SEVGİ ÜZERİNE-SEVGİ VE EMEK

Merhaba. Bu benim ilk yazım ve sevgi hakkında bir şeyler yazmak istedim. Şunu fark ettim ki seni seviyorum denilerek aslında kendimizi ya da birini/ bir şeyi sevmiş olmuyormuşuz. En azından sevdiğimi söylesem de emek olmadan çok da anlamlı olmuyormuş.

Ben kendimi sevdiğimi sanıyordum ama kendimle hiç anım yoktu. Hani filmlerde ve dizilerde olur ya kahramanın gözünden sevdiğiyle yaşadığı şeyler bir şerit gibi akar. Bunun kendimle olan versiyonu yoktu. Ve kendimle zaman geçirmeye başladım. Bulunduğum anı hissettikçe, gözlemlediklerimi kendimle sohbet eder gibi yorumladıkça daha çok tek başıma vakit geçirmeye başladım. Vakit geçirdikçe de kendim için değerli olduğumu, kendimi sevdiğimi, kendimi tanımaya gönüllü olduğumu fark ettiğim. 

Travmalarım sonucu sevdiğim, istediğim şeyleri aslında sevmediğimi, istemediğimi fark ettim. Sanki kendimi her tanıyışımda yeni bir beni şekillendiriyorum. Bu çok hoşuma gidiyor. 

Eskiden mesela yemekhaneye tek gitmemin utanç olduğunu, mutlaka birileriyle gitmem gerektiğini sanıyordum. Ama şimdi insanlardan kaçıp kendimle yemek yemeye can atıyorum.

Bu emek meselesi, emeğin sevgiye dönüşümü her türlü ilişkide de söz konusu: Sevgili, dostluk, çocuk-ebeveyn… Kavgalar yerine birbirimizi dinleyerek anlamaya çalışırsak bu çok daha anlamlı olacaktır.

Bir de sevginin çeşitleri vardır. Mesela ben bana bir şey alındığında mı sevgiyi hissediyorum yoksa sarıldığımda mı? Bu soruyu önce kendimize sormalı, kendimize bunu vermeli sonra ilişkilerimizde ne istediğimizi, karşımızdakinin ne istediğini anlamalıyız.

Bir de açık sevgi tanımından bahsetmek istiyorum: Ne yaşarsak yaşayalım, karşımızdaki insan ne kadar kötü olursa olsun altındaki sevgiyi hissedebilmek. Mesela annem benim eve geç gelmemi istemiyor, saat koyuyor. Aslında bu bana göre saçma ama onun açısından bakarsak beni korumaya çalışıyor beni sevdiğinden. 

Bir sonraki yazılarda görüşürüz. Sorunuz olursa yorum olarak iletebilirsiniz.

-NY-

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum