49. İstanbul Müzik Festivali, Açılış Töreni ve Konseriyle Başladı

49. İstanbul Müzik Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 49. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış töreni ve konseri, 18 Ağustos Çarşamba akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi.

Sunuculuğunu Toprak Sergen’in üstlendiği 49. İstanbul Müzik Festivali açılış töreni, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın açış konuşmasıyla başladı.

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı konuşmasında, “Uzun bir aradan sonra, 49. İstanbul Müzik Festivali’nin açılışında sizlerle yeniden bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu yıl festivalimiz “Başka Bir Dünya Mümkün” diyerek, özlemle olduğu kadar umut ve heyecanla karşılıyor izleyicilerini. Bu tema altında festival bizi doğayla, birbirimizle, gezegenimizle uyum içinde yaşamak için müziğin gücünü nasıl kullanabileceğimize dair düşünmeye davet ediyor. Programında yer alan eserler ve yan etkinlikleriyle insan ve doğa ilişkisine odaklanan İstanbul Müzik Festivali, ev sahipliği yaptığı konserlerle de kentimizin sanat yaşamına katkılarını sürdürmeyi hedefliyor. Dünyamızın yaralarını hep birlikte saracağımıza, yaşamı kültür, sanat ve müzik aracılığıyla iyileştireceğimize, geleceğe yaratıcılığın aydınlığı ve heyecanıyla yön vereceğimize gönülden inanıyor, hepinize umudunuzun güçleneceği, doyurucu bir festival diliyorum,” dedi.

Törende İstanbul Müzik Festivali’ne desteklerinden dolayı TC Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’a teşekkür plaketi takdim edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına teşekkür plaketi ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na sunuldu. Ayrıca festivale mekân desteği veren Kadıköy Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. temsilcilerine de teşekkür plaketleri verildi.

49. İstanbul Müzik Festivali’nin gerçekleştirilmesinde büyük katkısı bulunan gösteri sponsorları Borusan Holding, Mercedes-Benz, Türkiye İş Bankası, Tekfen Vakfı ve 2019-2022 Festival Açılış Konseri Orkestrası Tekfen Filarmoni Orkestrası’na teşekkür plaketleri takdim edildi.

Ardından İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na tüm etkinliklerinde katkıda bulunan Eczacıbaşı Topluluğu, Zurich Sigorta ve The Marmara Group’a teşekkür plaketleri sunuldu.

49. İstanbul Müzik Festivali

Festivalin Onur Ödülü Prof. Dr. Cihat Aşkın’a sunuldu

49. İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki Onur Ödülü, gerçekleştirdiği çalışmalarla klasik müziğin gelişimine önemli katkılarda bulunan; Doğu ve Batı medeniyetleri arasında bir kültür elçisi olarak görev yapan uluslararası keman virtüözü ve besteci Prof. Dr. Cihat Aşkın’a sunuldu. Aşkın’a ödülünü İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı verdi.

Aydın Gün Teşvik Ödülü genç keman sanatçısı Alican Süner’in oldu

İKSV’nin kültür-sanat üretimini desteklemek amacıyla yürüttüğü çalışmalar kapsamında 2012’den bu yana her yıl, gelecek vadeden genç müzisyenlere verdiği 20 bin TL değerindeki Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün 2020 yılı kazananı keman sanatçısı Alican Süner oldu. Süner’e ödülü ilerleyen günlerde takdim edilecek.

Festival açılışını Tekfen Filarmoni Orkestrası ve Anna Vinnitskaya yaptı

Törenin ardından 49. İstanbul Müzik Festivali, hikâyeler anlattığı müziğiyle günümüzün önemli piyanistleri arasında sayılan Anna Vinnitskaya ve İstanbul Müzik Festivali’nin 2019-2022 Açılış Konseri Orkestrası Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın konseriyle başladı. Konserde Dmitri Şostakoviç’in Piyano Konçertosu no.1, Do minör, op.35 ve Caz Orkestrası için Süit no.2 eserleri ile Sergey Prokofiev’in Piyano Konçertosu no.1, Re bemol Majör, op.10 başlıklı eserleri seslendirildi.

49. İstanbul Müzik Festivali

Festival 16 Eylül’e kadar sürecek

 Başka Bir Dünya Mümkün başlığını taşıyan festival, 16 Eylül’e kadar 14 farklı mekânda 20 konsere ev sahipliği yapacak. Festival kapsamında ayrıca ücretsiz hafta sonu konserleri, konsere doğru etkinlikleri ve çocuk atölyeleri de düzenlenecek. Festivalin tüm programı için: https://muzik.iksv.org/tr/program

49. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ AÇILIŞ TÖRENİ PLAKET LİSTESİ

49. İstanbul Müzik Festivali’ne Katkıda Bulunan Kurumlar

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı adına TC Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sn. Özgül Özkan Yavuz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu

Kadıköy Belediyesi adına Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Sn. Mustafa Oltulu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sn. Murat Abbas

 

49. İstanbul Müzik Festivali Yüksek Katkıda Bulunan Gösteri Sponsorları

Borusan Holding adına Borusan Sanat Genel Müdürü Sn. Ahmet Etem Erenli

Tekfen Vakfı adına Tekfen Holding Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Tekfen Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Reha Yolalan

Mercedes-Benz adına Mercedes-Benz Kurumsal İletişim Müdürü Sn. Miray Kutlu

Türkiye İş Bankası adına İş Sanat Sanat Yönetmeni Defne Turaç 

2019-2022 Festival Açılış Konseri Orkestrası

Tekfen Filarmoni Orkestrası adına Tekfen Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Dori Kiss Kalafat

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na Katkıda Bulunan Kurumlar

Eczacıbaşı Topluluğu adına Eczacıbaşı Topluluğu Kurumsal İletişim Direktörü Sn. İlkay Akalın

Zurich Sigorta adına Zurich Sigorta CEO’su Sn. Yılmaz Yıldız

The Marmara Group adına The Marmara Türkiye Otelleri Operasyonlarından Sorumlu Grup Başkanı Sn. Ata Eremsoy

İstanbul Kültür Sanat Vakfı
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), kültür ve sanatın gelişimi için çalışan bağımsız bir kurumdur. İKSV, klasik ve güncel müzik, sinema, tiyatro, güncel sanat, tasarım gibi alanlarda uluslararası festivaller, bienaller ve yıla yayılan etkinlikler düzenler.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kin ve Nefret Üzerine Siyaset Yapılır Mı?
Sonraki
sessiz yardım çığlığı

sessiz yardım çığlığı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.