Yalnızlık Güç Verir

Genel olarak, yalnızlığın güçsüzlük olduğunu düşünürüz. Aslında sanılanın aksine yalnızlar, daha güçlüdür. Yıkılmayan bir duvar gibi hayatlarını sürdürürler. İçlerindeki o güçle birlikte, hayata karşı sarsılmaz bir kaya gibi dururlar. Bazıları isteyerek yalnızlığı seçer, bazıları mecburen yalnızdır. Yalnızlık birazda insanın kendisiyle ilgilidir. Bazıları yalnızlığı ister, sever ve gayet hallerinden memnundur. Bazıları ise, yalnızlıktan korkar, yalnızlığa hapsolmak istemezler. Herkesin yalnızlığa bakışı farklı olsa da, yalnızların daha güçlü olmasının nedenlerini şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Yalnız insanlar, her şeyi kendi başına ve birine ihtiyaç duymadan yaparlar. Zor yolları yürümekten, koşmaktan çekinmezler ve kararlı, azimli yapılarıyla farklarını belli ederler. Tek başına bir şeyleri yaptıkça, cesaret ettikçe kendisine bahşedilen gücü hissederler ve mutlu olurlar. Güçlü olmanın verdiği öz güven, hep içlerindedir. Ve ayrıca öz saygıları ve öz değerleri yüksektir.
 • Yalnız insanlar, kendisiyle baş başadır. Kendisine dayandıkça güçlenir. Kendi iç sesiyle konuşur, hesaplaşır, tartışır ve sonunda çözümü hep kendindedir. Kendisiyle sürekli baş başa kalmanın sonucu olarak, kendisini daha iyi anlar ve doğru analiz etmeye başlar. Yaşadığı olayları ince eleyip sık dokudukları için, kendi hislerinin ve düşüncelerinin derinine inerler. Onları çok iyi tanırlar.
 • Yalnız insanlar, bir süre sonra kendilerini çok daha iyi anlarlar. Acılarını, üzüntülerini, sevinçlerini, heyecanlarını ve daha birçok duyguyu kendileriyle paylaşmak zorundadır. Hem anlatan hem de dinleyen taraftır. Kendileriyle dost olmayı bilirler. Dertlerini pek kimseye açmazlar çünkü anlaşılamamaktan korkarlar. Etraflarında onu anlayan insanlar olmadığını düşünüp, yalnızlığı tercih ederler. Ama birilerine gönlünü açtıklarında sımsıcak kalplerinin olduğunu görürsünüz.
 • Yalnız insanlar, yalnızlığa alıştıkları için, gönüllerini kolaylıkla birilerine açmazlar. Yalnızlığın verdiği huzuru bozulsun istemezler. Temkinlidirler. Şüphecidirler. Adımlarını dikkatli atmaya çalışırlar. Genellikle yara almış kişiler oldukları için, tekrar yeni insanlarla tanışmaya pek yanaşmazlar. Gönülleri incinsin, üzülsün istemezler.
 • Yalnız insanlar, acıya ve üzüntüye karşı duvar gibidirler. Kendilerini olumsuz duygu ve düşüncelerden korumaya çalışırlar. Mantıklı düşünürler ve seçicidirler. Deneyimlidirler. Yara aldıklarında daha da güçlenirler. Geçmişten ders alıp yoluna bakmayı bilirler. Zaman zaman duygu yoğunluğundan dolayı ağlayabilirler. Ama bu ağlamaları güçlü oldukları içindir. İçlerindeki bu duygu yoğunluğunu dışarı çıkardıkça güçlendiklerini hissederler.
 • Yalnız insanlar, birazda hassastır. Bu asla güçsüz anlamına gelmesin. Pek çok şeyden kolay etkilendikleri ve ince düşünen insanlar oldukları için hassastırlar. İşte bu yüzden bu insanlar, kendi kabuğuna çekilmişlerdir. Hassas ama bir o kadar da güçlü kimlikleriyle yoluna devam ederler.
 • Yalnız insanlar, her şeyin farkındadırlar. İnsanları iyi tanırlar, anlarlar ama pek yanaşmazlar. Çoğu kişi, yalnız insanların soğuk olduğunu düşünse de, aslında öyle değildir. Onu anlayan, samimiyetine inanan kişilerle dost olmayı iyi bilirler. Çevresinde pek insan olmasa da, yanında olmayı başaran insanlar onlar için çok değerlidir.

Değerli okuyucularım, gördüğünüz gibi, aslında yalnız insanların güçsüz değil de, ne kadar güçlü olduklarını gördünüz. Bazı insanlar bunca şeyi tek başına yapamayacağını düşünebilir. Ve genellikle yalnızlar güçsüz, yetersiz olarak bilinir. Bu büyük bir ön yargıdır. Ama güçlü olmak için ille de birine ihtiyacımız yoktur. Biz insanlar olarak kendi kendimize yetebilmeyi bilmeliyiz. Kendimizi iyi anladığımız ve tanıdığımız zaman, hayatımıza çeşitli güzelliklerin girmeye başladığını görebilmemiz gerekir. İnsan yanında biri olmadığı zaman da dimdik ayakta durabilir. O yüzden yalnızlık özeldir. Yalnızlık kendimizi keşfetmektir. Değeri bilinmelidir. Yalnızlıktan ders almalıyız. Yalnızlık anlayana hazinedir. Bundan dolayı yalnızlığa kötümser yaklaşmayalım. Kendi başımıza başardığımız her şey, bizleri daha güçlü yapar. O yüzden yalnızlığın insanlara güç verdiğini ve daha güçlü bireyler yaptığını bilmeliyiz.

Sevgilerle…

Esin Özgan
Yazmayı, okumayı, araştırmayı, öğrenmeyi seven bir ilham perisi...🧚🏻‍♀️
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Merhaba
Sonraki
Geçmiş Geride Mi Kaldı?

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
 • Kişisel akışını oluştur
 • Favori yazarlarını takip et
 • Yazılarını binlerce okura ulaştır
 • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
 • Kişisel akışını oluştur
 • Favori yazarlarını takip et
 • Yazılarını binlerce okura ulaştır
 • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.