in

Türkiye'nin Kürtlere yönelik baskısı devam ediyor. 12'si kadın olmak üzere 18 kişi tutuklandı

Türkiye’nin Kürtlere yönelik baskısı devam ediyor. 12’si kadın olmak üzere 18 kişi tutuklandı. İnsan hakları örgütleri 22 belediye başkanına baskın ve tutuklama.

Türk rejiminin Ülkedeki Kürt azınlığa yönelik baskısı, Coronavirus yayılmalarına rağmen devam ediyor.

Türk rejimi, Coronavirus salgınına rağmen Türkiye’deki Kürt örgütleri, aktivistler ve belediyelere karşı harekete geçiyor ve Kürt kadınları Türk rejiminin son hedefi haline geldi.

Ramazan Bayramı arifesinde, 22 Mayıs’ta ofis ve evlerine baskın düzenledikten sonra aralarında 12’si tutuklu, 6’sı ise ev hapsinde tutulan 71 yaşındaki Hava Kıran’ın da bulunduğu 18 kişi tutuklandı.

Kürt yanlısı Demokratik Bölgeler Partisi’nin katılımcısı Saliha Edins, Kürtçe Amerika’nın Sesi kanalına verdiği röportajda, tutukluların arasında Güneydoğu’daki Diyarbakır’daki Rosa Kadınlar Derneği’nin 12 kadın üyesi, Kadın Rosa Derneği başkanı Adaline Kaya, kurucu üye Narin Gizkoor, dernek yöneticileri Fatma Golkin, Gülçian Shimek, Özlem Gökduz, Ramzi Seissigsigiji, Andy Aslan ve Sivim Kochkun’un yer aldığı belirtildi.

Ancak aktivistleri temsil eden avukatlar, davacıların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’yle ilgili faaliyetler, Kürt yanlısı belediye başkanlarının hükümet tarafından atanan sekreterlerle değiştirilmesi ve barış annelerini -bir kadın sivil haklar hareketi- desteklemek le ilgili açıklamalar da dahil olmak üzere faaliyetleri hakkında sorular sorarak müvekkillerini sorguladığını söyledi

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.