Sosyal Medyayı Manipüle Etmek: Sıfırdan Akım Çıkarmak

Bugün sizlere izlediğim en iyi youtube videolarından biri olan sosyal medyayı manipüle etmek adlı videodan bahsetmek istiyorum. 

En sevdiğim youtuberlardan biri olan saniyenin bu videosu gerçekten bir içerik harikasıydı. 

Kendisi ilk youtube’a başladığında bir konu seçip 60 saniyede alaycı ve eğlenceli bir biçimde özetleyerek anlattığı videolar çekerken son zamanlarda daha çok sosyal deney tarzı videolarla gündeme gelmeye başladı. 

Bu sosyal deneylerden biri olan ‘sosyal medyayı nasıl manipüle ederiz’ videosunun konusu ise sıfırdan bir akım bulmaktı. 

Saniye önce 101 insanı discordda bir araya getiriyor. Bu 101 kişi sıfırdan bir içerik çıkararak sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisini bulmak için çalışıyor. 

Öncelikli olarak sosyal medyada sürekli olarak gördüğümüz ‘napim, sil knk, bruh’ gibi anlamsız ama anlamlı kelimelerin ortak özelliğini belirliyorlar. Bu tabii ki de karşı tarafı rencide edici ve aşağılayıcı olması. 

Bunun üzerine biraz düşünüp yeni bir kelime buluyorlar. ‘Bane’ 

Banane kelimesinin biraz kısası ve anlamsızlaştırıldığı bu kelimeyi popüler yapmaya karar veriyorlar. 

Ki aslında bu sıfırdan bir akım değil. Yabancılarda ‘we do not care’ hali mevcut. Bunu biraz daha Türkçe mizah haline getiriyorlar ve kullanıyorlar. 

Videolar hazırlanıyor ve sosyal medya platformlarında paylaşılıyor. Ayrıca etkileşim ve algoritmanın artması için 101 kişi bu videolara karşılıklı beğeni ve yorum yapıyorlar. 

Daha sonra haklın sevdiği bir fenomen olan Uberkloz ile işbirliği yapıyorlar ve video çekip akımı çok daha popüler hale getiriyorlar. 

En sonunda ise herkes nereden çıktığı bilinmeyen bu kelimeyi öğrenmiş ve kullanmaya başlamış oluyor. 

Eğer videonun kendisini izlerseniz her şeyi çok daha iyi anlayacaksınız. O yüzden bir bakın diyorum ve link bırakıyorum.

https://youtu.be/0FoInjzUpb8

Ve son olarak Saniye videonun sonunda bur mesaj veriyor ve sıfırdan bilerek çıkarılan bu akımla internette kim bilir hangi şeylerin kurgu olup olmadığını bize sorgulattırıyor. Kim bilir belki bu video da bir kurgudur.

Benim söylemek istediğim ise videonun konusu bir yana gerçekten de bu tür akımların nasıl sosyal medyadan zihinimize ve günlük yaşantımıza girdiği.

İnternetin bu kadar çok kullanıldığı şu dönemde sosyal medyanın hayatımız üzerindeki etkisi gerçekten şaşırtıcı ve korkutucu.

Ne kadar dikkat etsek de özellikle z kuşağı olarak bu tür akımlar hayatımızın bir parçası oldu ve biz artık bunlar olmadan yaşayamıyoruz.

Artık düşünce sistemimizi yöneten ve hayatımıza yön veren sosyal medya acaba ileride bizlerde neye mâl olacak merak ediyorum.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.