TikTok'da Bir Haftada Ünlü Olmak: Saniye Deney Videosu

Bugün yine bir saniye deney videosu yorumlamasıyla karşınızdayım.

Bu videonun konusu başlıktan da anlayabileceğiniz gibi TikTok’da kısa bir süre içinde ne kadar ünlü olabileceğimiz hakkında.

Saniye ilk önce bir plan yapıyor. Tiktok’u indirdikten sonra saatlerini TikTok’da geçirip insanları popüler yapan şeyim ne olduğunu bulmaya çalışıyor. Ve videoların konusunu ikiye ayırıyor. ‘Cinsiyetini kullanma ve mizah’

Saniye mizah üzerinden devam ediyor ve bu arada mizah adı altında insanların beğeni ve yorum için kendilerini ne kadar düşürdüklerine de değiniyor.

Bilirsiniz ki her sosyal meda mecrasında olduğu gibi burada da içerik çalma mevcut. Özellikle Türkiye’deki akımların ve videoların çoğu Batı TikTok’undan alıntı.

Saniye hesabı için bir algoritma oluşturuyor ve sadece yabancı TikTok videolarını zleyerek keşfetini yabancı videoları görecek şekilde değiştiriyor.

Artık içerik çıkarma vakti. Saniye yabancı videolarda aynen gördüklerini hiçbir şekilde değiştirmeden çekiyor ve video atmaya başlıyor. Bazı videoları normalin üzerinde izleniyor ve takipçileri artmaya başlıyor.

Sonrasında birileriyle düet yapmak için anlaşıyor ve düet videosu çekiyor. Bu tarz videolar çok popüler olduğu için izlenmeleri artıyor.

Aynı içerikler dışında birkaç kendi fikrini çekiyor ve atıyor.

Bir haftanın sonunda Saniye 100 k takipçiye ulaşıyor. Tamamen çalıntı içerik ve komik bile olmayan bir mizahla bunu yapıyor. En sonunda ise mesajını veriyor ve hesabını siliyor.

Benim fikrimce TikTok eğlenceli ve güzel bir sosyal medya olsa da bir süre insanların saçma, gereksiz, utanç verici, etik kurallarına aykırı videolardan sonra toplumu ahlaki yozlaşmaya itti. Yanlış içerikler ve insanların kişiliğini ve düşüncelerini kötü yönde etkiliyor.

Sadece bu da değil. Tüm sosyal medya gibi TikTok’un da insanlara dayattığı bir güzellik algısı var ve bu algı her geçen gün daha da artıyor. Gençler kendilerini beğenemez hale geliyor.

Evet diğer platformlarda da bu tarz şeyler var. Ama TikTok bu yozlaşmaya diğerlerine göre daha fazla katkı sağlıyor.

İnsanların psikolojik ve düşünce olarak kötü etkilendiği bu tarz içeriklerden uzak durmak bizim için en iyisi olacaktır.

Videoyu izlemeyi unutmayın lütfen. İşte link: https://youtu.be/qYx2HuAO5Xk

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.