Sesinde Anatomik Çırpınışlar

Yüce,

Atılması zor, ağır, zahmetli ve kaldırmaya hevesimin olmadığı ağır bir yükün altına girdim. Bu mektup, sana yazılmış bir mektup değil, bilesin. Bu mektup; söylenecek sözlerin, yürekte mıh gibi duran duyguların ve ihtimallerin en derin diplerde çırpınışına yazıldı. “Çırpınmak” belki de acıyla en fazla anlamlandırılan bir kelimedir. Her bir açıklamasında içinde bulunduğum durumdan bahseden bu kelime, hissettiğim tüm zevk ve acılarımı tanımlayabiliyor.

Çırpındım Yüce. Çırpınıyorum. Ağa takılmış balığın canını kurtarmak isteği gibi, belki de bir arının camdan dışarı çıkmak istemesi gibi çırpınıyorum. Nafile. Ellerimde ve kollarımda çözemediğim düğümler, aklımda başını getiremediğim düşünceler varken tüm çırpınışlarım beyaz tuvale beyaz renkle karanlığı anlatmak gibi, çaresiz.

Ve cümleler… Cümleler, değer verdiğim bir bütün. Ama şimdi cümleler tek kelime ve yüklemsiz. Zaten konu Yüce ise; aşkı, hayali, imkanı, imkansızlığı, duyguyu, bütünlüğü, yoksunluğu anlatmak birden fazla kelimenin haddine değil. Anlatılmak istenen tüm anlam tek bir kelimeye entegre edilebilir. Ve yüklem. Söylenmek ve anlatılmak istenen. Yüce, söylesene bana. Söylenmesi ve anlatılması gerekenleri de götürdün mü yanında? Cümlelerim de tam değil artık, götürdüysen…

Yüce, heceleri ses, kelimeleri hece, cümleleri kelimeler, paragrafı cümleler oluşturur. Bu düzen küçük bir “ses”ten başlar. Yüce, ses diyorum. Yüce ses…

Berkay Soydan
Bir insanı tanımanın en iyi yollarından birisi de onun otobiyografisini okumak değil, zihninden ve kalbinden geçen sözlere tanık olmaktır. Hakkımda yazacağım iki veya üç cümle beni yüzeysel olarak tanıtır. Oysa düşüncelerime daldığı zaman düşünceleriniz, siz bir nebze bensiniz. Velhasılıkelam, yüzeysel olarak tanıtayım kendimi. Bir öğretici adayıyım. Uzun yıllardır deneme, makale ve şiir yazıyorum. Okumaktan, yazmaktan, okuduğumu ve yazdığımı tahlil yapmaktan ve bunları paylaşmaktan son derece zevk duyan birisiyim. Yüzeysel olarak yeterli oldu sanırım. Hakkımda öğrenecekleriniz, düşüncelerimiz birbirine karışınca ortaya çıksın.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kendi Gelişimini Tamamlamadan Ebeveyn Olmak
ağlayan çocuk, çocuk istismarı

Kendi Gelişimini Tamamlamadan Ebeveyn Olmak

Sonraki
Tembelim, Uykudayım, Oblomov Ayardayım

Tembelim, Uykudayım, Oblomov Ayardayım

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.