Sokak Hayvanları

Sokak hayvanlarına yardım etmek neden önemlidir

Sokak hayvanları daha çok şehir ekosistemine adapte olmuş hayvanlardır. Bu nedenle hayvanların sahiplenilerek evcilleştirilmesi ya da kapalı bir alana hapsedilerek bakılması onlar için bir eziyettir. Bu eziyetin önüne geçmek için sokak hayvanlarına özellikle yardım edilmesi gerekir.

Sokak hayvanlarının doğal hayatlarından koparılmadan bakım, tedavi, beslenme, barınma gibi bir takım ihtiyaçlarının giderilmesi gerekir. Bu nedenle onlara şehir ekosistemine uygun evler yapmak daha mantıklıdır. Sokak hayvanlarına yardım etmek önemlidir çünkü sokak hayvanlarının yaşadığı ekosistemden kopmadan doğal döngüleri bozmamaları gerekir. Aksi bir durumda doğal dengenin bozulması, besin zincirinin zarar görmesi, insan hayatının da zarar görmesi anlamına gelebilir.

  • İnsanoğlu her ne kadar dünyanın tek sahibi olduğunu düşünse de aslında evrende tek insanın değil, diğer canlıların da onun kadar yaşama hakkı vardır.
  • Evren yaratılırken üzerinde yaşayan tüm canlılara yetecek şekilde tasarlanmıştır yani insan dünyanın düzenini bozmadığı takdirde her canlıya yetecek kadar yaşam alanı mevcuttur. Doğal düzeni bozmaması yine insanın yararınadır.
  • Özellikle günlük yaşamımızın her anını paylaştığımız hayvanlar vardır. Bunlar sokağa çıktığımızda evimizin önünde, mahallemizdeki parklarda veya farklı yerlerde yaşamlarını sürdürmeye çalışan sokak hayvanlarıdır. İnsan aslında bu hayvanlara yardım ederek onların yaşam hakkını korumuş ve dünyanın doğal dengesine sahip çıkmış oluyor.
  • Dünyanın doğal dengesini koruması aynı zamanda kendi yaşam hakkına da sahip çıkması demektir. Dünya da hiçbir canlı boş yere yaratılmamıştır yani sokak hayvanlarının da bir işlevi, bir görevi vardır. İnsan bu hayvanlara bir tas su, biraz yiyecek vererek ekosistemi korumuş olur. Bu döngünün düzgün devam etmesi insanın hayatını  devam ettirebilmesi için çok önemlidir. Huzurlu bir çevre mutlu insanlar demektir.
humeyra-algan
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Küçük Bir Motive
Sonraki
YAŞANMAMIŞ YAŞAMLAR

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.