Yeni Yapılan Dövme Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey

Yeni Yapılan Dövme Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey

Dövme yaptırmak çok önemli ve heyecan verici bir karardır. Hayatınız boyunca vücudunuzda taşıyacağınız dövmeyi yaptırdığınızda bakımı konusunda mutlaka dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta olacaktır. Eğer dövmenizin bakımına özen göstermezseniz dövmenin tasarımı bozulabilir ve cildiniz mikrop kapabilir. Bu da istenmeyen görüntülere, sağlık problemlerine yol açabilir. İşte, bu tarz sorunlarla karşılaşmamanız için yeni yapılan dövme bakımında dikkat edilmesi gereken 6 şeyi sizin için derledim.

Yeni Yapılan Dövme Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey

Yeni Yapılan Dövme Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey

1. İlk aşamada yapılması gerekenler

Bakım sonrası tavsiyeler stüdyodan stüdyoya değişir ve bazen aynı stüdyodaki sanatçılar bile en iyi iyileşenin ne olduğu konusunda farklı fikirlere sahip olabilir. Dövme sanatçısının size verdiği talimatları dinleyin. Sanatçınızın yeni dövmenizi steril olması için ince jel ve bir bandaj (ya da streç film) ile kapladığından emin olun. Bandajı 3 saat sonra çıkarabilirsiniz. Bandajı çıkardıktan sonra dövmeyi nazikçe anti bakteriyel sıvı sabun ve ılık suyla yıkayın. Dövmeyi asla suyun altına direkt tutmayın. Dövme tamamıyla iyileşene kadar kesinlikle banyo lifi ya da süngerle üzerini yıkamayın. Ellerinizle dövmenizin üzerine nazikçe su getirip durulayın. Bu işlemi yapmadan önce ellerinizi de sabunla yıkayın. Kağıt havluyla dövmenin hafifçe ıslaklığını alın. Havayla temas ederek 1 saat kadar tamamen kendiliğinden kurumasını bekleyin. Sonra anti bakteriyel krem sürün. Bu işlemin ardından 3 gün kadar bölgeyi streç film kullanarak kapalı tutmanız ve bu yıkama işlemini günde 2-3 kez uygulamanız önerilir. Ve her yıkamadan sonra nemlendirici krem ya da dövmecinin önerdiği kremi uygulamalısınız. Ancak streç film kullanıp kullanmama konusunu dövmecinize danışın. Çünkü her dövme sanatçısı farklı bir yöntem kullanabilir.

2. Nemli kalması önemli

İlk günden sonra nemlendirici krem ya da dövmecinin önerdiği kremi kullanmalısınız. Gün içinde dövmenizi kuru bırakmadan hafif nemli kalacak kadar 4-8 kere bu kremi kullanınız. Bu noktada işin sırrı dövmeyi nemli ve temiz tutmak, kabuk yaptırmamaktır. 2-4 hafta süresince günde birkaç kez krem sürmeye devam edin. Ayrıca dövmeniz tamamen iyileştiğinde de bir süre nemlendirici krem sürmek dövmenizin daha parlaklaşmasını sağlayacaktır.

3. Dövmeyi temiz ve kuru tutun

Dövme yaptırdıktan en az 1 ay boyunca yüzmeyin. Duş alacaksanız dövmenizin üzerini bolca vazelin ile kapatıp veya streç film ile sarıp duş almalısınız. Dövmeyi temiz ve kuru tutun ve en az 1 ay suya batırmayın (duşlar dövme için iyidir ancak banyo yapmak iyi değil).

4. Bol kıyafetler giyin

İlk 3 hafta dövmenizin üzerinde kabuk olması normaldir. Dar kıyafetler dövmenizin üzerine yapışacaktır. Bu nedenle bol, pamuklu kıyafetler giyin. Dövmenizin kaşınması da normaldir. Kesinlikle dövmeyi kaşımayın. Kaşındığı zaman krem sürebilirsiniz.

5. Doğrudan güneş ışığından kaçının

1 ay boyunca dövmenizi direkt güneşe maruz bırakmayın. İyileşmiş dövmeler bile özellikle renkli olanlar güneşte solabilir. Dövmeniz tamamen iyileştiğinde ise üzerine yüksek korumalı güneş kremi sürdükten sonra güneşe çıkabilirsiniz.

6. İyileşme sürecinde sabırlı olun

İyileşme süreleri, tasarımın boyutuna bağlıdır. Bu süre, basit, küçük tasarımlar için yaklaşık bir hafta, karmaşık, daha büyük tasarımlar için birkaç ay arasında değişebilir. Sanatçının size söylediği süre boyunca bakım talimatlarınızı takip etmeye devam edin. Dövmenin iyi nemlendirildiğinden emin olun. Dövme açık yara olduğundan kabuk tutabilir, kaşınabilir, kızarıp kabarabilir. Dövmeyi kaşıyıp kabuğunu soymayın. Bu eylem hem dövme tasarımının bozulmasına hem de bölgenin mikrop kapmasına neden olabilir. Dövmenin temiz kalmasına birkaç ay dikkat edin. Elinizi yıkamadan dövmeye dokunmayın, evcil hayvanınızın ve çocukların da dövmeye dokunmasına izin vermeyin.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kişisel Reklam
Sonraki
İş Hayatındaki Zor Profillerle Baş Etmek Gerçekten Mümkün Mü?
İş Hayatındaki Zor Profillerle Baş Etmek Gerçekten Mümkün Mü?

İş Hayatındaki Zor Profillerle Baş Etmek Gerçekten Mümkün Mü?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.