Yatılı Okuldaki Matematik Dersleri

Yatılı Okuldaki Matematik Dersleri

Yatılı Okuldaki Matematik Dersleri

Yatılıya başladığım ilk yıl 6.sınıfta matematik hocamız Mine hoca nedenli iyi bir matematik hocası idiyse sonraki yıllarda dersimize gelen müdür yardımcısı Mustafa hoca o denli kötü bir matematik hocası idi… Mine hoca devam etseydi derslerimize daha farklı olurdu sanırım… Matematik bilmeden mezun olduk Mustafa hocanın sayesinde.

Mustafa hoca bir ders boyunca banyoda kırılmış bir küvetten bahsettiği oldu.(Yatakhaneden sorumlu müdür yardımcısı ya) Yine bir derste tuvalet girişinde asılı pirinç tabelanın neden kaybolduğunu sorup durdu.Vay efendim bizim ne işimize yaracakmış o levha,kim almış ,ne yapacakmış?Biz  ne işe yaramaz ,adam olmaz, haylaz insanlarmışız.Saydıkça sayıyor,nesihat veriyor güya.Dersse böylelikle boş geçiyor,heba oluyor.

Sonra dersin sonlarına  doğru arka köşede pencere yanında oturan Hasan elini kaldırdı ‘Hocam’ dedi ‘ben o tabelayı tuvalet kapısının önündeki çöp bidonunun içinde gördüm’

Meğer tabelanın vidaları gevşeyip kapının önündeki çöp bidonunun içine düşmüş.

Mustafa hoca: Git getir bakalım.

Hasan kalktı gitti çöp bidonunun içindeki tabelayı aldı geldi.

Mustafa hoca tabelayı aldı sınıfa döndü:

-Şu ana kadar söylediğim sözlerimi geri alıyorum dedi ve tam o esnada zil çaldı,ders bitti!

Bana öyle geliyor ki Hasan dersin sonuna kadar tabelanın yerini söylemedi, dersin bitmesini bekledi.Bence buna gerek yoktu; Mustafa hoca dersi boş geçirmek için başka bir şey bulurdu elbet.

Bir elinde matematik kitabı,sürekli kitaba baka baka bir problemi tahtaya yazar çözmemizi isterdi.Bu basit problemi 5. sınıftaki çocuklar bile çözermiş,biz nasıl olurda çözemezmişiz.E anlatta öğrenelim o zaman değil mi?Yok. Söyler de söyler. ‘Şimdi şurdan bir 5. sınıf çağırsam…’ Ders bir soruyla geçecek. Anlat öğretmen sensin, bizse öğrenci …

Yine bir üst sınıfta tahtaya kitaptan bir soru yazmış:‘şimdi şurdan bir 5. sınıf  öğrencisi çağırsam bu problemi çözerdi’ demeye başlamış Mustafa hoca.Tam o sırada  Mehmet Ali kalmış kapıya doğru yönelmiş .

Mustafa hoca: ‘nereye böyle?’ demiş

 Mehmet Ali: 5A’ya gidiyorum’ demiş

‘Hayırdır’ demiş hoca

‘5. sınıftan bir öğrenci getireyim şu problemi çözsün de sizde kurtulun bizde’

Hoca :‘Otur yerine’ demiş.

Mustafa hoca kalp krizinden vefat etmiş. Stres hayatında fazlasıyla vardı anlaşılan. Allah rahmet eylesin

Düşİnce
1978 de Sivas'da doğdum. Evliyim ve bir kızım var.Diş Hekimiyim.Amatör olarak yazıyorum.Sinema ve Kitaplar hayatımın geri kalanını dolduruyor.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Asla Güvenme
Sonraki
Yurt Dışından Online Alışveriş Yapacaklar Dikkat!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.