Sözelci Olmak

Evet bilindiği gibi sözel bölümü ülkemizde pek değer gören bir bölüm değil. Bu yüzden meslek seçimlerinde zorluk yaşayan birçok öğrenci var. Örnek vermek gerekirse ben sözelci olup eşit ağırlık seçmiş bir insanım sebebinide az çok anlarsınız. Peki cidden sözel bu kadar değersiz bir bölüm mü bir bakalım. 

Öncelikle sözel zeka nedir?

İnsanların kelimeleri düşünebilmesi ve kelimeleri kullanarak düşüncelerini ifade edebilmesi yeteneğidir. Sözel zeka, Harvard Üniversitesi profesörü Howard Gardner’ın çoklu zeka kuramına göre; insanın sahip olduğu 8 zeka türünden biridir. 

Tüm insanlar sözel zekaya sahip olmasına rağmen bazıları yüksek zeka potansiyeline sahiptir. Bu da onları ayrıcalıklı kılmaktadır.

William Shakespeare, Sir Arthur Conan Doyle, Agatha Christie ve Edgar Allan Poe gibi dünya edebiyatının unutulmaz isimleri, yüksek sözel zeka potansiyeline sahip tarihi karakterlere harika birer örnektir.

Şimdi bu isimlere bir baktığımızda kendileri yüksek zeka potansiyeline sahip kişiler olsa da sonuçta sözelciydiler ve dünyamızda kendilerine önemli bir yer edindiler.

Ayrıca tanımda dediği gibi “İnsanların kelimeleri düşünebilmesi ve kelimeleri kullanarak düşüncelerini ifade edebilmesi yeteneğidir”

Bu yeteneğe  insan hayatında meslek olarak bakacak olursak kendini ifade edebilmesi açısından çok önemli bir faktördür. Biraz daha açacak olursak bu ifadeyi örneğin bir konuşma yapan bir insanı dinliyoruz her şeyden önce kendini nasıl ifade ettiğine , nasıl kelimeler seçtiğine dikkat ederiz. Anlatımda kullandığı zekice ifadelerde bizi etkiler. Bunların hepsi sözel zekanın getirdiği şeylerdir. Bu yönden baktığımızda sözel zekanın da geliştirilebileceğini görüyoruz.

Örnek verdiğim kişilerden gidecek olursak Sir Arthur Conan Doyle ‘ un Sherlock Holmes serisini hepiniz bilirsiniz. Bu serinin hem kitabını okudum hem de dizisini izledim ve okurken yada izlerken kendi kendime bu kurgulanmış olaylar çok zekice demiştim. Çünkü bir şeyleri ,insanlar tarafından önemsiz detayları gizleyip aynı zamanda farkettirmek bana zekice gelmişti. Tabii kendisi yüksek zekaya sahip bir sözelciydi orası ayrı bir detay ama genele yorarsak sözel zekanın getirdiği bir durum.

Sözel zeka neden önemlidir sorusunu soracak olursak şöyle bir cevap bulabiliriz: “Sözel zeka, bir insanın tüm sosyal yaşantısına şekil verebilir ve akademik alandaki başarısı için oldukça önemlidir”

Şimdi de bir sözel öğrencinin ne hissettiğini konuşalım kendimden başlamak gerekirse:  Bildiğim ve yapabildiğim şeylerin hiçbir değeri yokmuş gibi hissediyorum ,yapamadığım şeylerinde önemli olduğunu biliyorum ama hiçbir şey yapamıyormuş gibi hissettiriliyor , yaptığım şeylerin bana hiçbir şey kazandıramayacağını anlıyorum gün geçtikçe. Beni bu düşünceye iten şeyde sistemimiz tabii ki.

Başka öğrencilerin düşünce ve hisleri: 

“Biz insanlar duygu ve düşüncelerimizi sözel olarak ifade ederiz. Konuşma becerisi, kelime haznesi gelişmiş olan insanlar kendilerini daha iyi ifade eder. Sözel zekasını geliştirmiş kişiler iletişim kurmada daha başarılıdır. Ne kadar akıcı konuşursak karşımızdakiyle daha iyi bir iletişim kurarız. Tabii bunun yolu da sözel zekamızı geliştirmek. Sayısal zekaya yatkın kişiler kendilerini daha çok adı üstünde sayılarla ifade eder. Peki bu nasıl olur. Düşünür, sayılar üzerinde işlem yapar ve kağıda aktarır. Sözellikte kelimelerle ve konuşarak ifade ettiğimiz şeyleri sayılarla ve yazıyla ifade ederler. Ama herkesin belli bir düzeyde sözel ruhu ve zekası vardır çünkü bizler iletişim kurmadan kendimizi bir yere kadar ifade edebiliriz. Aslında sadece kendimizi nasıl geliştirdiğimize bağlı sayısal sözel zeka kavramı. Ancak unutmamalıyız ki iyi bir toplumun yolu iyi bir iletişimden geçer.”

“Genel olarak çoğu kişinin düşündüğünü düşünüyorum mesela sözelcilerin küçük görülmesi meslek sahibi olamayacakları düşünülmesi ve gerçekten de ülkemizde sözelcilerin meslek sahibi olamaması. Sözelcilere yapılan bu baskı yüzünden bu insanların işsiz kalması yada sırf küçük görülmemek için veya elinde bir mesleği olması için, eline bi para geçmesi için, istemediği bir meslekle uğraşması. Lisedeyken birisi ne düşünüyorsun diye sorduğunda sende istediklerini hayallerini söyleyince “Eee bu bölümü bitirince ne olacaksın ?” gibi gereksiz sorulara maruz kalması”

Sistemimizin getirdiği ve topluma yansıttığı bu şekilde hissettirilen, düşündürtülen sözel zeka ve sözel zekanın getirdiği şeyler bu kadar basit olmayı hakediyor mu ?

okur

Yazar: ayselnrhlc

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum