in

Türkiye’de ‘yeni normal’in ilk günü ….

Corona ile (Covid-19) mücadele kapsamında dokuzuncu kez ilan edilen sokağa çıkma kısıtlaması gece saat 24.00 itibariyle sona erdi. Ankara, İstanbul ve İzmir’de normalleşme adımlarının başladığı ilk günün sabahında vatandaşlar işe gitmek için yollara düştü. İBB trafik yoğunluk haritasına göre, 09:00 itibarıyla trafiğin yoğunluğu yüzde 51’e ulaştı.

Yeni tip corona virüsü (Covid-19) nedeniyle bir süredir İstanbul trafiğinde gözle görülür bir azalma yaşanmıştı.15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde işe gidiş saatinde yaşanan yoğunluk drone ile havadan görüntülendi. Köprüde yaşanan yoğun trafik ‘eski günlere geri mi dönüyoruz’ sorusunu akıllara getirdi.

YOĞUNLUK YÜZDE 51

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) trafik yoğunluk haritasına göre, 09:00 itibarıyla trafiğin yoğunluğu yüzde 51’e ulaştı.

ANKARA

Kamuda esnek çalışmanın sona ermesi ile birlikte memur kenti Ankara’da uzun bir aradan sonra ilk kez trafik yoğunluğu yaşandı.

Türkiye’de normalleşme adımlarının atıldığı ilk gün kuralların hiçe sayıldığı görüldü. İşe gitmek zorunda olan milyonlarca kişinin sokağa çıkmasıyla trafikte ve ulaşımda yoğunluk yaşandı. 

Yüzde 50 kuralı ve sosyal mesafe hiçe sayıldı. 7 kişi alması gereken minibüslerden birinde 35 yolcu olduğu belirlenirken, şoförler zorla bindiklerini öne sürdü. 

Minibüsteki bir yolcu ise, “1 saattir bekliyorum, işe gitmek zorundayım. Gelen almadı, mecbur binmek zorunda kaldım” dedi.

HAYATTA BİR NORMALLEŞME YOK 

Giyim dükkanı olan Oktay, bayram sürecinde satışa yapabildiğini ancak haziran itibarıyla satışların durmasını beklediğini söyledi. “Kimse faturalarını ödeyemiyor bir de kıyafeti nasıl alacaklar” diyen Oktay şöyle devam etti: “Hayatta bir normalleşme yok. Bayramdan sonra ikinci dalganın geleceği söyleniyor. Bu devletin normalleşmesidir. Devletin bu süreçte yapabilecekleri kuşkusuz vardı. Kiraların yarısını ödeyebilirdi. Esnaflara faizsiz krediler vermeli.

 Vergiler alırken kasada para olur ama bu tür durumlarda bir geri dönüşü olur ama olmuyor. 

Esnaf kendi halinde bir şeyleri oldurmaya çalışıyor. Eskiden 1 haftada bir kişi borç yazdırmak isterken şimdi günde bir kişi borç yazdırmak istiyor. Kadın geliyor, ‘Çocuğuma bir şeyler giydireceğim borç yazabilir misin’ diyor. 1 haftadır eşimi annesine bırakmak zorunda kaldım. Ona da bulaştırırım diye korkuyoruz.”

KİRA, STOPAJ, FATURALAR…

Ayakkabı dükkanındayız. Yılmaz isimli esnaf korona sürecinde dükkanı siftahsız kapattığını belirterek, “Kira, stopaj, faturalar yük oldu. Devlette her şey o kadar adaletsiz ki bir ay boyunca bir liralık satış yapmadım.

 Ama devlet ‘Sen buradan sigortanı yatırıyorsan demek ki bir gelirin var’ diyor. Ben çocuğumun maaşından alıp sigortamı yatırıyorum ama devlet ona bakmıyor. ‘Asgari ücret kazandıysan stopajını da öde’ diyor. 

Yani ben sıfır siftahla dükkan açıp kapatmışım ama spotaj, kira, gelir vergisi, faturalar benim cebimden çıkıyor. Devletin vadettiği tek şey vatandaşı borçlandırmak krediler ile yaptığı başka bir şey yok” ifadelerini kullandı

yazar

Yazar: Kadınböyledir

şuna inanmak lazım ki . dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir …

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.