Yeni Gündem #WhatsappSiliyoruz

Eğer bir whatsapp kullanıcıysanız duymuşsunudur. Bir süre önce whatsapp’ın sahibi Mark Zuckerberg kullanıcılarına bir sözleşme gönderdi. Sözleşmede mesajlarımızın gizliliğinin korunmayacağını ve Zuckerberg tarafından ulaşılabileceği yazıyordu.

Tabii ki sözleşmeyi reddedebiliyoruz. Fakat Zuckerberg 8 Şubat’a kadar sözleşmeyi kabul etmeyenlerin artık whatsapp uygulamasını kullanamayacağını bildirdi.

Yani eğer mesajlarımızın gizliliğini korumak istiyorsak başka bir uygulama kullanmak zorunda kalabiliriz.

Aslında daha önceden Facebook kullanıcılarının bilhilerini satmakla suçlanan ve mahlemelik olan Zuckerberg şimdi bunu yasallaştırmak istiyor. Yani bir nevi artık bunu açık bir şekilde yapacağını söylemiş oluyor.

Tabii bu olay üzerine insanlar whatsapp’ı silebileceklerini söylemeye başladılar. #whatsappsiliyoruz hastagi Türkiye gündemine girdi. Ve bunun üzerine yaklaşık 35 bine yakın tweet atıldı. Komik bulduğum birkaçını sizinle paylaşmak istedim. Çünkü ben bunlara gerçekten güldüm.

.

.

.

Tabii tüm bunların yanında eğer gerçekten mesajlarımızin gizliliğini korumak istiyor gerçekten silmek zorunda kalabiliriz.

Ama zaten kullanabileceğimiz bir çok alternatif mevcut. Bunlardan bazıları şunlar;

1. Bilinen ve eski bir uygulama TELEGRAM

.

2. Türkiye mesajlaşma uygulaması BİP

.

3. Elon Musk’ın önersiği bir uygulama SIGNAL

.

4. Sevimli çıkartmalarıyla whatsapp’a göre daha kullanışlı LINE

.

5. Ve açıkcası benim adını yeni duyduğum ama çok konuşulan DEDİ

Ama bütün bunların yanında unutmayalım ki Facebook ve Instagram da Mark Zuckerberg’e ait ve ne olursa olsun şahsi bilgilerimize ulaşmaları çok zor değil. Yani hiçbir zaman yüzde yüz gizliliğimiz yok. Ama ne yazık ki sosyal platformları öyle ya da böyle kullanmak zorunda kalıyoruz. Kapitalist dünya işte ne yapabiliriz ki?

Umarım keyifle okumuşsunuzdur. Fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.