YIKILMASI GEREKİLEN ÖN YARGILARIMIZ -1-

      

     Başlıkta da belirttiğim gibi yıkılması gereken ön yargılarımız var hayatta. Bunları teker teker madde halinde saymak oldukça zordur . Çünkü belli bir sayısı yok. Ama ben elimden ve kalemimden geldiğince bunları  paylaşmaya ve bu ön yargıları yıkmaya çalışacağım.

      İlk olarak bu yazıyı yargılarımızın en büyüğü olan DIŞ GÖRÜNÜŞ üzerine yazıyorum. Şimdi diyebilirsiniz insanların dış görünüşlerinden kılığından kıyafetinden birçok şeyi anlayabiliyoruz ve sonrasında bu anladıklarımız doğru da çıkıyor. Sen buna nasıl ön yargı diyorsun ? Aslında haklısınız . Bir insanın kıyafetinden ne mesleği yaptığını veya maddi durumunu her zaman da olmasa anlayabiliriz. Ama bu durumun istisna olduğu yerler de vardır. Mesela sen üzerinde tertemiz bir takım elbisesi olan bir insan görüyorsun ( örnek olarak diyorum erkek olsun bu kişi ). Yolda da kenara oturmuş ayağının kırık olduğunu söyleyip duran ve para dilenen bir adam var. Bu takım elbiseli abimiz önünden geçerken dilenci olan adamın ondan da para istediğini görüyorsun. Takım elbiseli abimiz para vermiyor. Dilencinin hala ısrar etmesi üzerine bu abimiz sinirlenip ve ufak da olsa bir kargaşa çıkarttığını görüyorsun . Halk da o sırada kargaşayı görüp toplanmaya başlıyor. Sen de halka karışıyorsun . Şimdi halkın konuşmalarını dinleme vaktin..

– Şuna bak Allah bilir binlerce lira parası vardır. İki kuruş atmamak için gariban sakat adamla tartışıyor . Ayıp ayıp! ..

– Ne utanmaz herif ama , alt tarafı birkaç kuruş atıp geçeceksin kardeşim ne uzatıyorsun da günaha sokuyorsun kendini.

-Bu adamın kazandığı para kesin haram paradır bak şuraya yazıyorum. 

-Ne kadar da cimri bir insan . Yazık yazık !..

        Dinledin mi ? Ne demişler takım elbiseli adam hakkında ? Dış görünüşüne bakarak cimri olduğunu , binlerce lira parası olmasına rağmen iki kuruş para için bir dilenciyle sataştığını hatta kazandığı paranın haram olduğunu bile anlamışlar. Ne insanlar ama , vay be değil mi ? Dedektif misali anında olayı çözüvermişler. 

       Şimdi bir de bu olaya takım elbiseli abimizin gözünden bakalım mı ? Düşün , hayal et . Evlisin , üç tane çocuğun var . Daha küçükler ha sana muhtaçlar. Karını bir kaza da kaybetmişsin. Yıllardır inşaat işçisi olarak çalışırken bir anda işten çıkarıldın. Ve aylarca iş bulamadın. Anadan babadan ne kaldıysa satıp çocukları baktın. Ve bunlar sadece bir kaç ay geçindirdi sizi. En sonunda belediyeye temizlik işçisi alınacağını duydun . Hemen komşuna gidip ödünç takım elbisesini istedin ve apar topar belediyeye gitmek üzere yola çıktın. Cebinde tek kuruş olmadığı için otobüse bile binemiyorsun ve yürüyorsun hızlı hızlı. Bir yandan takım elbisenin başına bir şey gelecek korkusu bir yandan işi alıp alamayacağının korkusu bir yandan evde seni bekleyen 3 bebenin aç karnı… Bunları düşünerek yolda koşar adım ileriyorsun. Bir anda biri kolunu tutuyor. Bir bakıyorsun bir dilenci adam sana seslenmiş ama sen duymamışsın kafan o kadar dağınık ki duymaman çok normal. Zaten bir yere yetişmeye çalıştığın için kolunu çekiyorsun ama dilenci adam bırakmıyor. Para para diye sayıklayıp duruyor. Bir yandan bacağını gösteriyor bir yandan elini açıyor. Sen dayı param yok dediğin halde istemeye devam ediyor ve sesi gittikçe artıyor . O sırada sende sinirleniyorsun kolunu çekmeye çalışıyorsun ve bir yandan param yok diye bağırıyorsun. Bir de bakıyorsun ki etrafınız kalabalıklaşıyor , insanlar çevrenizi sarmış bir şeyler konuşuyorlar. Ne konuştuklarını az çok duyuyorsun sonra . Zengin ama cimri olduğundan cebine giren paranın haram olduğundan bahsettiklerini duyuyorsun. Anlık bir şok geçirsen de geçirdiğin bu duygunun yerini utanma duygusu bırakıyor. Yerin dibine girdiğini hissediyorsun . Her ne kadar doğru olmadığını bilsen de kendini o kadar kötü hissediyorsun ki kanın çekiliyor resmen.

       Bana söyle şimdi sen o dilencinin aslında bir dolandırıcı olduğunu , takım elbiseli abimizin fakir biri olduğunu bilebilir miydin dış görünüşünden ? Ya da bilebildin mi ? 

ARBLETCİ
Merhaba ben Hatice Nur GENÇ . Ziraat mühendisiyim. Aynı zamanda adalet öğrencisiyim. Alanlarımla alakası olmasa da yazı yazmayı , kelimelerle oynamayı oldukça seviyorum.
Subscribe
Bildir
12 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yaşamın Sırları Sende Saklı

Yaşamın Sırları Sende Saklı

Sonraki
Merhamet & Bakış açısı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.