YORULMUŞUZ

YORULMUŞUZ 

Bir gün, iki, üç, dört…gün ve bitmeyen yorgunluklar. Bunun çeşitli nedenleri olabilir: Vücuttaki vitamin eksikliği, uykusuzluk, çok çalışmanın ardından gelen yorgunluk vb. Burada değinmek istediğim ise PSİKOLOJİK YORGUNLUK.

W. Shakespeare’in bir sözüyle girmek istiyorum. Der ki: ”İnsanları yorgun kılan hayat değil, taşıdığı maskeleridir.” Bu noktada belki şunu sormak lazım: Kendimiz de dahil hangimiz en az iki yüzlü değiliz ki? En azından mutlaka kendimizden de kaçtığımız gerçekler vardır. Ne kadar kaçarsak kaçalım belki de yorgunluğumuzun sebebi aslında onlardır. 

Büyüdükçe anlıyor insan aslında hayatın pek de iyimser olmadığını. Etrafta dönen tonlarca entrika ve bunların arasından nasıl kurtulsam düşüncesi belirmeye başlıyor. Küçükken, büyüdüğümü hayal ettiğim zaman hiçbir sorunumun olmayacağını düşünüyordum. Ama büyüdüm ve sorunlar her geçen gün artmaya başladı. Küçüklüğümü özlemedim çünkü şimdiki ben her geçen günden aslında daha olgun ve güçlüyüm. Bir de şu var tabi: Geçmişteki en doğrusu neyse kendimce onu yapmıştım ve birtakım sonuçlar doğurmuştu. O yüzden asla pişman değilim geçmişimden. Bu düşünce bir nebze de olsa rahatlamayı ve yorgunluğun azalmasını sağlıyor. Ne kadar derseniz: Değişiyor.

Sorumluluklarımız var. Neyi, nasıl yapsak dediğimiz kafamızda tonlarca soru ve planlanması gereken işler. Bazen içinde bulunduğumuz yer ve durum, olmak istediğimiz yer ve durum olmayabiliyor. O an başka bir şey yapmak istiyorsun ama çalışman lazım. Bu, biraz üzüyor ve düşünmesi yoruyor.

Birileri senden bir şeyler bekliyor maddi, manevi. Halbuki kendine ancak yetebiliyorsun ve çok bariz belli. Onları anlamaya çalışmak da yorucu.

Cevabını bilmediğimiz sorular geliyor aklımıza. Kendini tatmin etmek istiyorsun güzel düşüncelerle. Nereye kadar?

Kısacası düşünmek gerçekten yorucu. Bu noktada ne tavsiye edebilirim: Hayatının merkezi sensin. Başkalarını taşıma merkeze. Kafanı kurcalayan meseleleri yaz ve onlar orada kalsın. Ya da kendi kendine ses veya video çekebilirsin. Günün belli saatini sorunları düşünmeye ayırabilirsin.

 
Evet, yorulmuşuz. Ama DÜNYA DÖNÜYOR. Bu gerçekten kaçamayız. Gerekirse kendine süre ver sadece düşünüp yalnız kalman için. Unutma ki HAYATININ SANA İHTİYACI VAR!

yazar

Yazar: Dt.Şaziye KAPLAN

''Her insan mükemmeldir.'' -MAVİ-

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.