in

Trump, Twitter ve Suriye

Trump, Tweet ve Suriye

Trump, Tweet ve Suriye

Donald Trump bildiğimiz gibi Twitter üzerinden ahkam kesmeye devam ediyor. Son tweet’lerinde “Türkiye’nin Suriyenin kuzeyine operasyon düzenlemesi halinde, Türk ekonomisini yok edeceğini, bunu daha önce de yaptığını” söyledi. Yine bir konuşmasında aynı konu üzerinden söz açarak “Rahip Brunson’u bırakmıyorlardı, sonra birden para birimleri dibi gördü ve bırakmak zorunda kaldılar” diye açıklama yaptı. 

Ayrıca attığı tweette ” Büyük ve eşsiz bilgeliğimin” demesini de çok kronik olduğunu belirtmeliyiz. 

Trump, Tweet ve Suriye

Trump sadece Türkiye’ye yönelik değil, hemen her konuda her devlete twitter üzerinden yüklenmeyi seven bir lider. Attığı tweet’lerin bir karşılığı da mevcut. Hangi ülke hakkında yazarsa o ülkenin borsasında ki dalgalanmayı takip etmek yeterli.

Trump’ın yaptığı bu aşağılayıcı tweet’ler kabul edilemez. Özellikle NATO da müttefiki olduğu Türkiye için, ekonomilerini yok ederiz tarzı açıklamalar çok abes. Türkiye, ABD’nin yönetmeye çalıştığı 3. Dünya ülkelerinden biri değildir. Eskisi gibi iç işlerimize ve dış politikamıza yön tayin etmek isteyen bu emperyal düşüncelerden kendini arındırmadıkça, iki ülke arasında sürekli bir gerginlik olacaktır.

Gelelim asıl konu olan Suriye’nin kuzeyine operasyona. Hakkında uzun zamandır tartışılan operasyon nihayet başladı. Avrupa endişeli, ABD desteklemiyoruz dedi. Sahada aktif olan Rusya ile yakın ilişkilerimiz olmasına rağmen Suriye hükümetiyle henüz doğrudan bir iletişim imkanımız yok. Hatta operasyondan rahatsızlar. Yine İran da Suriye’de etkin devletlerden. Rusya gibi o da Esad’ın kalmasını kendi çıkarlarıyla doğru orantılı görüyor. Suriye topraklarının bölünmezliğinden yanalar. 

Trump, Tweet ve Suriye

PYD yapılanması ise Kuzey Suriye’de kendine yer edinmiş, milis kuvvetlerden oluşan ve ABD tarafından mühimmatla donatılmış bir kuvvet. Üst düzey silahlara sahip değiller ama gerek Türkiye’nin sınır güvenliğine gerekse Suriye’nin  toprak bütünlüğüne doğrudan tehdit içeriyor. PYD unsurlarının bölgeden temizlenmesi ya da en azından gücünün kırılması hem Türkiye’nin hem de Suriye’nin işine gelecektir. 

Şuan o bölgede 18 e yakın Amerikan üssü mevcut. ABD her ne kadar Suriye’den çekileceğiz diye açıklama yapsada, mühimmatla donattığı PYD den vazgeçmeyeceklerdir.  

Türkiye olarak bizleri zor günlerin beklediğini söylemeyeceğim çünkü Ortadoğu’nun tek bir huzurlu günü olmamıştır. Ve bizler de her daim teyakkuzda ve aktif olarak sahada çarpışan bir orduya sahibiz. Rabbim yardımcımız olsun..

okur

Yazar: Demirbey

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.