Yaya Geç(me)idi

Yaya Geç(me)idi

Yaya Geç(me)idi

Yurtdışı görmüş akrabanız varsa yurtdışında çok şaşırdığı bir olay da vardır. “Adımını yola bi’ atıyorsun araba şıp diye duruyor.” Çok şaşırılacak bir durum değil eğer Türk değilseniz. Çünkü yaya geçidi varsa “öncelik hakkı yayalarındır”.

Biz, yaya geçidi olduğu halde -trafik ışığı yoksa- sağımıza solumuza bakarak geçiyoruz. Çünkü bakmazsak ilk adımımız yola ikinci adımımızı ise öbür dünyaya atıyoruzdur.

Öğrenciyim, geçtiğimiz aylarda okulumun önüne yayaların öncelik hakkı olan o çizgileri çizdiler. İlk adımımı atınca devamını getirmedim. Sağıma soluma baktım. Okulun önüne yaklaşan araba yol vermedi. Belki de görmemiştir canım, kısa boyluyum diye. Bende motoru çalıştıktan sonra yayalığa geçen arabaya yol verdim, malûm eğer araba bana çarparsa “Arabama çarptın, arabam ne hâle geldi.” diyebilir içindeki, ehliyetini kasabın yanındaki süper marketten çekilişle kazanan kişicik. Araba geçti gitti, üstelik yol verdiğim halde bir teşekkür bile etmedi. Belki de araba daha geçmeden etmişti teşekkürü selektör yapıp. Süren talihlinin ne yapacağını bilirmiş gibi.

—–‽—–

Sunucu: “Kim insan olmak ister ?” yarışmasına hoşgeldiniz. Yarışmacımız Cahil pardon Cahit nasıl olduysa milyonluk soruyu görmeye hak kazandı. Hazırsanız Cahit Bey soruya geçelim.

S: Aşağıdakilerden hangisi Yaya Geçidinde Üstünlüğü Vardır ? 

A) Yaya B) Araba C) Kamyon D) Otobüs

S: Evet Cahit Bey süreniz yok ancak düşünmenize de gerek yok… Cahit Bey ?

C: Milyonluk soru bu. Kolay olmamalı. Tuzakçıklı soru bu. Düşünüyorum… Joker hakkım…

S: Yok

C: O zaman biraz daha düşünüyorum… Biraz daha… Daha biraz. Baha diraz… Aha iraz… Ben bunun dersine girdim ama dinlemedim. Ama kelimeler kulağa tanıdık geliyor… Bir şey sorucam.

S: Cahit Bey, burada soruları ben sorarım. Şaka şaka, sorun… Gülmeyelim mi canım biraz.

C: Çekilirsem kaç para kazanırım ?

—–‽—–

haruna
Önceki
Minik Yaka Kartı
Sonraki
Minerva Kitabevi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.