Yaşam Ne Kadar Yaşlıdır?

Yaşam Ne Kadar Yaşlıdır?

Su,kalsiyum ve organik moleküllerin toplamı olan bir varlığım. Siz de öylesiniz, yalnız adınız başka. Ama hepsi bu kadar mı?

Dünyamız 4,5 milyar yıldan daha yaşlıdır ve Dünyada bilinen yaşam, kendi yaş tanımlamamazın dışında kendi doğumunu taşır. Yerküremiz üzerindeki ilk hayat izini, yaşı yaklaşık olarak 3,5 milyar yıl önceye dayanan bakteri fosili Grönland’ın güneyine bırakmıştır. İlk bitki izleri ise Güney Afrika’ya yaklaşık 2,5 milyar yıl önce değmiştir.

Mavi kürenin mavileri denizler, çok hücreli canlılara ilk kez 600 milyon yıl önce kucak açtı ve açılan kucak 100 milyon yıl kadar daha genişleyerek, yaklaşık 500 milyon yıl önce ilk omurgalıları içinde değiştirmeye devam etti.

Karalarda 400 milyon yıldan biraz daha önce  başlayan ilk fetih hareketinin fatihleri bitkilerdi ve karanın tek hakimiydiler . Bu hakimiyetin büyüsüne kayıtsız kalamayan, ilk  çift yaşamlı hayvan olan Amfibiler, ana kucağından sıyrılıp kara turu atmayı 50 milyon yıl gibi bir sürede gerçekleştirerek, bu fetih hareketlerine sınırlı da olsa katılmaya başladılar. Ve yaşam alanlarını denizlerden karalara doğru genişlettiler.

Bundan kısa bir süre sonra, yani yaklaşık 320 milyon önce ilk sürüngenler de karada varlık göstermeye başladı.

Bu sürüngenler, 200 milyon yıl önce iki farklı yol ayrımı çizmeye başladı ve biri insanın atalarını oluşturan memelilere çıkarken, diğeri Dinozor, Kuş, Kaplumbağa ve Timsahlara çıktı.

Biz yolumuzu ikisini de denemeden, tarafını seç diyerek atalarımızın izinden sürdürelim ve yolun dönemeçlerinde tarihsel bir bakışla ilerleyelim.

Memeleriler yolunu, yaklaşık 50 milyon yıl önce Primatlara döndüren kavşağımız içerisinde , insanın atası olan Hominid (insanımsı yaratık) leri taşıyordu. Bu hominidler en yakın akrabası olan, büyük Afrika Maymunları( Şampanze, Goril) ndan yaklaşık 7 milyon yıl önce ayrılarak, kendini aralıklı yağış alan Doğu Afrika’nın ormansız açık  alanlarında, dik yürümeye ve serbest kalan elleriyle aletler yapmaya teslim etti.

İnsanın atalsı kabul edilen Australopithecus afarensis’in izi ise yaklaşık 3 milyon yıl önce, bir iklim soğuması esnasında Doğu Afrika’da Omo nehri yakınlarına fosillenen  Lucy tarafından bırakıldı.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.