SİBİRYA ÖLÜM KAMPI

Bir zamanlar siyasi mahkum olarak zorla çalıştırılan Ruslar ve bu sebeple pek çoğunun can verdiği gulagların turizme açılma kararı verilmişti yıllar önce . 

Dertleri ne ,ölmek mi ? Yoksa insanların çektiği acıları anımsayıp zevk almak mı ? 

Bu gulag adı verilen caniliği tasarlayan kimdi ? Ne amaçla böyle birşey yapıldı ve insanlık buna nasıl sessiz kalabildi ? 

Herşey iktidarın başına Stalin isimli yöneticinin geçmesi ile başlıyor . Stalin iyi bir yönetici gibi gözükmek adına kendisine baş kaldıran insanları ortadan kaldırmak istiyor . Tuttuğu gizli görevli polisler ile Kendisine karşı gelen insanları tutuklattı . 

Belki amacı gözlerini korkutup birkaç gün hapiste bekletmekti ama kendisine karşı gelen insanlar o kadar fazlaydı ki başka bir çare düşünmek zorundaydı . Çareyi kamp yapmakta buldu . Bu kamplara gulag adı veriliyordu . Gulagları özellikle zorlu hava koşulu olan ve Batı Rusyanın ormanlık , ıssız alanlara kuruyordu .  

Yaklaşık -60 derece hava şartları olan alanlarda yaşamak bir yana kaçıp sağ kalabilmek bile imkansız . 

Peki Stalin bunları yaparken amacına ulaşabildi mi ? Ülkesini kalkındırabildi mi ? 

Evet , tüm bu gaddarlığına rağmen güçlendikçe güçlendi . 

Tarımla uğraşan bu ülke Stalin sayesinde 1930 lu yıllarda Mucize olarak adlandırılan sanayi atılımını başlattı . Sadece sanayi ile de kalmadı , pekçok alanda gelişmeye devam etti . Fakat ülkenin yıllar boyu gizli tutup  göz ardı ettiği trajedisi vardı : GULAGLAR 

Belki de ülke gulagların bedava işçi gücünden yararlanmasıyla büyüyebildi …

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 Yorum