Sütlü Kahve

Sütlü Kahve

Etraf kalabalık, gürültülü ve hareketli. İri zincir küpeli, yarı spor yarı klasik giyinmiş, arkadaşlarının arkeoloji öğrencisine benzettikleri güler yüzlü hoş bir bayan. Elinde evrak dosyaları, bilgi amaçlı resim uygulama kitabı dağınık masada yerini almış. Karşı masada 10 kişi civarı kalabalık bir grup. Birbirlerine seslerini duyurmak için diyafram yarıştırıyorlar. Yazmak duygusu bir kaç gün önceden yoklamaya başlar insanı. Kıvranırsın, vakit olmaz, cümleler tutmaz, çok şey düşünürsün bir araya toplayamazsın. İlham denilen efsanevi varlık, bazen bir rüzgar, koku, renk oluverir. Bu sefer ilham sütlü kahvesini tek başına bir masada yudumlayan efsane zincir bir küpe takan o hoş bayan oldu. Geçtim karşısına, bir sütlü kahve de ben söyledim. Normalde şeker atmam ama sütlü kahve de bol şekerli güzel olur dedim. Aldım kahvemi oturdum karşısına. Dosyaları arasına iki dergi sıkıştırmış biri Ot dergi diğeri Kafa dergisi. Dosyasının üzerinde “Cahille Sohbeti Kestim” yazılı İlber Ortaylı imzalı bir çıkartma.

Sütlü Kahve

İncelemeye doyamadığın türde, diğerlerinden farklı. Dışarıda sesi kulaklarımı tırmalayan bir bayan sesi, tiz ve rahatsız edici. Sustuğu anlarda eğilip soruyorum: “Dergileri sürekli takip ediyor musun?” Başını evet anlamında aşağı yukarı sallıyor. “Mizah yazılarını severim.” derken gözleri parlıyor. Sütlü kahvelerimizden birer yudum alıyoruz, çocukluğum gibi yüksek bir damak tadı ve haz duyuyorum. Herkesin takip ettiği günlük değişen duygularını besleyen mizah yayınları olmalı yaşamında diyorum. Yüzünü güldüren espriler, günlük bakış açısı yazıları vs. Etraf nasıl gürültülü. Balkon tarafından kapı açılıp kapandıkça gelen sigara dumanı ve bağlama, gitar ve kaval sesi. “Evvelim sen oldun ahirim sensin” diyorum sesimi duyacağı bir tonda. Rahmet olsun diyor, büyük sanatçıydı. Neşet Ertaş. Saniyelik sessizlik yaşanıyor. Entelektüel yaklaşımına bir kez daha hayran oluyorum. Bazı insanlar vardır muhabbeti mucizedir. Çok uzun soluklu bir sohbet olması gerekmez. Bir kaç yudumda biten bol şekerli, çocukluğum kokan bir sohbet. Kalkıyorum ve hayatıma devam ediyorum. 

yazar

Yazar: Handan Günaydın

🦋Görsel sanatlar öğretmeni ~öğrenme meraklısı~ kitap sevdalısı~ insan psikolojisine meraklı ve hayran~enerjisine sahip çıkan~kendisiyle barışık~seven sevilen ~ruh duygu davranış huy estetiğin önemseyen. 💕
kedileri olan evli ve bir çocuk sahibi üretmeye ve faydalı olmaya aşık biriyim. 🎱

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.