Nadir Bilinen Türkçe Kelimeler

Tarihin çok uluslu imparatorluklarından olan Osmanlı Devleti’nden itibaren gelişen ve evrim geçiren Türkçe dilinin az bilinen güzel kelimelerini keşfetmeye ne dersiniz?

Süveyda

Kalbin ortasında bulunan ve gizli günahları sakladığına inanılan siyah beneğe verilen isimdir.

Mamafih

Kökeni Arapça olan bu kelime “Bununla birlikte, durum böyleyken” anlamlarını barındırır. Örneğin: Mamafih yaşamaya devam etti.

Müteşekkir

Teşekkür etme durumunu anlatır. Örneğin: İlginize müteşekkirim.

Mahşer Midillisi

Ortalık karıştıran kişi için söylenen bir tabirdir.

Namütenahi

“Sonsuz, ucu bucağı olmayan” anlamlarına gelmektedir. Kelimenin başında yer alan ilk iki harf olumsuzluk ekidir. Bu iki harfi çıkarttığımız zaman oluşan “mütenahi” kelimesi ise “Sonu olan” anlamına gelmektedir.

Beynelmilel

Eski dilde “uluslararası” anlamına gelen kelimedir.

Canhıraş

Canhıraş kelimesi Farsça kökenlidir. “ Yürek parçalayan, tüyler ürpertecek kadar korkunç” anlamlarına gelmektedir. Hüzünlü anların tasvirinde kullanılabilir. Örneğin: Attığı canhıraş çığlıkları zihnimden atamıyorum.

Dilhun

Çok hüzünlü ve kederli kişileri tanımlamak için bu kelime kullanılabilir. Dilhun etmek ise bir kişiyi çok kederlendirmek anlamına gelmektedir. Örneklerle açıklamak gerekirse:

Ne zaman kıbleye dönsem dilhun / Seni bir mahfede pûyan görürüm ( Tevfik Fikret )

Girift

Kökeni Farsça olan bu kelime aynı zamanda bir çalgının da ismidir. “ Karmaşık, karışık” anlamlarını taşır. Örneğin: “Çok girift bir durumla karşı karşıyayız.”

Ehvenişer

Birçok kötü seçeneğin arasında en iyi olanı seçmek anlamına gelir. Örnek: “Bu kuruma gitmek ehvenişer göründüğü için bütçemi ona ayırıyorum.”

Eylül
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Cin Ali Müzesi – Ankara

Cin Ali Müzesi – Ankara

Sonraki
Ne Zaman?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.