Zayıf İletişimin Maliyeti

Zayıf İletişimin Maliyeti: Bu Kritik Yeterliliği Oluşturmanın İş Mantığı

David Grossman, “Zayıf İletişimin Maliyeti” nde, her biri 100.000 çalışanı olan 400 şirkette yapılan bir anketin, çalışanlarla ve çalışanlar arasındaki yetersiz iletişim nedeniyle yılda ortalama 62.4 milyon dolarlık bir şirket başına zarara işaret ettiğini bildirdi.

Debra Hamilton, “Şirketlere Maliyet Yapan İlk On E-posta Hatası” başlıklı makalesinde, yanlış iletişimin 100 çalışanı olan daha küçük şirketlere bile yılda ortalama 420.000 $ ‘a mal olduğunu iddia etti.

Sizin de fark edebileceğiniz kritik sorun şu ki, dünya çapındaki anketler iyi iletişimin önemini doğrulamaya devam etse de, aynı anketler sürekli olarak potansiyel ve mevcut çalışanların iletişim becerilerinde “yetersiz” olarak etiketlenecek kadar kötü performans gösterdiğini bildiriyor.

İK profesyonellerinin başarısının büyük bir kısmı, “organizasyon ve sektör içindeki iş fonksiyonlarını ve ölçümlerini anlama becerisine” bağlıdır.

Bununla birlikte, yalnızca etkili iletişim becerileri, İK profesyonellerinin işlerini yürütmelerini sağlar.

Dünyadaki tüm İK bilgilerine rağmen, uygulayıcıların iş anlayışlarını iletememeleri, kuruluşun iyiliği için bilgilerinden yararlanmalarını engelleyecektir.İK profesyonellerinin başarısının büyük bir kısmı, “organizasyon ve sektör içindeki iş fonksiyonlarını ve ölçümlerini anlama becerisine” bağlıdır.

Bununla birlikte, yalnızca etkili iletişim becerileri, İK profesyonellerinin işlerini yürütmelerini sağlar.

Dünyadaki tüm İK bilgilerine rağmen, uygulayıcıların iş anlayışlarını iletememeleri, kuruluşun iyiliği için bilgilerinden yararlanmalarını engelleyecektir.

Stratejik iş ortakları olarak İK uzmanları, yöneticiler, bölüm yöneticileri, kademe çalışanları ve dış paydaşlarla etkileşimde bulunur.

Bu artan görünürlükle birlikte, organizasyonu ve stratejik hedeflerini etkileme fırsatı doğar.

Ancak bu fırsat, büyük ölçüde İK uzmanının yukarı (üstlerine), aşağı (astlara) ve yanlara (akranlara) etkili bir şekilde iletişim kurma becerisine bağlıdır.

Güçlü iletişim becerilerine sahip İK pratisyeni, işyerinde büyük bir etkiye sahip olacak şekilde stratejik olarak konumlandırılacaktır.

İK profesyonellerinin rolü giderek daha karmaşık hale geldi ve öngörülebilir gelecekte muhtemelen daha da karmaşık hale gelecek.

Personel yöneticisinin, şirketin maaş bordrosunu işleyen bir arka ofiste tek başına oturduğu, asla gün ışığını veya gerçek hayattaki herhangi bir çalışanı görmediği günleri geride kaldı.

Bugünün İK uzmanları, kuruluşlarında görünürlüklerini artıran daha stratejik bir rol üstlendiler.

İster genel ister uzman bir rolde olsun, İK pratisyenlerinin geniş sorumluluk yelpazesi ancak güçlü iletişim becerileriyle etkili bir şekilde karşılanabilir.

Firmanın kadrosu, çalışanları eğitmek, politikalar geliştirmek ve uygulamak ve İK ihtiyaçlarını organizasyonun geneliyle bütünleştirmek, etkili iletişim gerektiren sorumluluklardır.

İK uzmanının konuşmada ustalaşması gerekecek, bu da sinir enerjisini pozitif enerjiye kanalize etmek, bilgiyi mantıklı bir şekilde sunmak, beden dilini etkili bir şekilde okumak ve kullanmak ve sözlü içeriği güçlü görsellerle desteklemek anlamına gelirken aynı zamanda yaklaşılabilir ve konuşkan görünecektir.

Genel konuşma becerilerine sahip olmanın yanı sıra, İK uzmanları ana görevlerinden biri olan işgücü yönetiminde başarılı olmak için yetkin iletişimciler olmalıdır.

Bu işlev, bir işe alma stratejisi oluşturmayı, görüşmeyi, gemideki yeni yetenekleri karşılamayı ve ardından bu yeni yeteneği eğitmeyi ve yönetmeyi içerir.

Yetenekleri işe almak, seçmek ve elde tutmak, etkili iletişim gerektirir.

Başvuru sahipleri, işe alım görevlisinin şirket ile ilgili pozisyonun ve ayrıntıların neler olduğunu zorlayıcı bir şekilde açıklayamadığı bir şirkette çalışmaktan sıklıkla vazgeçeceklerdir.

Bugün İK arenasında bu kadar çok şey söz konusu olduğunda, İK profesyonellerinin yetenekli iletişimciler olması gerekir.

Bazı durumlarda, başarılı bir şekilde iletişim kurulmaması şirketi mahkemeye çıkarabilir; diğer durumlarda, şirketin kilit yetenekleri işe almasını ve elde tutmasını engelleyebilir; her durumda, şirkete mal olacak.

Aksine, iletişim becerilerimizi geliştirebilirsek, değerimizi artırabiliriz.

berkekim.writer
Merhabalar ben Berk. Bir e-kitap içerik üreticisiyim.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dijital okuryazarlık- 4. Hafta

Dijital okuryazarlık- 4. Hafta

Sonraki
5.3 Milyon Liralık Süper Mario

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.