Windows 7’den Windows 10’a Geçiş

Fotoğraf sahibi: Max DeRoin (@Max DeRoin on Pexels)

Microsoft’un web sitesindeki küçük bir araçla Windows 7’yi Windows 10’a ücretsiz yükseltmek mümkün.

Windows 7 desteği 14 Ocak 2020 itibariyle son buldu. Bu da Windows 7’nin artık güvenlik konusunda savunmanız olduğu anlamına geliyor. Microsoft’un Windows 7 kullanıcılarına birkaç yıl boyunca ücretsiz sunduğu yükseltme imkanı da 29 Temmuz 2016’da bitti. Ama görünen o ki Windows 7’den Windows 10’a ücretsiz yükseltme devam ediyor. Yani aslında Microsoft, ücretsiz yükseltmeyi 4 sene önce bitirse de web sitesi üzerinden bu işlem gerçekleştirilebiliyor. Ama bu destek de her an için sonlanabilir.

 

Yükseltmeden Önce Yedekleyin

Microsoft web sitesindeki yükseltme aracını çalıştırmadan önce dosyaları yedeklemekte yarar var. Yükseltme işlemi, siz silmeyi seçmediğiniz sürede verilerinizi saklıyor. Ama her şeye rağmen önlem almak gerekiyor.

Ayrıca, ihtiyaç olabileceği ihtimaline karşı Windows 7 ve Windows 8 için ürün anahtarınızı bulmanızda yarar var. Bu numaralar eğer koparmadıysanız Windows 7 ya da Windows 8 yüklü bilgisayarınızın kasasında ya da dizüstü bilgisayarınızın altındaki bir etikette yazıyor. Eğer etiket yoksa bilgisayarda şu anda kullanılan lisans anahtarını bulmak için NirSoft ProduKey gibi bir araçtan yararlanabilirsiniz.

Ücretsiz Windows 10 Yükseltmesi Yapın

Ücretsiz yükseltmeyi gerçekleştirmek için Microsoft’un Windows 10 web sitesine gidin. Ardından ‘aracı şimdi indir’ düğmesi üzerinden .exe dosyasını indirip çalıştırın. Daha sonra açılan pencerede ‘bu bilgisayarı şimdi yükselt’ seçeneğine tıklayıp ilerleyin.


 

Evet aslında işlem bu kadar basit. Burada Microsoft’u kandıran hiçbir şey yok. Microsoft, insanların bu araç sayesinde Windows 10 yükseltmesi yapmasına izin veriyor. En azından şimdilik durum böyle.

Temiz bir Windows yüklemeyi tercih ediyorsanız ‘yükleme ortamı oluştur’ seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

 

 

Yükseltme işlemi sırasında sisteminizdeki tüm dosyaları saklayıp saklamayacağınızı seçebilirsiniz. Yükledikten sonra Ayarlar/Güncelleme ve Güvenlik/Etkinleştirme ekranına gidebilirsiniz. Bu ekranda sisteminizin ‘dijital lisansla etkinleştirildiğini’ göreceksiniz.

Windows 10’da bir Microsoft hesabıyla oturum açarsanız, bu lisans hesabınıza işlenir ve yükleme gerektiğinde Windows 10’u yeniden başlatıp etkinleştirmeyi kolaylaştırır.

Eğer Windows 7 yüklü bir bilgisayara sahipseniz bu yöntemi deneyerek Windows 10’a yükseltmekte yarar var.

 

KAYNAK ALINTIDIR!


 

Muhammet Yasir
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
WİNDOWS 10’DAN 11’E GEÇİŞ
Sonraki
İLK BLOGUM VE İLK ADIMIM

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.