Seni Gerçekten Motive Eden Şeyi Nasıl Bulursun?

Seni Gerçekten Motive Eden Şeyi Nasıl Bulursun?

Her insan ne kadar üşengeç ve tembel insanlar da olsalar aslında bu hayatlarını devam ettirebilmek için bir motivasyon kaynağı arayışındadırlar. Bu insanın fıtri bir dürtüsüdür. Fakat hayatımızda çoğu zaman bizi motive eden şeyin ne olacağına karar vermekte çok güçlük çekiyoruz.  Peki, bizi motive edecek şeyleri nasıl buluruz?

Seni Gerçekten Motive Eden Şeyi Nasıl Bulursun?

Vizyonunuzu ve Misyonunuzu Belirten Bir Cümle Bulun

Her insan net bir şekilde kendi vizyon ve misyonunu belirlemek zorundadır. Hatta her insan bunu fark etmeden zaten yapmaktadır. Fakat amacına dair kuracağınız bir cümle, bir söz ve bir beyan yerinde olacağı için uzun vadede sizi motive eden temel ögelerden biri olacaktır. Bu beyanınız sizin kuracağınız hayatınızda hedeflerinizi ve amaçlarını kaybetmeden yürümenizi sağlayacaktır. Bu beyanı her zaman göreceğiniz bir yerde tutarak motivasyonunuzu taze tutabilirsiniz.

Plan Yapın

Tıpkı iş dünyasına atılmış bir taze girişimci gibi hayatınıza da aynı bu titizlikle atılmalısınız. Hayatta edindiğiniz misyonlar eğer sağlam planlarla desteklenmiyorsa ne yazık ki bu vizyon ve misyonlar boş hayallerden öte değildir. Kısa ve uzun vadelerde düşünüldüğünde, hedeflerinizi de dahil ettiğiniz gibi özel hayatınızı ve iş hayatınızı kapsayacak çok kapsamlı bir plan oluşturmalı ve her şeyi tek tek not etmelisiniz. Oluşturacağınız bu plan, profesyonel ve kişisel her koşulunuzu şekillendirecek ve herhangi her türlü olaya ve kalıba sokabileceğiniz bir plan olmalıdır.

Unutmayın, burada amaç, hedeflerinizi belirleyip bu hedefleri ne şekilde hayata geçirebileceğinizi anlamaktır.

Güne Rutinlerle Başlayın

Bir bireyin motive olması için ilk adımı atması şarttır. Bu yüzden her güne aynı özenle başlamalı ve bir sabah rutininiz olmalıdır. Rutinler insanları disipline ederler. Verimlilik ve dengeyi oturtur. Bu sayede zihniniz ve bedeniniz uyanık, dinç, odaklanmış ve yeni alışkanlıklar edinmek için tamamen hazır duruma gelecektir. Sabah rutininiz içinde mutlaka hazırlamış olduğunuz planı gözden geçirmek ve incelemek için zaman ayırmalısınız. Mesela, her sabah bugün neler yapacağınızı tek tek belirlemelisiniz ve büyük hedefe ne kadar yaklaşacağınızı tespit etmelisiniz.

Kendinize Zaman Ayırın

Yeni bir fikre sahip olmak heyecan vericidir. Yeni bir fikre sahip olduğunuz için o fikrin büyüsüne kapılabilir son sürat o fikir için çalışmalar yapabilirsiniz. Bunu yaparken kendinizden büyük fedakarlıklar vermemeli ve kendinizi ihmal etmemelisiniz. Çünkü bu şekilde bu fikir siz fark etmeden sizi tamamen tüketebilir. Bir kez bir işe giriştiniz mi zaman kavramını hemen unutabilir ve sadece işin ritmine ayak uydurursunuz. Günler haftalara karışır, haftalar da aylara karışır derken dönüp baktığınızda fark edersiniz ki aylardır kendiniz için hiçbir şey yapmamışsınız ve kendinizi tüketmişsiniz. Bu şekilde ilerleyen bir düzende motive kaynağınızı kaybetmemeniz ise imkansızdır. Bu yüzden gün içinde bir zaman dilimi belirlemeli ve onu sadece ve sadece kendinize ayırmalısınız.

Kendinizi Ödüllendirin

Kendinizi ödüllendirmek kendinize teşvik etmenizin en kolay yoludur. İnsanın ödül ve cezaya karşı doğal bir eğilimi vardır. Bu eğilim hedefleriniz için bir silah haline getirebilir. Bir hedefe ulaşmak ve bir alışkanlığı oturtup sürdürmek için kendinize küçük veya büyük fark etmeksizin ödüllendirme yoluna gidebilmeniz gayet makul bir tavır olacaktır. Kendi hayatınızın patronu olduğunuz süreçte, tıpkı bir çocuğun ödevini yaptığı için aldığı ödüller ve molalar gibi siz de kendinize ödüller verip molalara alın. Küçük veya büyük zaferler, fark etmez, önemli olan bir zafer elde etmektir. Her zafer için kendinizi ödüllendirin.

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Beklemek Kader mi Oldu Bizlere?
Sonraki
Televizyonu Hayatınızdan Çıkartmanıza Yardımcı Olacak 10 Tüyo
Televizyonu Hayatınızdan Çıkartmanıza Yardımcı Olacak 10 Tüyo

Televizyonu Hayatınızdan Çıkartmanıza Yardımcı Olacak 10 Tüyo

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.