Yeni Normale Alışalım

GİDİŞATIMIZ:

Şuan garip bir dönemden geçiyoruz, ağızlarda maskeler , bir gece fırlayıp azalan döviz kurları , seyircisiz oynanan futbol maçları ve eğitimin en önemli kısmı olan üniversitelerin kapalı olması. Alışık değiliz biz böyle uç durumlara. Yıllarca birbirimizi görerek ve mimiklerine alışarak yaşadık. Birden herkesin maskeler ile gezmesi çok garibine gidiyor insanın ama yapabileceğimiz bir şey yok. 2000’lerin 20’li yılları çok sert başladı maalesef , diğer olaylardan pek gündeme gelmese de bu korona virüsü bizden 10 binin üzerinde vatandaşımızı aldı. Sevdiklerimizi görememeye , kaybetmeye başladık. Belki de her gün yüzünü gördüğümüz insanların artık yüzlerini maskesiz göremeyeceğiz. Düğünümüzde herkes maske ile gelmiş olacak , en büyük geleneğimiz olan bayramlaşma geleneğimizi kaybedeceğiz. Yapacak bir şey yok biz alışmak zorundayız bu yeni “normal”  hayatımıza.

İNSANLAR BUNALDI:

Gidip sorsanız her hangi bir vatandaşa, bir sene önce ki yaşantısı ile şuan ki yaşantısı arasında dağlar, okyanuslar kadar fark vardır dostlar. Kendimden örnek vermem gerekirse , benim de 1 sene önce bıraktığım yerden hayata başlamam artık imkansız maalesef. Tüm düzen bozuldu ve yeni düzen kuruldu. Gerçi ben şuan ki yaşantımdan da memnunum ama eskisinin bir anda elimden alınması yani üzücü bir olay oldu tabi ki. Üniversite hayatımın yarısından çoğu online olarak geçti ve geçmeye devam ediyor. İnsanlar da Evlerinde ciddi seviye de sıkılıp bunaldılar. Farklı şeyler denediğimiz ilk iki aylık pandemi süreci oldukça zevkli bir deneyimdi ama artık o devir geçti ve bu durum bir pandemi olmaktan çıkıp hayatımızın bir standardı haline geldi.

ASIL NORMALE VEDA:

Büyük resme bakacak olursak eğer bizim sevdiğimiz ve özlediğimiz normal hayata dönmemiz şuan için mümkün gözükmüyor. Geçen yıl 1 sene içinde geçer demiştik ama şuan tek dediğimiz 3 yıla biterse şanslı olacağımız. Yani elinde sonunda bitecek ama bazı şeylerin dönüşü olmayacak o zaman. Kaybettiklerimizi göremeyeceğiz. Eski vücudumuza ya da eski arkadaşlarımıza kavuşamayacağız. Belki o zamanlar olan çoğu şey artık bu günler geçtiğinde bizimle olmayacak. Şuan elinizde olan cep telefonunuz bile yakında size veda edecek dostlarım. Eğer benim düşüncemi soracak olursanız sizin şimdiden asıl normale de veda etmenizi tavsiye ederim , evet bir bilet kesildi ama bu bilet sadece gidiş için. Dönüşü yok.

DEĞİŞİYORUZ:

Evlere kapanmadan önce , çok sosyal bir yaşantı sürenler asosyal , çok içine kapanık olanlar sosyal bir yaşantı sürmeye başladı. Belki de fiziğine özendiğiniz çoğu insanın fiziği eridi dönüşü olmayacak şekilde. Planlar yıkıldı , sözler bozuldu, yıllar süren ilişkiler bitti. Her şeye rağmen bu dönem de olduğun gibi kalmak güzel şey olmalı. Kalanlar vardır mutlaka. Eski hayatından bir şey eksiltmeyen vardır illaki. Ah onların yerinde olmayı öyle çok isterdim ki. Nerede kaldı isem oradan yaşamaya devam etmeyi. O eski beni o eski dostlukları. Evet ben az önce de dedim, eskisinden daha iyiyim diye lakin ben eskiye veda etmeye hazır değildim dostlarım.

BU SÜREDE BİZ GÜZELLEŞEBİLİRİZ:

Tamam , evlere kapandık ve yeni yeni çıkmaya başlıyoruz ama biz bu sürede kendimize çok şey katabilirdik boş boş oturmak yerine. Spora başlayıp kilo verebilir , bir enstrüman çalmayı öğrenebilirdik , yeni ve yapılmamış bir fikri ortaya atabilirdik ya da bol bol kitap okuyup kendimizi geliştirebilir , dünya ya karşı yeni bir bakış açısı yakalayabilirdik. Henüz geç değil dostlarım. Zamanımız var hala. Çabalamaktan ve yeni şeyler denemekten asla vazgeçmeyin , nefes aldığınız her an sizin için yeni bir fırsat demek. Henüz kaybetmediniz. Savaşın , çabalayın . Ve asla vazgeçmeyin.

Selam Ben Emirhan
Yolunun daha henüz çok çok başında olduğunun farkında olan az insan var hayatta, henüz bir başarı elde edemeden kendini alim sanan çakma filozoflar var, insan, nankör ve kibirli olmasıyla tanınır, ben ise halktan biri, ülkedeki milyonlarca gençten yalnızca bir tanesiyim, Selam, ben Emirhan.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
O Büyülü Ergenlik
Sonraki
Öze Dönüş Projesi

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.