Şeftalili Meyve Suyu Bir Şeyler Deniyor 4 (İlk Kar)

       Bugün sabah altıda kalktım. Birkaç gündür erken kalkmaya özen gösteriyorum. Sağlıklı bir yaşam için değil de daha çok ders çalışmak için.

       Dokuzda yattığım için bu sefer kalkmakta pek zorlanmadım. Ama bir saat uykumu açabilmek için uğraştım. Tam ders çalışmak için oturduğum sırada kardeşim de uyandı ve dışarıda kar olduğunu söyledi.

       Sabah dışarı bakmıştım ama kar yağdığını cidden fark etmemiştim. Gözlüklerimi dışarı takmadığımdan ya da kara değil tam evin önünden geçen otobüse odaklandığım için olabilir.

       Gerçekten etraftaki beyazlığı fark etmeyip sadece otobüsü görmek şimdi düşününce biraz tuhaf geliyor. Ama aslında her zaman yaşadığımız bir şey değil mi bu?

       İnsan her gün kalkıyor. Acele bir kahvaltı sonrası işe ya da okula gidiyor. Günlük işlerini halletmek için acele ediyor. Tüm gün kendini ve beynini zorlayan şeylere veriyor. Bunalıyor, sinirleniyor, stresleniyor.

       Akşam eve dönüyor. Eğer ona yemek hazırlayacak birine sahip olacak kadar şanslı biriyse hızlıca üstünü değiştirip yemek yiyor. Daha sonra gün içinde çoktan olmuş bitmiş şeylere kafa yorup kendi kendini üzüyor.

       Sonra gece oluyor ve yarın tekrar aynı şeyleri yaşamak üzere yatıyor. Yarın gördüğü güzel rüyayı hatırlamamak üzere uyuyor.

       İnsan böyle bir paradoksun içindeyken hayatının berbat olduğunu ve hiçbir şeyin yolunda olmadığını düşünür. Çünkü başına onu birkaç günlüğüne mutlu edecek bir şey gelmemiştir. Beklenmedik bir yerden gelen para gibi.

       O gün o kişi bir bahçenin kenarındaki yeni yavrulamış kediyi görmemiştir, arkadaşlarıyla evcilik ya da futbol oynayıp eğlenen çocukları fark etmemiştir. Bir kuşun özgürce uçuşunu, bir çiçek satabilmiş teyzeyi, çocuğunun elinden düşen oyuncağı geri veren anneyi ve bebeğinin yüzündeki mutluluğu görmemiştir.

       Ya da belki o gün ona yemek yapan kişi onun en sevdiği yemeği yapmıştır ama fark etmemiştir.

       Bizi birkaç saniyeliğine de olsa mutlu hissettirebilecek şeyleri görmüyoruz. Hayatın telaşına kaptırıp gidiyoruz kendimizi. Bunu fark ettiğimizde ise çok geç olabiliyor bazen.

       Belki bugün bu yazıyı okuyanlar etrafına biraz daha farklı gözle bakıp güzel bir gün geçirirler. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

       Şeftalili Meyve Suyu’nun bir şeyler denemesi bitti.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.