Sosyal Hayatınız için 5 Etkili Para Biriktirme Yöntemi

Sosyal Hayatınız için 5 Etkili Para Biriktirme Yöntemi

Evet, şu ana kadar sizlerle “Gezdik Gördük” köşesinde AklaKara.net ekibi olarak bir çok gezi yazısı paylaştık. Ama işin finansal kısmına pek değinmedik. Bu haftaki yazımızda hem bu gezi aktiviteleri için hem de genel anlamda, nasıl para biriktireceğiniz konusunda sizi aydınlatacağım. 🙂


Sosyal Hayatınız için 5 Etkili Para Biriktirme Yöntemi

1. Kullanmadığın Eşyalarını Sat !

İşe ilk olarak kullanmadığın eşyaları belirleyerek başlayabilirsin. Diyelim ki artık giymediğin bir ceket var ve bunu paraya çevirmek istiyorsun ama nasıl, bir fikrin yok. Hal böyle olunca imdadına gene internet yetişiyor. Gardrops, ortakdolap , modacruz gibi ikinci el ürünlerin alınıp satıldığı alışveriş  sitelerinde kullanmadığın kıyafetlerini online satışa sunabilirsin. Böylece hem ihtiyacı olan insanları mutlu etmiş olacaksın hem de cebinde bir nebze de olsa finansal hareketlenme olacak.


Sosyal Hayatınız için 5 Etkili Para Biriktirme Yöntemi

2. Ders Notlarını ve Kitaplarını Sat!

Eğer üniversite öğrencisiysen geçen yıl vermiş olduğun derslerin ders notlarını ya da kitaplarını okulda ya da sahaflara gidip satabilirsin tabi  ki daha uygun fiyata 🙂 . Söz konusu alıcılar öğrenci olduğu için bunu göz önünde bulundurarak belirlemelisin fiyatı.


Sosyal Hayatınız için 5 Etkili Para Biriktirme Yöntemi

3. Özel Ders Ver 

Uzman olduğun alanda özel ders verebilirsin. Geçen yıl almış olduğun pazarlama dersin ya da istatistik 2 dersin AA mı geldi o zaman bilgini satmanın tam zamanı. İstatistik 2 dersinde ya da pazarlama dersinde özel ders verebilirsin. Özel ders vermek sana iki şey sağlayacak; bunlardan ilki bu alanlarda öğrenmiş olduğun teorik bilgileri ders vere vere daha da uzmanlaşacaksın, ikincisi ise seyahatin için cüzdanını sevindirmiş olacaksın :). Haydi daha fazla vakit kaybetme ve sende www.dersverir.com  gibi sitelerde özel ders ilanını vererek öğrencilerine ulaş.


 Sosyal Hayatınız için 5 Etkili Para Biriktirme Yöntemi

4. İsraftan Kaç Tasarrufa Koş !

Para biriktirmek öyle kolay bir süreç değil o yüzden seyahate gidip gelene kadar alışveriş merkezlerinden uzak durman senin yararına olacak. Çünkü  alışveriş merkezine gittiğin zaman herkes gibi senin de kendini kaybedip gereksiz harcama yapabilme ihtimalin var. Unutma yurtdışına gitmek farklı yerleri görmek senin için herşeyden daha önemli. Para biriktirme sürecinde Japonları aklına getirmen senin hayrına olacak . Çünkü dünyanın neresine gidersen git elinde kamerası ile bir Japona rastlayacaksın . Evet dünyayı gezen bir toplumdan bahsediyoruz. Bunu nasıl başardıklarına gelince sadece ihtiyacı olan şeyleri alıyorlar , lüks şeylerden kaçınıyorlar ve bunun sonucunda da dünyayı geziyorlar ki en güzelini yapıyorlar. Göreceğin ülkeleri düşünüp o pahalı elbiseden vazgeçmek sana birçok şey kazandıracak :). Neden mi çünkü o pahalı elbiseyi aldığında hissedeceğin mutluluk geçici bir mutluluk olacak diğer yandan o elbiseye vereceğin parayla bir çok yer görmüş olacaksın. Zaten seyahat ettiğin ülkelerde insanlar için pahalı bir kıyafet almanın o  kadar da önemli olmadığını görmüş olacaksın.

 


Sosyal Hayatınız için 5 Etkili Para Biriktirme Yöntemi

5. Ücretsiz Kültür Sanat Etkinliklerini Takip Et

Para biriktirirken sosyal yaşantımdan kısmak zorundamıyım? Evet dediğini duyar gibiyim. Bu asosyal olacağın anlamına gelmiyor. Müze gezmeye meraklı isen programını müzelerin ücretsiz ziyaret günlerine göre ayarlayabilirsin. Mesela çarşamba günleri Pera Müzesi ve Sakıp Sabancı Müzesi ücretsiz giriş olanağı sağlarken İstanbul Modern ziyaretleri için perşembe günleri ücretsiz giriş hakkı sağlıyor . Yani çarşamba ve perşembe günlerini kültür günleri yapabilirsin. Hem kültürel etkinliklerden geri kalmamış olacaksın hem de tüm bunlardan yararlanırken cebin yanmamış olacak. 🙂 .


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

yazar

Yazar: İrem Surel

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

  1. Merhabalar ? Alışverişlerimizi isteklerimiz doğrultusunda değil de ihtiyaçlarımız doğrultusunda yaptığımızda hem gereksiz harcamalarımızın önüne geçeriz hem de yaşam alanlarımızı boşu boşuna doldurmamış oluruz. ? ‘’Alışveriş Yapmadığım Yıl’’ kitabıyla ilgili yazmış olduğum blog yazıma https://www.tarz2.com/alisveris-yapmadigim-yil linkinden ulaşabilirsiniz. ? Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle, keyifli okumalar dilerim. ?

    instagram.com/tarz2com
    twitter.com/tarz2com