Super Bowl 2021 | Reklam Ücretleri ve Yayınlanan En İyi Reklam

Dünya’nın en önemli spor organizasyonlarından biri olarak gösterilen Super Bowl, ABD’de her yıl düzenlenen Amerikan futbol ligi National Football League (NFL)’in şampiyonluk maçına verilen isimdir. Bu maç ile önceki yıl yaz aylarında başlamış olan sezon sonra erer ve şampiyon belli olur.

Bu yıl 55. kez düzenlenen Super Bowl’da Tampa Bay Buccanneers  ve Kansas City Chiefs karşı karşıya geldi. Mutlu sona ulaşan taraf ise rakibinin 31-9’luk skorla alt eden Tampa Bay oldu.

Super Bowl Nedir?

Super Bowl oynanan oyundan ziyade yayın sırasında yayınlanan reklamlar ve devre arası şovları ile de dikkatle takip edilen bir organizasyondur. Astronomik rakamlara satılan reklam süreleri markalar için adeta bir prestij göstergesidir.

Super Bowl organizasyonunu Amerikan tüketim çılgınlığının bir göstergesi olarak da görebiliriz. Oldukça geniş kitlelerce takip edilen organizasyon her yıl adeta kendi ekonomisini yaratmaktadır. Organizasyonun yarattığı ekonomi Statista verilerine göre 2020 yılında tüm zamanların rekorunu kırarak tam tamına 17.2 milyar dolar seviyelerine yükselmiştir.

2021 yılında ise önceki yıla göre 3.3 milyar dolarlık bir düşüş yaşanarak 13.9 milyar dolar seviyelerinde olacağı ön görülmektedir. Tahmin edebileceğiniz üzere geçen yıla nispeten gerçekleşen bu düşüşte pandeminin büyük etkisi vardır. Yine aynı kaynağın sağladığı verilere göre ortalama bir Amerikalı tüketici Super Bowl’da yaklaşık 74,55 ABD doları harcamayı planladı.

Super Bowl 2021 Devre Arası Şovu

Görsel şovları ile ön plana çıkan devre arası şovları izleyicileri her sene olduğu gibi bu senede mest etti desek yeridir. Kanada’lı pop şarkıcısı The Weeknd’in sahne aldığı Günah Şehri filmi temalı sahne şovunun maliyeti ise 7 milyon dolar olduğu söylendi.

Gerçekleştirdiği görkemli performansı ile dikkatleri üstüne The Weeknd’e Amerikan basını tarafından Günah Şehri’nin Kralı benzetmesi yapıldı.

Super Bowl ve Reklam Sektörü

Super Bowl’da kazanın kim olacağı kadar merak edilen bir başka konu ise hangi markaların reklamveren olarak organizasyonda yer alacaklarıdır. Yılın en iyi reklam çalışmalarının sergilendiği bu mecrada markaların kendilerine yer bulmaları ise onlara pahalıya mal olmaktadır.

Öyle ki Super Bowl’ın yayın haklarını elinde bulunduran Amerikan CBS televizyonu maç esnasında yayınlanan reklam bedelini 30 saniyesi için 5.5 milyon dolar belirlemişti. Tamamı tükenen reklam sürelerinin satışı son ana kadar açık bırakılarak en yüksek bedelle satılması sağlanmıştır.

Bu yıl küresel covid-19 salgını dolayısıyla Super Bowl’ın gelenekselleşmiş reklamverenleri organizasyonda yer almadılar. Reklam vermeyen Pepsi ve Coca Cola yaptıkları açıklamada reklam yatırımlarının salgınla mücadele kapsamında kullanılacağını açıkladılar.

Super Bowl 2021’nin En İyi Reklam Filmi 

Amazon | Alexa’s Body 

(Yılın En İyi Super Bowl Reklamı)

2015 yılından itibaren en iyi Super Bowl reklamına verilen Super Clio ödülü bu yıl Lucky Generals imzalı Amazon’un yayınlandığı Alexa’s Body reklamına verildi.

Michael B. Jordan’ın rol aldığı filmde: Amazon’un dijital asistanı Alexa’nın bir insan olsaydı nasıl görüneceği gösteriliyor.

Super Clio listesine giren bir başka reklam filmi ise Bud Light’a markasına ait olan Wieden + Kennedy imzalı Last Year’s Lemons oldu.

Bud Light biri ilk yarı diğeri ikinci yarı olmak üzere iki ayrı reklam yayınladı. Seltzer’ı tanıtmak için kurgulanan reklamda şarkıcı Post Malone süper kahram rolüyle karşımıza çıkıyor.

https://youtu.be/X9jkvq4-tCU

Super Bowl’da Yayınlanan Diğer Reklamlardan Bazıları

Pepsi ve Coca Cola ile beraber Kia ve Hyundai’nin de katılmadığı reklam kuşağında bu yıl ilk kez boy gösteren 11 yeni marka vardı. Bu markalar genel itibariyle pandemi döneminin de bir getirisiyle e-ticaret ve dijital uygulamalardan oluştu.

Super Bowl 2021’de elli beşe yakın reklam filmi yayınlanmıştır. Liste yer almayan diğer reklam filmlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Toyota | Upstream

Ajans: Saatchi & Saatchi

Toyota, Paralimpik yüzücü Jessica Long‘un duygusal hikayesini paylaşıyor.

https://youtu.be/fqWG5_7nwyk

Cadillac ­| ScissorHandsFree

Ajans: Leo Burnett

Makas Eller filminden bildiğimiz Edward Scissorhands’in direksiyon kullanmadan gerçekleşen sürüş deneyimi aktarılıyor.

https://youtu.be/0KAlqthD6Gc

İndeed | The Rising

Ajans: 72andSunny

İstihdam platformu olan indeed, reklam filminde işsiz insanların bir iş pozisyonu elde ettiğinde yaşadığı duygusal süreci yansıtıyor.

https://youtu.be/pZodu9AgwZE

m&m | Come Together

Ajans: BBDO

Altın Küre adayı Schitt’s Creek’in yıldızı Dan Levy’nin yer aldığı reklamda m&m şekerlemeleri ile özür dileyen insanlar yer alıyor.

https://youtu.be/lKUcHcizEMc

Doritos | #FlatMatthew

Ajans: Goodby Silverstein & Partners

Matthew McConaughey,  korkunç bir şekilde iki boyutlu olarak uyanıyor. Ama Doritos çipleri onu bu durumdan kurtararak üç boyutlu hale geri döndürüyor.

General Motor’s | No Way Norway

Ajans: McCann

Will Ferrell, Norveç’in kişi başına oranla ABD’den daha fazla elektrikli araç ürettiğini öğreniyor ve ekibini toplayarak Norveç’e gidiyor.

https://youtu.be/yCy-a_E2I3s

Uber Eats | Wayne’s World – Wayne and Garth are Back

Ajans: Special Group

Wayne’s World yıldızları Mike Myers ve Dana Carvey,  çevrimiçi yemek servisi Uber Eats ile tanışıyor. Ardından ünlü yıldız Cardi B onlara eşlik ediyor.

 

 

 

 

 

Talha Sevim
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
güven
Sonraki
Sevgililer Günü Geliyor-muş!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.