Spor Gurmesi: Farklı Fitness Salonları ve Antrenman Deneyimleri

fitness

Spor Gurmesi: Farklı Fitness Salonları ve Antrenman Deneyimleri

Spor Gurmesi Nerelerde ve Hangi Tür Antrenmanları Deneyimliyor?

Spor Gürmesi aynı zamanda bir istatistikçi olunca açılışı bir araştırma sonucu ile yaparJ Türkiye sosyal anket servislerinden Poltio, 2017 yılında  Gittigidiyor.com için hazırladığı anket aracılığı ile Türkiye’de spor yapma durumunu ortalama 20 bin kişinin katılımıyla ölçümledi. Bu rapora göre katılımcıların % 46 sı spor yaptığını ileri sürerken,  spor yapmadığını belirten yüzde 54’lük kesimin yüzde 60’ı zaman bulamadığını, yüzde 17’si spor yapmanın hoşuna gitmediğini, yüzde 15’i doğru antrenman yöntemlerini bilmediğini ve yüzde 8’i ise spor yapmanın gerekli olmadığını belirtti.

Neden Spor Yapıyoruz?

Anket sonuçlarına göre  spor yapanların yüzde 32.7’si sağlıklı yaşam için devam ettiklerini belirtti            ( Sağlıklı yaşamı yüzde 18.7 ile kilo  vermek, yüzde 17.7 ile kendini iyi hissetmek, yüzde 14.1 ile fit olmak, yüzde 10 ile kas yapmak, yüzde 5 ile sporun alışkanlık haline gelmesi ve yüzde 1.8 ile kilo almak ). Ayrıca katılımcıların yüzde 30.9’u haftada 2-3 kez, yüzde 25.2’si haftada 4-5 kez, yüzde 21.6’sı her gün, yüzde 8.6’sı haftada bir kez yanıtını verirken yüzde 13.7’lik kesim ise düzensiz spor yaptığını belirtiyor. Ben ise sanırım %21 lik dilimin içinde yer alıyorum. Anketteki bir diğer ilginç sonuç ise Türkiye de her iki kişiden birinin tatil ve eğlence dışında günlük hayatının içinde de bisiklet kullanıyor olması.

Öncelik verilen sporların ise futbol,  fitness ve dövüş sanatları  olduğu görülüyor.  Biz de büyüyen bu sektörde, dünya ile kıyaslandığında en pahalı ülke olmamız sebebi ile etkin karar vermeniz için fitness kluplerini gezerek çeşitli antrenman türlerini deneyimliyoruz.

Fitness Nedir, Neden Yapılır?

Fitness ister aletli isterse aletsiz olsun vücut kaslarının teker teker ya da guruplar şeklinde çalıştırılması için yapılan egzersizler bütünüdür. Vücudun fiziksel yapısının güçlendirilmesini amaçlayan fitness egzersizleri, kişinin tercihine göre birçok farklı biçimde ve mekânda yapılabilir.

Türkiye’de Fitness Tarihi

Türkiye de Fitness geçmişi  ortalama  20-25 yıldır. 1995 li yıllarda hareket kazanan bu spor dalında ilk olarak açılan birkaç  özel spor klubü vardı (Hillside Etiler, Planet Health Club Kuruçeşme vb.) Bu kulüplerin çalışma alanlarının yüzölçümleri de yüksek değildi. İlk büyük tesis olarak Türkiye 90 lı yılların başında Sports International ile Ankara Bilkentte ile tanıştı.

2000 li yıllardan günümüze Türkiye de Spor kompleksi olmayan ilimiz kalmamıştır. Bu tesislerin başında da sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi olan Fitness yer almaktadır. Sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. tarafından hizmet veren ücretsiz 20’dan fazla spor salonu bulunmaktadır sırasıyla İstanbul’u Ankara, İzmir ve diğer birçok ilimiz takip etmektedir. Bu tesislerin yanı sıra sağlıklı yaşam için bütün illerde spor parkları vardır.

2017 yılı itibariyle 1.721 adet Özel Fitness Klubü bulunurken bu yıl 2 bin i geçeceği tahmin edilmektedir. Eskiden mahalle aralarında, var olan Gym yani fitness salonları, şimdilerde 850 milyon liralık bir ekonomiye dönüştü. Ekipmanları, gıda ürünleri ile 2 milyar liranın üzerinde büyüklüğe ulaşan sektör, Deloitte European Health & Fitness Market 2015 raporuna göre, Rusya ile birlikte en hızlı büyüyen (yüzde 20) 2 pazardan biri olan Türkiye’de yaklaşık 1.7 milyon kişi spor salonlarına gidiyor. Üyelikler, aylık 150, yıllık 2 bin lira civarında.

