Sosyal Medya Uygulamaları Ne Kadar Güvenli?

İstatistik verilerine göre yaklaşık 65 milyon internet kullanıcısı ülkemizin nüfusunun %75’i, 55 milyon sosyal medya kullanıcısı nüfusun %65’i ve 77 milyon mobil kullanıcısı ülkemizin nüfusunun %92’sini oluşturmaktadır. İnternet kullanıcıları günde ortalama 7,5 saat internette vakit geçirmektedir.

Ülkemizde en çok ziyaret edilen site Google’dır. En çok kullanılan sosyal medya platformunda ise Youtube birinci sıradadır. Youtube’yi İnstagram takip etmektedir. Buna benzer birçok sosyal medya platformunda kullanıcılar en az birini kullanırken form doldurmaktadır. Doldurulan formlarda isim, e-mail, cinsiyet, doğum tarihi gibi bilgiler yer almakta olup hangi bilgilerin kullanılacağını, ne amaçla kullanılacağını belirtip kullanıcının onayını istemektedir. Çoğumuz uygulamayı indirdiğimizde ve formları doldururken gizlilik sözleşmesini okumadan onaylayıp geçmekteyiz. Kullandığımız tüm hizmetler karşılığında bizden veriler toplayarak datalar oluşturmaktadır.

1. Whatsapp

Dünyanın en büyük mesajlaşma servisine sahip olan, şimdide son günlerde gündem olan Facebook tarafından 2014 yılında satın alınan Whatsapp’ın yeni sözleşmesi 8 Şubat 2021’de yürürlüğe girecek. Bu sözleşmeye göre kullanıcı verileri Facebook ile doğrudan paylaştırılacak. Yeni gizlilik sözleşmesini onaylamayanlar uygulamaya erişim sağlayamayacak. Bu durum Avrupa Birliği ülkelerindeki kullanıcıları kapsamamaktadır. Whatsapp sitesindeki bilgilere göre uygulamanın kullanıcılardan; hesap bilgilerini, yazışmaları, fotoğraf, video, işlem ve ödeme verilerini, konum bilgilerini ve üçüncü taraftan sağlanan bilgiler istemektedir.

 

2. Facebook Messenger

Facebook’un resmi programı olan Messenger, hem web sayfası hem de mobil uygulamaları üzerinden sohbet imkânı sağlamaktadır. Uygulamayı kullandığınızda telefon rehberinize ulaşmaktadır. Ayrıca SMS’nin yerinde kullanılmaktadır. Facebook hesabınız olmadan da telefon numarası ile kullanılabilmektedir.

 

3. Telegram

Merkezi Londra’da olup 2013 yılında Rus olan 2 kardeş Pavel Durov ve Nikolai Durov tarafından kurulmuştur. Whatsapp’ın gizlilik politikasında yaptığı değişiklikler sonrası popülerliği artmıştır. Uçtan uça şifreleme özelliğiyle bilinen uygulama, diğer mesajlaşma servisinden farklı olarak grupların oluşturulmasına izin veriyor. Platformun gizlilik politikasına göre, tüm veriler çok şifreli olarak saklanıyor. Rus yapımı olması nedeniyle istihbarat servisine kolayca bilgi akışı sağlanabilen bir uygulamadır. Yasadışı faaliyetler, borsa manipülatörleri, illegal veri paylaşımı gibi kötü amaçlı kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca Rusya tarafından 2018 yılında yasaları çiğnediğinden yasaklanıp 2020 Haziran ayında tekrar erişime açılmıştır.

 

4. Signal

Elon Musk’un twitter üzerinden duyurduğu haberleşme sistemi olan Signal, 2013 yılında Open Whisper Systems şirketi tarafından kurulmuştur. Telefon ve mesajlaşma hizmetlerinin tamamı uçtan uca şifrelenmektedir. Kullanıcı görüşmelerine ilişkin veriler sunucularında saklanmadan imha ediliyor. 2018 yılında sunmuş olduğu Sealed Sender teknolojisi ile mesaj gönderenin kimliklerini saklamaktadır. Diğer mesajlaşma servislerine nazaran gizliliğe önem veren uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

5. Bip Messenger

Türk mühendislerin geliştirdiği milli uygulama olan Bip, tüm operatör kullanıcılarına açık olan bir mesajlaşmadır. Sözleşmeye göre izin verdiğiniz ölçüde verileriniz üçüncü kişilere ulaşılmaktadır. Veriler Türkiye’deki Turkcell veri merkezinde korunmaktadır. Ayrıca 106 farklı dilde sohbet imkânı da sunmaktadır.

Son olarak kullandığınız tüm sosyal medya platformları izin verdiğiniz durumunda istedikleri her şeye erişebilmektedir.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.