in , ,

Veni Vici Vidi

Veni Vici Vidi

Kitap listesi yapıyorum. Güzel bir arşivim var okuduğum kitapları alıp, altını çizdiğim yerleri ara ara okumayı seviyorum. Motivasyon ve ilham dedikleri efsanevi ruh için tetikleyici hareketler sunabiliyor. Günlük hayat insan faktörünü çözümlemek için alanlar oluşturmuyor. Yaşamsal ve robotik faaliyetlerle saat aralıklarımızı öldürüyoruz. Gereksiz sözler, otoriteler, eğitimsiz öğretim vıdı vıdı vıdı… Bunlar gibi hayatta sadece söz yetseydi sanat olmazdı. Sözün tükendiği yada yetmediği noktada müzik yada resim yapıyoruz. Kelimelerden sanat yaparak şiir, hikaye, roman yazıyoruz. Hayat bir kombinasyon. Asıl gerekli olan insan. Bedeniyle, nefesiyle her şeyiyle hayatının merkezinde olan kahraman. İnsanlık var oldukça sanat var olacaktır. Bu kimseye bağlı değildir. Neden mi? İnsan mücadele etmek zorunda olan bir varlıktır. Beden olarak yaşlanan bir canlıdır. Buna rağmen Heves, mücadele, duygu ve ruh asla yaşlanmaz. Sosyal ve yeniden başlayabilen yaşama zevki edinebilmiş bir insan olabilmek için  iç dünyasında kendini besleyen hazineleri olmalıdır.

Veni Vici Vidi

Sözün bittiği yerde bedenin ötesinde sanat var ise sonsuzluk duygusu ile hayata sarılabilir. Fakat insan yenilgiye açık bir canlıdır.  Gerektiğinde dersini çıkartarak bunu kabul etmekde erdemdir. Ernest Hemingway    “İNSAN’ romanından küçük bir alıntı ile devam edelim.” Santiago 3 gün 3 gece verdiği mücadele sonucunda yakaladığı dev balığın köpek balıkları tarafından sadece iskeleti kalana kadar kapıldığını izler. Bütün uğraşları boşa gitmiştir. Elinde 5 metrelik iskeletle kasabaya döner. ”    Başarısız olmak, bu uğurda verilen bütün çabayı yok eder mi?   Sorusunu da akıllara getirir. Başarmak nasip meselesidir.  Derin bir inanç gerektirir.  Modern dünya kazanmayı ve kaybetmeyi keskin hatlarla ayırmıştır. İnsanoğlu değerini başardığı şeylerle ölçtüğü oranda sığ ve çiğ kalır. Altta yatan çaba ve insan olmasını destekleyen olumlu olumsuz deneyimler buhar olur. Her başarısızlığında kendini daha değersiz gören ve başarmak için her türlü çirkinliği yapıp hak ettiği değeri görmeye çalışan hastalıklı bir toplumun oluşmasını sağlar. Modern dünya üretimde olmayan insanı çiğner, yutar ve tükürür. Sonuç olarak Santiago başarısızlığa odaklanmamıştır. Fiziksel olarak güçsüz düşmesine rağmen tecrübe ve balıkçılık yeteneği sayesinde beş metrelik dev balığı yakalar. Tehlikeli denizin ortasında sağ kalmayı başarır. Hevesin, mücadelenin, duyguların ve ruhunun asla yaşlanmayacağını da bu şekilde gösterir. 

yazar

Yazar: Handan Günaydın

🦋Görsel sanatlar öğretmeni ~öğrenme meraklısı~ kitap sevdalısı~ insan psikolojisine meraklı ve hayran~enerjisine sahip çıkan~kendisiyle barışık~seven sevilen ~ruh duygu davranış huy estetiğin önemseyen. 💕
kedileri olan evli ve bir çocuk sahibi üretmeye ve faydalı olmaya aşık biriyim. 🎱

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

2 yorum

Yorum Yazın
  1. hocam bir solukta okunacak kitap önerisinde bulunur musunuz?
    dünyanın ilk günü, olasılıksız, anna arenina, vs gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.