Virüsün İnsanlarda Etkisi

İlk olarak şunu söylemeliyim ; Virüsün olumsuz etkileri daha fazla  çünkü ; sürekli birlikte olmak insanları bunalttı. insanların kendi alanları kalmadı bir de kalabalık evde yaşıyorsanız karantinanın  zorluğunu daha fazla  artmıştır . Olumsuz etkilerinden biraz daha bahsedelim karantina sırasında bir sürü psikolojik hastalıkla boğuşuruz bunların başlıcaları ; stres bozukluğu ,depresyon, uyku bozukluğu ,hırçınlık ve daha fazlası çoğunlukla ruhsal bozukluklar   çöküntüler  yaşadık meğer dışarı çıkmak , temiz hava almak ne  çok önemliymiş  .Bununla beraber evde olduğumuzda kişisel  bakımımızı da aksatmış olduk . Düzensiz yemek, düzensiz uyku uyuşukluk ve halsizlik hali zaten  en önemli psikolojik etkilerden biri .  Fazla yemek yeme kilo almalara yol açtı .İnsanların spor yapacak vakitleri vardı ama bazıları  bunu spor yapmaya değil daha çok teknolojik aletlerde zaman harcayarak kullanmayı tercih etti . İletişim azaldı daha doğrusu insanların birbirine katlanma kat sayıları azaldı . Kavgalar çoğaldı .Boşanmalar bile arttı  yani karantina bir çok kişiye  yaramadı . Psikolojik semptomların yanında karantinada  kalmış olmak kalıcı değişiklikler oluşturmaya başladı . Kötü yanlarından biri de enfeksiyon kapma korkusu hatta küçük semptomlar gösterildiğinde aşırı panik yapılmaması gerekir .Panik hiçbir şeyin çözümü değildir .Virüsün bulaşma yolları ve belirtilerine tabi ki dikkat edilmesi gerekir ama panik stres gibi şeyler durumu daha kötü yapar.  Karantinada olan birey tek başınaysa bu onda can sıkıntısı ve kaygı bozukluğuna sebep verir. İnsanların  uzun süre arkadaşlarıyla sevdiği insanlarla görüşememesi onlarda kötü etkilere yol açtı .

Gelelim azda olsa olumlu yönlerine; Bazı insanlar yeni beceriler geliştirdiler, bir çok kişinin  yeni bir  iş kurma fırsatı oldu ve  aileler kaynaştı . Hasret bile bazı insanlara çok iyi geldi. Sürekli bazı insanlar dememin sebebi bu karantina sürecinin herkesin üstünde farklı  etkiler bırakması . İnsanlar yaşamanın nefes almanın dışarı çıkmanın ne kadar kıymetli olduğunu anladı ne kadar şanslı olduğumuzu bir çok şeyi anladı .

Uzun lafın kısası ; Lütfen hayatınızın kıymetini bilelim . Henüz hiçbir şey için geç değil yapamam dediğiniz her şeyi yapın, gidemem dediğiniz yerlere gidin ve neyi ertelediyseniz yapın  hayalinizdeki şeyleri yapın. Sizi tüketen şeyleri ,yaşama hevesinizi enlinizden alan şeyi değil . Ve  lütfen aşık olun çünkü sevmek hayattaki en güzel şeylerden biri ve   sevginin iyileştirici bir etkisi olduğunu unutmayın . Hayatta ne kadar yaşarsak yaşayalım yapamadığımız, içimizde kalan şeyler ne yazık ki  olacak ama biz bunu en aza indirelim şuan kalkalım ve gerçekten yapmak istediğimiz şeylerin listesini yapalım ve bunları gerçekleştirelim .Bu listeyi yaparken şuna dikkat edin her yaşa farklı bir yapmak istediğiniz şeyi yazın çünkü bütün olarak bize gerçekleşmesi imkansız gelebilir   her yaşınızda farklı bir şey yaparsanız bu size daha kolay gelecektir .

Her zaman kullandığım sözcükle bu yazıyı sonlandırmak istiyorum. Sizinle bütün bilgilerimi ve  görüşlerimi paylaştım umarım hoşunuza gitmiştir .Başka bir yazıda görüşmek üzere .

sena-asici
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
okyonusunda boğuldum

okyonusunda boğuldum

Sonraki
Sorgu

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.