Sözsüz Müziğim Aslında Herkesin İçinde, Biraz da Yogada

Her nefeste ihtiyacın olan havayı aldığın gibi artık ihtiyacın olmayan havayı da geri bıraktığını hatırla .. ve aynı bu şekilde hayatına ihtiyacın olan şeyleri aldığın gibi ihtiyacın olmayan şeylerin biten şeylerin de hayatından çıkmasını müsaade et. Verdiğin nefese aldığın nefes için yer açtığından dolayı şükret.

     Sözsüz müziğim… Müziğim diyorum çünkü müziğin insanların duygularının üstünde bir etkisi olduğundan haberdarım. Yoga da bana öyle geliyor. Duygularımın üstünde bir etkisi var ve beni bağımlısı haline getirme yolunda. Bunu fakir eroini olan çekirdek gibi düşünebiliriz. Başlarsın ve kasedeki çekirdek bitene kadar durmazsın ya, yoga da benim için öyle.

YOGA ÖZNELLİKTİR

Aslında söylemiş olduğum yoga budur yoga şudur söylemleri çok da uygun değil. Sebep öne sürmem gerekirse yogayı kalıplaştırmak olduğunu düşünüyorum. Yoga daha öznel bir şey gibi geliyor bana. Tamamen bakmak ve görmek arasındaki fark gibi. Yogada ne ararsan onu bulursun. Fiziksel yaklaşırsan olay çok daha fiziksel olacaktır. Ruhsal yaklaşırsan olay çok daha ruhsal olacaktır. Önemli olan soru şu: ’Ben yogada ne bulmak istiyorum, benim şu dönemimde neye ihtiyacım var? ‘

Peki siz benim ne aradığımı merak ediyor musunuz? Yani ne aradım, aradığımı buldum mu, bir şey bulduysam o nedir? Merak etmeseniz de anlatacağım. Neden? Çünkü bu benim blog yazım ve anlatmak istiyorum :).

YOGA İLE TANIŞMA SERÜVENİM VE ARAYIŞIM

Ben boşluktaydım. Bir arayışım vardı, iyi değildim.(iyi değilim ben-pinhani, kalben: dinlerseniz çok mutlu olurum)Hani belli dönemlerimiz olur ya yaşantımızda; boğulursun, nefes alırsın aslında ama yine de boğulursun. O dönemde savruluyordum. Bir anda yokluğumda süzülürken karşıma çıktı, yapacak daha iyi hiçbir şeyim yoktu. Şans vermek istedim. İçmeden sarhoş olabilmeyi diledim ve oldu da. İlk denememde başta hem ruhsal hem de fiziksel bir uyuşma hissettim. Belki de ben vücudumdaki kasları hareket ettirirken bana söylediği olumlamalar iyi gelmiştir ruhuma. Bu olumlamaların bazılarını da paylaşacağım. Sonuç olarak bana iyi geldi ve ben daha uyumlu bir uzaylı oldumJ. Hoşuma gitti bu durum. Hatta o kadar çok hoşuma gitti ki şu an onun hakkında bir yazı yazmaya çalışıyorum ve acaba doğru mu aktarıyorum diye bir yandan düşünüyorum.

YOGADA RUHUMA TAKVİYE EDİLEN OLUMLAMALAR

Öncelikle olumlamanın öneminden bahsetmek istiyorum. Bu ismimizin bizim karakterimize yön vermesi gibi… Örneğin birini sürekli katil olarak çağırırsanız o gerçek bir katil olur. Kullandığımız sözler aslında çok kritik. Lakin biz o kadar önemsizliklere odaklanmışız ki sözlerin sivri ve bir o kadar da yumuşatıcı dilinin farkında bile değiliz belki de. Buna karşın sözlerin mucizesinin farkında olan bir mükemmel güzellik var. ‘BİLİNÇALTI’

Bilinçaltımız her daim açık ve sen önemsemiyorum, umrumda bile değil desen de bazen bilinçaltımızın umrunda oluyor. Bu yönden olumlamalar çok önemli.

Örnek olumlamalara gelecek olursak ;
1)Derin bir nefes al ve nefes ver. Bedeninin sağlığına şükretmenin kelimelerle olmadığını hatırla. Şükretmek demek onu kullanıyor, ona bakıyor ve onu en iyi şekilde değerlendiriyor olabilmek demektir. Yaptığın pratik bedenine gösterebileceğin en büyük şükür, bu farkındalıkla nefes al ve bu aldığın nefesin bütün bedenine hayat verdiğinin farkında olarak nefesini geri ver.

2) Her nefeste ihtiyacın olan havayı aldığın gibi artık ihtiyacın olmayan havayı da geri bıraktığını hatırla .. ve aynı bu şekilde hayatına ihtiyacın olan şeyleri aldığın gibi ihtiyacın olmayan şeylerin biten şeylerin de hayatından çıkmasını müsaade et. Nasıl ki tarihi geçmiş bir gıdayı bozulduğu için tüketemezsin hayatında süresi biten şeylerin ve artık başka noktalara hizmet eden şeylerin hayatında kalması için çaba gösterme. Biten şeye anlayış getir yeni bir şey başlayacağı için o alanı başka bir şey için kullanacağın için bittiğini hatırla ve verdiğin her nefeste biten her şey bittiği için şükrederek bırak . Alacağın nefese yer açtığı için verdiğin nefese şükürle bırak .. BİR NEFES DAHA –NAMASTE

YAZARINIZ SEZİNGAHTAN KÜÇÜK NOTLAR

Eğer siz de yogada ihtiyacınız olan bir şeyler bulmak istiyorsanız başlayabilirsiniz. Sağlık durumunuza dikkat edin ama. Kendinize çok yüklenmeyin, olayı vücudunuza modifiye ederek gerçekleştirin. Kimse sizden ilk denemenizde mükemmeli elde etmenizi beklemeyecektir. 

  Son olarak almak istediğim bir kitap var. Nerede bulabileceğimi söylerseniz çok mutlu olurum:)

Aradığım kitap bu, buraya kadar gelip beni dinlemişseniz Venüs’ün en mutlu ve şaşkın uzaylısı olurum. SEVGİ VE DEĞERLE KALIN..

okur

Yazar: SEZİNGAH

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

4 yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.