2. Hafta- İnternetin Kullanım Amaçları

Dersimizin bu haftaki bölümünde internetin kullanım amaçlarından bahsettik. Günümüzde internet pek çok alanda kullanılabiliyor. İnternetin; alışveriş, eğitim, finans, vb. konularda her geçen gün kullanım oranı artıyor. Özellikle pandemi döneminde, internet günümüzün büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz bir mecra halini aldı. Her türlü eğitim, alışveriş, eğlence ve resmi işlerimizi internet üzerinden halleder hale geldik.

İnternetin kullanım alanlarının yanında, internet ile ilgili kavramlar da bu dersimizin konuları arasındaydı. Bu kavramlardan ilki Wifi. Günümüzde internetin getirdiği sonsuz içeriklere erişebilmek için sınırsız internet ihtiyaç haline gelmiş durumda. Bu sebeple mekan fark etmeksizin hemen hemen gittiğimiz her yerde sorduğumuz ilk şey Wifi şifresi oluyor.

Wifi günümüzde her ne kadar yaygın kullanılan bir teknoloji olsa da en az Wifi kadar kullandığımız 3G, 4G, 4.5G gibi teknolojiler de var. G kavramı “Generation” anlamına gelir ve kullanılan internetin neslini temsil eder. Son zamanlarda ülkelerin ve teknoloji şirketlerinin üzerinde büyük çalışmalar yaptığı 5G teknolojisi de gün geçtikçe adını duyurmaya devam ediyor. 5G teknolojisinin ortaya çıkardığı,  daha doğrusu gelişmesine katkıda bulunduğu alan ise bulut teknolojisidir. Bulut teknolojisi bizim halihazırda kullandığımız depolama sistemlerinin genel adıdır.

İnternet kullanımından ve internet kavramlarından bahsettik. “Sırada interneti en etkili şekilde nasıl kullanabiliriz? “sorusunun cevabı var. Örneğin internette herhangi bir arama motorunda bir şey aratırken görmek istediğimiz sonuçlar ve görmek istemediğimiz sonuçları ayrıştırabileceğimiz yöntemler var. Bunlardan birisi şöyle çalışıyor: Kadıköy çevresindeki bir otele gitmek istiyoruz ve otelin sahilde olmasını istiyoruz. Biz “Kadıköy otel” yazıp yanına +sahil –(istemediğimiz mahalle ismi vs.) şeklinde yazdığımız zaman aradığımız kriterdeki otellere en kısa yoldan ulaşmış oluruz.

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere😌

Ömer Faruk Kılıç
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bilge ile sohbetler-1
Sonraki
SONSUZ UYKUNUN BİR AŞKI: ENDYMION& SELENE

SONSUZ UYKUNUN BİR AŞKI: ENDYMION& SELENE

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.