Spor Gurmesi: Farklı Fitness Salonları ve Antrenman Deneyimleri

Veriler böyle olunca daha yeni spora başlayacaklar için hangi tür sporu seçecekleri nasıl bir klubü tercih edecekleri konusunda amatör sporcu olarak biz de katkı da bulunalım istedik. Fitness cok geniş bir spor dalı olup; son zamanlarda Crossfit, tabata, hiit cardio gibi fonsiyonel antrenman türleri oldukça popüler olmakla birlikte KArdiyo egzersizlerinde başı indoorcyle yani spining çekmektedir ki daha önceki yazımızda da ilgili bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Spor Gurmesi Neyi Hedefliyor?

Her ay sizlere farklı antrenman türleri ve salonları tanıtmayı hedefliyoruz. Kasım Ayı içerisinde ise Bakırköy’de yer alan butik bir fitness clübünün davetlisiydik. Orayı güzel kılan hijyene verdikleri önem, gerekli güvenlik önlemlerinin alınmış olması, yeterli ve yetkin antrenörlerin bulunması şeklinde sıralanabilir.

Bu konuda önem verdiğimiz ve yine son zamanlarda popüler hale gelen fizyoterapi ve medikal antrenmanlar.

Gymplus Nedir?

Gymplus’ı diğerlerinden ayrı tutan iki önemli özellikten biri fizyoterapist antrenör bulundurması ve Türkiye de ki ilk sifu ünvanı alarak Hongkong merkezde ismini yazıdran Savunma sanatı Wingchun (İPMAN hayranları iyi bilirler) ustası Aydın Erdem in wing chun okulu ile iç içe olmasıdır. Bizleri Fizyoterapist olan Antrenörümüz Yurdaer Songer ağırlayarak güzel bir antrenman yaptırdı. İyi bir antrenör kişinin geçmiş öyküsü, raporları ölçümleri dışında hızlıca gözlemle analiz yapabilenidir. Bendeniz günde iki ya da üç antrenman yapıp bana mısın demezken 5 harekette beni bitirdi. Bu da aslında deli gibi çalışmadan da kişiye özel olarak tasarlanmış doğru hareket kombinasyonu ve zamanlama ile daha verimli sonuçlar elde edilebileceğini bir kez daha ortaya koydu. Neyse bu konuda hocamız bizler için işin uzmanı olarak bir yazı hazırladığından biz klubü n özelliklerine kısaca geri dönelim.

Spor Gurmesi: Farklı Fitness Salonları ve Antrenman Deneyimleri

Wingchun Nedir?

Öncelikle fiyat performans ilişkisi bakımından oldukça makul olan salonda Wingchun dersi almaya karar verdiğimizi haftada üç gün tahta adamlar ve sifu eşliğinde çalışacak olmanın şimdiden heyecanını duyduğumuzu belirtmeliyiz.

Salona güvenlik turnikeleri ile girerek bekleme alanında ya da şirin iç cafesinde kahvenizi veya besin desteğinizi yudumlayarak soluklanabilirsiniz. O arada size hazırlanan antrenman kartınızı alandaki yerinden alarak antrenmanınıza göz atabilir hocalara istediğiniz soruları sorabilir sohbet edebilirsiniz.

Salon oryantasyonunda sizlere anlatılanların başında acil durum eylem planları, kaçış yolları ve ecza dolapları ile yangın tüpleri gösterilecektir. Evet şaşırtıcı çünkü hiç tehlike arz etmeyen bir mekana kurulu butik bir salon olmasına rağmen daha önce bunu bu kadar önemseyen bir salonla karşılaşmadık.

Spor Gurmesi: Farklı Fitness Salonları ve Antrenman Deneyimleri

Eğer sakin olsun iyi antrenörler olsun sadece fitness yapmak istiyorum grup dersi önemsiz diyorsanız ilk sıranızda yer almasını öneririz.

Youtube : https://www.youtube.com/watch?v=duPKv8norkE&t=2s dan tüm gezimize ait videoyu izleyebilirsiniz. Biraz daha fazlası için bir sonraki yazımızda güzel bir deneyim olan Reef fitness ile karşınızdayız.

Spor Gurmesi | kooplog.com


 

aysemece
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Walt Disney’in Karizmatik Karakteri Mickey Mouse’un 90. Yılı ve Markaların Disney Koleksiyonları

Walt Disney’in Karizmatik Karakteri Mickey Mouse’un 90. Yılı ve Markaların Disney Koleksiyonları

Sonraki
Pelerinsiz Kahramanlar: Babalarımız

Pelerinsiz Kahramanlar: Babalarımız

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.