Yeni Başlayacaklar İçin 3 Güzel Anime Önerisi

Kısaca animeden bahsedecek olursak; Japonya`ya özgü çizim sanatıyla çizilmiş kısa/uzun animasyonlardır. Anime kelimesi İngilizcedeki animation kelimesinin kısaltılmış halidir. Animeler, genelde mangaların televizyona ya da sinemaya uyarlanmasıdır.

Kısa bir süre önce anime dünyası beni içine aldı ve izlemeye başladım. Keşke daha önce izleseydim dedim hatta. Bugün de sizin için üç güzel anime önermek istiyorum.

1. ATTACK ON TİTAN

İlk olarak bundan bahsetmek istiyorum. Gerçek ismi Shingeki no Kyojin olan anime 2009 yılında bir dergide manga olarak yayınlanmaya başlamıştı. Animesi ise halen devam etmekte.

Konusu yıllar önce insanlığın 3 – 15 arası insan yiyen devlerden korunmak için duvarların arasında yaşamasıyla başlıyor. Bir gün 50 metrelik olan duvarlardan biri iki dev tarafından deliniyor ve köy halkı saldırıya uğruyor. Baş karakterimiz olan Eren Jaeger’ın annesi de olmak üzere birçok insan devler tarafından yeniyor.

Eren, onunla büyüyen Mikasa ve arkadaşları Armin kurtuluyor ve asker olup devleri öldürmeye yemin ediyorlar.

Tabii bu hikayenin görünen kısmı. Spoiler vermek istemediğim için çok fazla yazmak istemiyorum. İlk birkaç bölümde sıkılabilirsiniz ama bu anime kelimenin tam anlamıyla muhteşem. “Ne oluyor, hiçbir şey anlamadım.” diyeceğiniz pek çok yer mevcut.

Eğer heyecan, gerilim, savaş, biraz da aşk arıyorsanız bu animeyi kesinlikle izleyin derim.

2. ANOTHER

Resimden de anlayacağınız gibi bu bir korku animesi. Sadece 1. sezonluk 25’er dakikadan oluşan 12 bölüm bir dizi.

Aslında daha çok çerezlik bir anime diyebilirim. Gerçekten heyecanlı ve gerilimli. Ayrıca bazı yerlerde durdurup “Oha.” diyeceğinize eminim.

Olay Japonya’nın bir kentinde geçiyor. Bir okulda, 9-C sınıfında. Bu laneti daha önce duydunuz mu? Yıllar önce bu sınıftan oldukça popüler ve zeki bir kız beklenmedik bir anda ölüyor. Ama sınıftaki herkes sanki o yaşıyormuş gibi davranmaya devam ediyor. Gelecek yıllarda tuhaf olaylar yaşanıyor. Bu sınıftan her ay biri ölüyor. Lanetli sınıf öğrencileri bu laneti durdurmak için yollar arıyorlar.

Kesinlikle kafa karıştıran bir anime. Açıkçası bittiğinde arkasında birkaç soru işareti bırakıyor ama insanı gerçekten tatmin ediyor.

Öyle ki bir gün de bile bitirebilirsiniz. Gerçek anlamda gerilim ve biraz da kan dolu.

3. The Promised Neverland

Resimdeki tatlı çocukları gördünüz mü? Ne yazık ki göründüğü kadar masum bir anime değil.

Yine devam etmekte olan bir anime The Promised Neverland. Aslında her şey çok güzel başlıyor. Sabah uyanan sevimli 4 – 12 yaş arası çocuklar. Hepsi beyaz kıyafetler içinde ve çok sevimli. Kahvaltı yapıyorlar ve büyük yeşil bahçelerinde oyun oynuyor. Bir de çok tatlı (!) bir Anne’leri var. Onlara ilgi ve sevgiyle bakıyor, büyütüyor. Herkes onu çok seviyor. Daha sonra ise onları iyi bir koruyucu aileye veriyor.(!)

Çocuklar kendilerini iyi bir yetimhanede sanıyorlar ama gerçek çok farklı. Heyecanı kaçsın istemiyorum o yüzden burada bırakıyorum. Ama izledikçe bu minik çocukların zekalarına ve hayatta kalma mücadelerine hayran kalacaksınız.

Bugünlük bu kadar yeterli diye düşünüyorum. İzlemeye devam ettikçe size gelip önermeye devam etmek istiyorum. Eğer sizin de önerilerinizde varsa belirtin ve beğenmeyi unutmayın. Sağlıcakla kalın.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

7 yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.