Steve Jobs Kimdir?

Steve Jobs ,hala tanımayanlar var. Kısaca anlatmak istiyorum bu yazımda. Çünkü hayata bakış açısı ve inançları herkese örnek niteliğinde. O zaman başlayalım.

Steven Paul Jobs, 24 Şubat 1955’te San Fransisco’da doğdu. Biyolojik babası Abdulfettah John Sandali ile biyolojik annesi Joanne Schieble, Steven’ı Paul ve Clara Jobs çiftine evlatlık verdi. Kaliforniya Cupertino Lisesi’ne devam eden Steve, okul saatleri dışında Palo Alto’da bulunan Hewlett-Packard merkezindeki derslere katıldı. Kısa süre sonra aynı yerde yaz stajına kabul edildi ve Steve Wozniak ile birlikte çalıştı. Tanıştıklarında Wozniak 21, Jobs ise 16 yaşındaydı.

Liseyi bitiren Jobs, Portland’daki Reed College’a kabul edildi, ancak sadece bir dönem sonra okulu bıraktı. Bir süre bazı derslere dışarıdan katılmayı sürdüren Jobs, arkadaşlarının yurt odalarında yerde yatarak, yemek parası için boş kola şişeleri toplayıp geri dönüşüme götürerek ve haftada bir bölgedeki Hare Krishna tapınağında bedava yemek yiyerek geçimini sağlamış. Steve Jobs, o günlerde Reed’de aldığı dersler arasında bulunan ‘Kaligrafi’ için ileride şunu diyecekti: “O derse kaçak olarak girmeseydim bugün Mac’teki o farklı font tasarımı olmazdı”. Bu sözü benim biraz da olsa bakış açımı değiştirdi.

1974’te California’ya geri dönen Jobs, Wozniak ile birlikte Homebrew Computer Club (Ev Yapımı Bilgisayar Kulübü) toplantılarına katılmaya başladı. O sıralarda aklına koyduğu Hindistan gezisi için para biriktirmek amacıyla bir süre oyun ve donanım üreticisi Atari’de teknisyen olarak çalıştı.
Jobs tasarım ve pazarlama, Wozniak ise teknik birikimlerini Homebrew Computer Club’taki tecrübelerini birleştirerek, Jobs’ın garajında Apple I adını verdikleri ev bilgisayarını toplamaya başladı. Bilgisayarları siparişle satıyorlardı. APPLE’IN KURULUŞU Steve Jobs ve Wozniak, aralarına Ronald Wayne’i de alarak 1976’da Apple adlı firmayı kurdu. Apple I, ilk kez Personal Computing Festival’da sergilendi.

Yeni ortak yapısı yüzünden firmada çoğunluk hissesi bulunmayan Jobs, 24 Ocak 1984’te ilk Macintosh kişisel bilgisayarı tanıttı. Mac’in tasarımına Jef Raskin başlamış, gerisi Jobs tarafından tamamlanmıştı. Macintosh, dünyada grafik arayüz kullanan ilk kişisel bilgisayardı. Mac satışlarının 1984 sonlarına doğru düşüş yaşaması ve hedeflerin tutturulamaması, Jobs ile CEO Scully’nin arasını açtı. Scully, Mayıs 1985’te Jobs’ı Macintosh bölüm başkanlığından alarak firmadan kovdu. Rol model olarak görmemde en büyük etken buydu. Çünkü inandıkları uğrunda kovulmayı göze aldı.
Aynı günlerde Steve Jobs, NeXT Computer’ı kurdu. Oldukça pahalı olduğu için çok popüler olmayan NeXT iş istasyonları, ileri teknolojisi sayesinde parası olan belirli bir kesim için cazipti. NeXTcube, Jobs tarafından “sadece kişisel değil, kişiler arası bir çalışma istasyonu” olarak tanımlanmıştı.
Steve Jobs sonradan adı Pixar olarak değişecek olan The Graphics Group’u Lucasfilm’den 10 milyon dolar ödeyerek satın aldı, ilk iş olarak da çalışanların yarısının işine son verdi, ellerindeki hisseleri geri satın aldı.

