Türkiye’de Eğitim

Türkiye'de Eğitim

Türkiye'de Eğitim

Neden bizim üniversitelerimiz de ilk 500-1000 üniversite arasına giremiyor? Pekâlâ giren üniversitelerimiz var. Var da ne kadar Türkiye genelini kapsadığı tartışmalı. Ülkemizdeki birkaç seçkin üniversitenin, ilk 500-1000 üniversite arasında yer alması bizim için yeterli midir?

Eğitimde kaliteyi yakalayabildiğimiz söylenemez. Eğitim düzeyi bir ülkede her şeyden önde gelmelidir. Çağın gereklerine uygun bir eğitim sistemi ve ona uygun bir ders müfredatının uygulanması, ülkemizin kalkınması açısından manivela fonksiyonu görecektir.

***

Önemli olan eğitimin niceliği değildir. Yani her ile üniversite açmak, ama bu üniversitelerin içinin doldurulamaması, öğretim kadrolarının boş kalması; kısacası nicelik tavanda olabilir ya ama nitelik?

Ülkeler, artık ekonomik kavramlar üzerinden birbirleriyle yarışmakta veya mücadele etmekte. Düne dair ne varsa dünde kaldı. Teknolojinin gelişmesi, bilimsel faaliyetlerin insanların başını döndürecek düzeyde gelişme göstermesi…

***

Tüm bunlar, ülkelerin gelişmişlik ve dünyaya eklemlenme durumlarını gözden geçirmelerine neden olmakta. Gelişmiş ülkeleri; azgelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerden ayıran yön; post-modern toplum aşamasında dönüşen ekonomik ve toplumsal yapıları “gerçekçi” bir gözle kavramaları ve kendilerini de bu yeni düzene adapte etmeleridir.

Bu bağlamda, konvansiyonel türden geçmişte kalmış hiçbir sistemin, araç-gereçlerin ve fikir kırıntılarının değişen dünyayı algılamada yeterli olabileceğini iddia edemeyiz. Türkiye evet değişiyor; ama dünyada değişiyor. Eğitim alanında dünyada hiçbir sıralamada neredeyse yok gibiyiz. Mesela, OECD tarafından yapılan PISA sınavlarında, gelişmiş ülkelerin arkasında anca nal toplamaktayız. Evrensel bazda sıralamalarımıza baktığımızda, gerçekten de artık başımızı ellerimizin arasına alıp bol bol tefekkür etmemiz gerekecektir: Acaba eşanlı süreçte dünyaya nasıl eklemleniriz diye?!

Erhan Salman
Ben, ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ mezunuyum... Yıllardır çeşitli mecralarda, dilimiz döndüğü kadar bir şeyler karalamaya çabalayan biriyim... Yazma sevdasına ilk önce politikadergisi.com sitesinde başladım, sonra sırasıyla radikal blog ve milliyet blog mecralarında sürdürdüm... Hâlen milliyet blog mecrasında yazmaya devam etmekteyim... Elimden geldiği ve dilim döndüğü ve kalemim yazmaya devam ettiği sürece, siz kooplog ailesi ile paydaş olmaya devam edeceğim... Yazma serüvenimde bana paydaş/yaren olmanız dileğiyle, Esen kalın...
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
“Derim” Mevsimi Hoş Geldi
Sonraki
Korku ve İnsan

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Aralık ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Aralık ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.