Tolstoya göre güçlü insanların özellikleri

‘Tolstoya göre güçlü insan hayır demeyi bilmelidir.

Güçlü insan, sınırlarını bilir. Yeri geldiğinde ‘hayır’ diyebilir. Sürekli  ‘evet’ demek zayıflığın göstergesidir.

‘Eleştiriye açık olmalıdır.

Güçlü insan, eleştiriye açıktır ve eleştirilere kulağını kapatmaz. İnsan hata yapabilir ve bunun farkında olmayabilir. Güçlü insanlar, bu sebepten eleştirileri dinler ve yorumlarlar. Eleştirilere kulak asmamak güçlü insanların özelliklerindendir.

‘ Vazgeçmeyi bilmelidir.

Her zaman durumlar istediğimiz gibi gitmez ve vazgeçmek gerekir. İnsan, sınırlarının en fazla bir tık üstünü zorlamalıdır aksi halde yıpranır, tükenir. Bazen vazgeçmez ve kendimizi zorlarsak eğer büyük bir zarara uğrarız. Olmuyorsa zorlama derler ya hani bazen gerçekten olmuyorsa zorlamamak lazımdır çünkü bu durumda asıl olması gereken çekilip düşünmektir, vazgeçmektir. 

‘Yalnızlıktan korkmamalıdır.

Yalnızlık, insanın kendini bulma yöntemlerinden biridir. Yalnızlık, dinlenmektir. Yalnızlık, duygularını anlamak ve düşüncelerine kulak vermektir. Güçlü insanlar, yalnızlıktan korkmazlar. Güçlü insanlar, yalnız da kalırlar. 

‘ Acıyı kullanmalıdır

Güçlenmek için acı çekmek gerekir. İnsan asıl insan olmayı acılarla anlar, güçlü kalmayı acı çekerek başarır. Acıyı kabullenmek, acıyı seçmek, acıyı duygularda kullanmak insana büyük bir güç katacaktır.

Bir insan acı duyarsa canlıdır. Başkasının acısını duyarsa insandır.    Tolstoy

‘Kendi hatalarıyla yüzleşebilmelidir.

Güçlü insanlar, kendi hatalarıyla yüzleşir. Hatalarını kabul eder ve değerlendirir. Kibriyle konuşmaz. 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.