Sevilen Bir Kişi Olma Sanatı

Bu başlığa istifaden sana bu yazımda sevilen bir kişi olmanın birkaç ön şartını sunabileceğimi düşünebilirsin.

Mesela özgüven çok gereklidir diyebilirim sana. Ya da biraz tarzını mı değiştirsen… Ya da direk sen kendini komple değiştir mi demeliyim?

Bizi birilerinin sevmesi için gerçekten bu tarz çabalar içine girmeli miyiz? Bunu şu an burada soru olarak bile sormadığımı ve formalite icabı o soru işaretini koyduğumu fark etmişsindir.

Sen de biliyorsun ki sen, sensin. İstediğin kadar estetik yaptırsan da, istediğin kadar kilo versen de, istediğin kadar çeşitli makyaj, belki hızlı ve etkili konuşma kurslarına katılsan da, tarzını değiştirsen de… Ve türlü şeyler yapsan da sen, yine sensin. Karşıma geçince benimle iletişim kuracak da…

Kimse, seni sevmek zorunda değil. Sen de, senin sevdiğin kişi de… Kimseye kendini sevdirmek zorunda da değilsin. Çünkü hep derim hayat bu tür kendinden ödün vermeler için, acı çekmek için fazlasıyla kısa.

Biri seni sevmemişse, hayatında da olmasına gerek yoktur. Biri seni sevmişse, bu sen olduğun içindir.

Evet, toplumda fazlasıyla bulunan dış görünüşe ve mesleğine dayalı bir ön yargılar silsilesi var. Eğitim durumun, kıyafetin, makyajın, saçın, sakalın bile kim olduğundan daha önemliymiş gibi aksediliyor. Bunu engelleyemeyiz ve bir insandan hoşlanırken bile ilk baktığımız, onun dıştan görünüşüdür.

Benim kastım toplumun seni eleştirdikleriyle, kendinde beğenmediğin özelliklerinle; insanlar ile iletişime geçmediğinde veya onları sadece görünüşünle etkilemediğinde… Sen konuşurken kilon konuşmuyor, saçın, başın konuşmuyor. Seni sevmeyen biri, kilon değişince seni sevecek mi yoksa seviyor mu sanıyorsun? Sence, öyle biri seni sevmeli mi ya da sen onu sevmeli misin?

Bu tür insanların eleştirileri gözünüzde büyümesin. Biri seni çirkinsin diye reddettiğinde bu onun kendi dar görüşüyle ilgilidir. Başka birinin sizi beğenme ihtimalini düşünmek yerine, neden vaktinizi bu tür insanlar için kendinizi değiştirmekte harcıyorsunuz?

Şunu da göz ardı etmeden belirtmek isterim. Sen kendinde bir şeylerden mutsuzsan, değiştirmekte senin en büyük hakkındır. Benim kastım ucu bucağı görünmeyen eleştirilerin oyuncağı olmamanızdır.

Estetik yaptıran biri de neresi güzel, estetiksiz halimle bile ondan güzelim veya yakışıklıyım şeklinde eleştirilere maruz kalır.

Kilo veren biri de burnun daha da büyüdü sanki diyerek yeni bir kusurunu(!) daha yüzüne vurulması gerçeğiyle karşılaşır.

Eleştiri de insan çeşitleri gibi son bulmaz. Arkadaş veya sevgili edinmek için kendinizi değiştirmeyin. Kendiniz için değişmek istiyorsanız değişin. Unutmayın, herkesin eksiklikleri vardır ama bu kusurlar onları tamamlayan ve güzel yapandır. Biriyle tanıştığınızda klasikleşmiş bir tabirle kendiniz olun, bundan ne eksiği ne fazlası… Teşekkürler.

Öylesine Biri
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yakın Gönül Işıklarını Aşk İle
Sonraki
yalan söylemeden yaşamak mümkünmü?

yalan söylemeden yaşamak mümkünmü?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.