düşüncelerime gelecek olursam keyifle izlediğimi ve beğendiğimi söyleyebilirim. Özellikle Atiye ve Hakan Muhafız gibi “diziciklerden” sonra ilaç gibi geldi. Dizinin türü hakkında ne kadar Gerilim – Dram demiş olsak da komedinin de çok iyi şekilde işlendiğini söyleyelim. Burak Aksak bu bağlamda çok başarılı bir iş çıkarmış. Oyunculukları genel olarak beğendim. Başrollerin aksine yan rollerdeki oyuncular da gayet iyiydi. Dizi, genel olarak sürükleyiciydi. Mantıksız bazı sahneler de yok değildi elbette ama genele baktığımızda bu sahnelerin göz ardı edilebileceğini söyleyebilirim. “Kalitesiz, tamamen zaman kaybı” şeklinde yorum yapan arkadaşlarıma katılmıyorum. Beklentiyi çok yüksek tutmadığınız sürece beğenebileceğinizi düşündüğüm bir yapım. Benim diziye puanım 8/10.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın. 🙂

Yüksel Gültekin
23'ist
Subscribe
Bildir
7 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İnsanlığın Yüz Karası: NAZİLER

İnsanlığın Yüz Karası: NAZİLER

Sonraki
Ego nedir? Davranışlara nasıl yansır ?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.