SIRA DIŞI KADIN: KLEOPATRA

Mısırın son kraliçesi aynı zamanda da son firavunudur . Bildiğimiz kadarıyla göz alıcı güzelliğini kullanarak erkekleri etkileyip tuzağına düşüren hırslı bir kadındı . 

Mısırda doğmuştu fakat Mısırlı değildi . Ailesinin kökleri Büyük İskender’in Makedonyalı generallerinden ptolemaya kadar uzanıp 300 yıldır Mısır’ın yönetimini yapmaktaydı . 

Kleopatra’nın babası 12.ptolema’nın ölümüyle Kleopatra 2 kız 2 erkek kardeşinin en büyüğü konumundaydı .Mısır tahtına geçmesi gerekiyordu . Henüz 18 yaşındaydı.Geleneklerine uymak zorundaydı . Kendisinden 8 yaş küçük erkek kardeşi 13. Ptoleme ile evlenip tahtı onunla paylaşmalıydı . Evlenip birlikte mısırın yönetimini sağladılar . 

Evlendikten sonra Kleopatra eğitim hayatına yöneldi . Yönetimi sağlamasına yardımcı olması adına çeşitli diller öğrendi . Tam 9 dil öğrendi . Bu dillerin içinde Makedon firavunlarının bile öğrenmediği Mısır dili de vardı . Hep halkla bir arada olup onları anlamaya ve yardımcı olmaya çalıştı . 

Zamanla adı ünlendi ve eşiyle kardeşleri bundan rahatsız oldu . Aralarında başlayan kıskançlık sonucu Kleopatra iktidardan atıldı ,sürgüne gönderidi . Kleopatra bunu kabul edemedi . Yeniden iktidara atılmak için güçlü bir müttefik arayışına girdi . Romalılara yöneldi . Aradığını MÖ 48 yılında Roma imparatoru Sezar’ın  Mısır’a gelmesiyle bulmuş oldu . Sezar’ı etkilemek istedi . Kardeşlerinin buna engel olabileceğini düşünerek Sicilyalı kölesine kendini halıya sardırtarak Sezara gitti . Sezar halının içinden Kleopatra’nın çıktığını görünce çok şaşırdı . 

Kleopatra’nın ne kadar zeki ve güzel olduğunu düşünerek çok etkilendi . Sezarın desteğiyle savaşta kardeşini alt ederek tahtını geri aldı . Gelenekler gereğince bu kez de 13 yaşındaki küçük erkek kardeşiyle evlendi . Diğer yandan da Sezarla görüşmeye devam etti . 

Kleopatra ile Sezar’ın Sezaryon isimli bir oğlu oldu . 

Kleopatra’nın amacı Roma ile ittifakı sayesinde Mısırı eski gösterişli ve mutlu haline geri getirmekti . 

En çok da iki imparatorluğu birleştirip  tüm dünyaya hakim olmaktı . Ve tüm dünyayı Sezaryo’nun yönetmesini ,istiyordu . 

Oğlunun varisi olmasını istediği için eşi ve Sezarı öldürtmeyi düşündü ama Sezarı senatoda bıçaklayıp öldürdüler ve Kleopatra vazgeçti . 

Sezar ölünce Roma ikiye ayrıldı . Bir tarafı Oktavyus diğer tarafı Antavyus yönetti . Doğu Antavyusundu . Antavyus Mısır ziyareti sırasında Kleopatra’ya aşık oldu ,görüşmeye başladılar . Bir süre sonra evlendiler . Oktavyus Kleopatrayı Romaya kötülemek için her yolu denedi . Roma senatosu Kleopatraya savaş ilan etti . Kleopatra ve Antavyus ,Oktavyus’a karşı kaybetti  ve İskenderiyeye kaçtılar . Antavyus Roma usulü kılıcıyla intihar etti Kleopatra ise 12 gün sonra kral kobra yılanı ile kendini öldürdü . 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 Yorum