Sosyal Medyanın Gücü; Siz de Sosyal Medyadan Para Kazanabilirsiniz!

Sosyal medya. Günümüzde neredeyse hepimizin kullandığı sosyal medya uygulamalarının hayatınıza etkisinin ne kadar çok olduğunu fark ettiniz mi hiç?

Hem iyi hem de kötü yönde fark etmesek bile sosyal medya aslında neredeyse zihinlerimizi yönetiyor.

Her ne kadar çoğunlukla kötü yönlerini duysak da iyi yönde kullanmayı bilirsek sosyal medyanın bize çok iyi getirileri olabilir.

BÜYÜK BİR İŞ ALANI MECRASI

Şu anda sosyal medyanın en popüler uygulamalarının birçoğundan para kazanmanız mümkün. Hayatınızı geçindirebilecek kadar çok olmasa da kendinize ek gelir oluşturabilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜYEBİLİR MİYİM?

Neden olmasın? Eğer isterseniz siz de sosyal medyada büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. İsterseniz size öğrendiklerimden size kısaca bahsedeyim.

1. Uzman olduğunuz bir alan seçin

Herkesin az çok ilgilendiği bir alan vardır. Edebiyatla ilgileniyorsanız sözler paylaşabilirsiniz, resim çizmeyi seviyorsanız hoş bir müzik eşliğinde kısa videolar paylaşabilirsiniz ya da kişisel blog hesabı açabilirsiniz.

2. İyi bir isim ve profil resmi

İnsanlar estetiğe çok dikkat ederler. Mümkünse isminize fazla rakam eklemeyin ve hoş bir profil fotoğrafı hazırlayın.

3. Aktif olun

Mümkün olduğunca fazla gönderi veya video paylaşmaya çalışın. Eğer ünlü değileniz kimse bir şeyler paylaşmayan birini takip etmek istemez.

4. Kaliteli ve özgün içerikler paylaşın

Eğer gönderilerinizi başka sayfalardan alıyorsanız kesinlikle cr verin. İnsanlar emek hırsızı sayfaları sevmez ve linç eder. Ayrıca gönderileri aldığınız sayfa da bundan hoşlanmaz. Ayrıca fotoğrafların kalitesine dikkat edin. Dediğim gibi insanlar estetiğe dikkat eder. Güzel bir sayfa düzeni oluşturun.

5. Platformun size sunduklarını kullanın

Eğer instagramda profesyonel hesaba geçiş yaparsanız instagram sizi daha çok öne çıkaracaktır. Ayrıca sayfanızın istatistiklerini daha rahat takip edebilirsiniz. Youtube kanalı açmak istiyorsanız kanal ayarları yapan videolar izleyin.

6. Etiket kullanın

Etiket bir nevi primdir. Kullandığınız etiketlerin konunuzla ilişkisine dikkat edin ve doğru etiketler kullanın. Yemek ile ilgili bir posta resimle ilgili etiketler kullanmayın. Hatta olabildiğince az etiket kullanın. Etiket kullanmak bedava reklam yapmak gibidir.

8. Beğen ve takip et

Her ne kadar basit gibi dursa da bu hatırlatmaları yapmak çok önemli. Çünkü bu bir şekilde insanların bilinçaltına etki ediyor ve takip ediyorlar.

9. Sabırlı olun

Hangi işi yaparsanız yapın asla bir anda yükselişe geçemezsiniz. Sadece sabırlı olun ve devam edin. Unutmayın her işin bir emeği olmalı.

Ayrıca eğer iyi bir sayfaya sahip olursanız markalardan işbirliği ve reklam teklifleri gelebilir. Bu da daha çok kazanmanıza yardımcı olur.

Şimdi gelelim asıl konumuza. Sosyal medyayı sadece gelir için kullanmıyoruz elbette. Sosyal medyayı dünyanın her yerinden milyonlarca kişi kullanıyor. Haberleri takip etmek ve arkadaş edinmek içi  harika bir ortam. Tabii bu konuda dikkatli olmamız gerekir. Çünkü her yer yalan haber yapan sayfalar ve dolandırıcılarla dolu.

Ben sosyal medyanın harika bir reklam ortamı olduğunu düşünüyorum. Nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama şöyle bir şey görmüştüm.

Bir iş adamı diyor ki “Eğer bir insana ürününüzü satarsanız görüşlerini gerçek hayatta 10 kişiyle paylaşır ama internette 10 bin kişiyle paylaşır.” Ne kadar haklı değil mi?

GELELİM ZARARLARINA

Hepimiz sosyal medyanın az çok toxic bir mecra olduğunu biliyoruz. O kadar çok insan türü var ki. Kimisi her şeyi bildiğini zannediyor. Kimisi sebepsiz yere linç yorumları yazıyor. Kimisi utandırıyor, kimisi kızdırıyor.

Hele şu her gönderinin altına napim yazanlar yok mu. O kadar iticiler ki. Neden yapıyorlar bilmiyorum.

Ayrıca dm üzerinden zorbalığa veya tecavüze maruz kalabiliyoruz. Bu yüzden dikkatli olmamız lazım.

Bir diğer konu ise zaman zaman kendi fikir ve düşüncelerimizin yok olması. Bir konuda diğer insanlar ne düsünüyorsa biz de öyle düşünmeye başlıyoruz. Bu şahsen yaşadım.

Hatta gerçek bir koyun sürüsüne dönüyoruz bazen. Mesela ben bir postun altına yorum yaptım diyelim. Birkaç kişi bu yorumu beğenince geri bir sürü insan sırf yorum tutmuş diye beğenmeye devam ediyor. Gerçekten benim görüşüme katıldığı için bile değil.

Ayrıca zaman zaman gizliliğimiz da ihlal oluyor. Çünkü hayatını sosyal medyada yaşayan unsanlar var ve ne yaparlarsa çekip atıyorlar. Özellikle de konum koymanın çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum.

Ama hem yararlarını hem zararlarının farkına vararak kullanırsak bize iyi bir fayda sağlayacağına eminim.

Ne olursa olsun sosyal medyanın gücü göz ardı edilemez. Özellikle de yaşadığımız devir bazen bizi zorunlu bile kılabiliyor.

Şundan eminiz ki doğru kullanımı ile sosyal medya dijitalleşen hayatımızda pazarlama ve iş kurma olarak gerçekten güçlü bir yere sahip.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir yorum

Yorum Yazın
  1. Eklemeyi unutmuşum. Eğer sayfanızı büyütmek istiyorsanız kesinlikle iyi bir etkileşime sahip olmalısınız. Size yapılan yorumlara cevap verin ve keşfete düşmeye çalışın. Çünkü sosyal medyanın amacı insanların birbirleriyle etkileşim kurmasıdır ve bunu yapan sayfaları daha çok öne çıkarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.