Apple’a dönmesi Apple, 1996’da NeXT’i, 429 milyon dolara satın aldı. Jobs eskiden kurucu ortak olduğu firmaya, ‘gayrı resmi CEO danışmanı’ olarak dönmüş oldu. Kısa sürede Apple’ın ‘perde gerisindeki CEO’su’ konumuna gelen Steve Jobs, firmanın zarar etmesine yol açtığını düşündüğü Projeleri sonlandırmak ile işe başladı.

Steve Jobs’ın dönüşüyle atılıma geçen Apple, iMac serisini başlatarak kişisel bilgisayar algısını bir kez daha değiştirdi, uzun aradan sonra yeniden kara geçmeye başladı. Jobs, 2000’de firmanın ‘resmi’ CEO’su oldu. Steve Jobs, müzik piyasasının kökten değiştiren kişisel dijital müzik çalar iPod’u tanıttı. iPod’ları 2002’de Windows uyumlu hale getiren Apple, ertesi yıl bugün bile en büyük müzik ve film satış mağazaları arasında ilk sıralarda bulunan iTunes Müzik Mağazası’nı açtı.
Power Mac G5’in duyurulduğu 2003’te Jobs’a pankras kanseri teşhisi kondu. 2004’te ameliyat olan Jobs’ın pankreasından tümör alındı. Pixar, 24 Ocak 2006’da Disney tarafından 7.4 milyar dolara satın alındı. Jobs, yüzde 7’lik hisseyle Pixar’daki en büyük kişisel hissedar oldu. Mobil telefon işine girme kararı alan Apple, farklı ve kullanışlı arayüzüyle akıllı telefon pazarında büyük değişimlere öncülük eden iPhone’u 2007’de tanıttı.

2009 başında sağlık nedenleriyle 6 ay izin alan Jobs, karaciğer nakli ameliyatı geçirdi. Jobs, 2010 başında yine sahneye çıkarak, kişisel bilgisayar dünyasında büyük bir devrim kabul edilen iPad’i tanıttı. Hastalığı ilerleyen Jobs, Ağustos 2011’de Apple’ın CEO’luk koltuğunu Tim Cook’a devretti. Aynı günlerde Apple firmasının hisse fiyatı bazında piyasa değeri 340 milyar doları geçmişti. 5 Ekim 2011 tarihinde ailesi tarafından yayınlanan bir bildiride “Steve Jobs aile üyeleri başucunda ve sükunet içinde vefat etti.” açıklaması yapıldı.

Yukarıda kısaca biraz hayatına değindim. Böyle dopdolu yenilik ve girişimlerle dolu bir hayatı ancak bu kadar kısa anlatabilirdim. Benim hayatımda Steve Jobs’un dokunduğu en önemli nokta şuydu.” Siz  yeni bir şey çıkartana kadar müşteriler ne istediğini bilmezler”sözüydü. Hayatım boyunca yenilikler ve girişimlerle geçmesini istiyorum. Bu nedenle olaylara bakış açım değişti. Bir diğer noktada beni etkiliyen. Kurucularından olduğu Apple gibi büyük şirketten inandıkları uğrunda kovulmayı göze aldı. Ve sonunda kovuldu. Ama Steve Jobs pes etmedi ve yeni bir şirketle iş dünyasındaki yerini aldı. Başarılarla geçen yıllardan sonra tekrar kovulduğu şirkete CEO olarak döndü. Burda çıkarttığım en önemli ders. Sen kendi fikirlerinin gerçekliğine ve insanlarında hayatında önemli yer edineceğine inanıyorsan asla pes etme inandıkların uğrunda. Sonunda başarı çabaladıkça benim ödülüm olacaktır.

Umarım bir gün Wozniak gibi bir arkadaşa rastlarım ve hayatımdaki başarılarımda benimle birlikte yol alır. Günümüzde en zor olan güvenilir bir dost ve bir iyi bir ekip oluşturabilmek. Ama Steve Jobs bunu başardı ve bende başarıcağım. Herkesin rol model olarak örnek alacağı bir İş adamı ve girişimci olucağım. Özellikle iş dünyasında yenilikler yaratarak adımdan bende söz ettireceğim.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.