Yabancı Dili Kolay Geliştirme Yöntemlerim

Yabancı Dili Geliştirmenin Püf Noktaları ve Kolay Öğrenimi

Günümüzde yabancı dile fazlasıyla ihtiyaç duyarız. Bu bizim için problem olmamalı çünkü artık kolaylıkla,birkaç adımda ve özen göstererek başarıya ulaşmamız kolay. Peki nasıl?

Yabancı Dili Geliştirmenin Yolları

•Öncelikle öğrenmek istediğiniz yabancı dile ilgi duymalı ve bu işe ciddiyetinizi katmalısınız.

•Sırf yabancı dil öğrenmek için dil kursuna gitmeye ya da özel ders almaya gerek yok kişi isterse tek başına da üstesinden gelebilir.

•Hoşunuza giden, dikkatinizi çeken aktörler veya aktrisler belirleyebilir ve bu belirlediğiniz kişilerin dizi veya filmlerini izlemeye başlayarak yola koyulabilirsiniz.

•Gündelik olarak, öğreneceğiniz dilin temel terimlerini benzetme ya da hayatımızdaki şeylerle bağdaştırarak ezber yapmaya çalışın ama akılda kalıcı olsun örneğin İngilizce günler, aylar, sayılar ve temel terimlerden başlayabilirsiniz. Kodlama yöntemi de bu yolda yardımcı olacaktır. Örneğin ”Sivilceyi ‘scar’san yara izi kalır” buradaki ‘scar’ yara izi olarak aklımızda kalır.

•Gelelim bir sonraki maddeye! Belirlediğiniz dizi veya filmi altyazılı bir seçenekte izleyebilirsiniz. Bu kelime telafuzunuza aynı zamanda kolay dil dönmesine neden olur ve işiniz kolaylaşır. Kesinlikle dizi veya filminizi dublaj olarak izlemeyiniz bu kolaya kaçmak olur.

•Belirlediğiniz dizi veya filmi sanki o an siz yaşıyormuş da siz o sözleri söylüyormuş gibi tekrar edebilir telafuzunuzu düzeltebilirsiniz.

•Küçük notlara kelimeler yazarak görebileceğiniz yerlere koyup gözünüzün aşina olmasını sağlayabilirsiniz.

•İlerleme kaydettiğinizi gördüğünüz zaman bir kırtasiyeye gidip çalıştığınız yabancı dilin küçük hikaye kitaplarını alabilir hafif çevirilerle işe başlayabilirsiniz. Ayrıca belirediğiniz kitabın önceden okuduğunuz bir kitap olması yarar sağlayacaktır.

Yabancı Dili Geliştirmenin Püf Noktaları ve Kolay Öğrenimi

•Bu süreçler size zor gelebilir ama siz ilk adımı attığınızda düğümler çözülmeye başlar ve bu işten zevk almaya başlarsınız.

•Kesinlikle kalıplaşmış sözlerden ve olmayacak telafuzlardan kaçınmalısınız, telafuzunu bilmediğiniz kelimenin telafuzunu sözlüklerde bulabilirsiniz.

•Kelimeleri ilerletmeye başlayınca ardından çok sık cümle çevirileri yapmaya çalışın ve çeviri yaparken cümledeki kelimeleri sırayla çevirin: I am a student=ben olmak bir öğrenci= ben bir öğrenciyim. Böyle yapa yapa kelimeleri toparlayın ve daha kolay çeviri yapabilmenizi mümkün kılın.

•Gelelim dizi ve film konumuza bu konuda diyelim ki merak ettiğiniz bir diziyi veya filmi altyazılı bir seçenekte izlediniz ve beğendiniz eğer İngilizcenizi veya farklı yabancı dilinizi geliştirmek istiyorsanız o diziyi veya filmi tekrardan bu sefer altyazısız bir seçenekte izleyebilirsinizn ya da başka dizileri, eğer kendinizi hazır hissediyorsanız altyazısız izleyebilir ve kendiniz öğrenmeye çalışabilirsiniz. Bu etkili bir yöntemdir.

•Diyelim ki dizi veya film ilk başta zor geldi hemen çizgi-filme yönelip biraz orada alıştırma yapıp sonra dizi veya filme geçebilirsiniz

•Öğrenmek istediğiniz dil ile ilgili müzikler dinleyebilir hatta kendiniz müziklerin çevirisini yapmaya çalışıp kulağınıza aşina olmasını sağlayabilirsiniz.

•Müzikler telafuzu kolaylaştırır ve zevk verir insana. Müzik boşuna ruhun gıdası olmamıştır.

Şimdilik aktarmak istediklerim bu kadar yazımdan verim almanız beni mutlu eder serinin devamı gelebilir. Azim, hırs, başarı bunları yaparsak sonuca ulaşmak kolay olur bizim için, yeter ki yılmayalım ve başarıya ulaşalım.

HATİCE N. KIRICI

Önerilen İçerik: İkinci Dil Öğrenmek ve Geliştirmek İsteyenler İçin 4 Etkileyici Taktik

GeniusLab
Rüyaları gerçekleştirmenin en kısa yolu uyanmaktır.
Önceki
Tek Çocuk Olmak: İyi mi Kötü mü?
Sonraki
Sıradışı Efsaneler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.