Seçim Yapmayı Biliyor Musunuz?

Seçim Yapmayı Biliyor Musunuz?

Seçim Yapmayı Biliyor Musunuz?

Seçimler çok önemli rol oynar hayatımızda.Bişeyleri seçmek önceliğimizi belirler ve seçtiğimiz şeylerle uğraşıp seçmediklerimizi bir kenara bırakmamız gerekir.Ama malesef biz bunu pek başaramıyoruz yada başarmak istemiyoruz. Çünki seçtiğimiz şeylerden çok seçmediklerimiz için pişman oluyoruz.Seçmediğimiz için kendimizi şuçluyor kendimizi aptal yerine koyuyoruz neden mi?Cevabı çok zor olmasa gerek.

 

Seçim Yapmayı Biliyor Musunuz?

Öncelike seçimimizde nelere dikkat etmemiz gerekir 

  • Ne yapmak istediğimiz bilmek ve ona uygun yollardan seçime gitmemiz lazım.
  • Kendimiz iyi tanımamız lazım ve bize uygun seçimler yapmamız lazım.
  • Çicekler hiçbir zaman açmak için acele etmezler.Seçim yaparken acele etmemek, üzerinde kafa yormak gerekir.
  • Gerçekten istediğiniz şey için seçim yapın seçim yapmak için yapmayın(Üniversiteyi okumak için okumak gibi)
  • Bir şeçimi yaparken isteyerek yapmak çok önemlidir isteksiz yapılan seçim seçim değil bitiştir.(İstemediğiniz mesleği yapıyor olmak gibi)

Seçim Yapmayı Biliyor Musunuz?

Peki nasıl yapıcaz bu şeçim işini nasıl bişeyi seçtikten sonra seçmediğimiz seçimlerimizi düşünmeden seçtiğimiz şeye odaklanacağız.Size şöyle anlatmak istiyorum.Geçen günlerde canım çok sıkılıyordu ve sinemaya gitmeye karar verdim.Gitmeden önce hangi filmler vizyonda filan diye araştırdım. İki film arasında kaldım.Dedim ki sinamaya gittiğimde seçerim. Sinemaya gittim ve kararsızlığım başladı çokta içime sinmeden bir filmi şeçtim ve girdim.Film başladı. Ben filmi izliyorum ama aslında izlemiyor olduğumu fark ettim.Çünkü diğer seçmediğim film nasıldır acaba? Bu film iyi değil.Kesin o daha iyidir.Ben neden onu seçmedim diye film boyunca bunları düşündüm ve hiç zevk almadım açıkcası zehir oldu o 2 saatçik zaman bana ve fark ettim ki ben acemi bir seçiciğim ve ne seçmek istediğimi bilmeden seçim yapıyorum.Ve sonucunda mutsuz ve huzursuz oluyorum. İşte benim başımdan geçen bu küçücük olay gibi hepimizin başından geçmiştir.İş ortamında,para konusunda ikilemlere yanlış seçimlere ve olumsuzluklar ile karşılaşmışızdır. hepimiz alış veriş yaptıktan sonra keşke diyerini alsaydım demişsinizdir.İşte sizde benim gibi bir acemi seçicisiniz. Yapmadıklarımızı çok düşünüp yaptıklarımızı unutuveriyorsunuz değil mi? Yaptığımızı düşünüp mutlu olmak yerine yapmadıklarımızı düşünüp mutsuz oluyorsunuz değil mi? Neden bunu yapıyoruz bilmiyoruz çünki hep iyisini istiyoruz.Ve hiç bişeyle yetinmiyoruz.Evet bunu hepimiz yapıyoruz.Aç gözlüyüz.En az yaptıklarımız kadar yapamadıklarımızın olduklarını ve bunun normal olduğunu düşünmemiz ve insan olduğumuzu hatırlamamız lazım.Mükemmel değiliz ve olamayız.Mükemmel olduğunu düşünen varsa o bu dünyadan değildir.Eğer bu dünyada yaşıyorsak seçim çok önemli ve olmassa olmazlarımızın arasındadır.Doğru şeçim yapamak ustalık gerektirir.Eğer iyi bir seçimci değilseniz hayat çok zor ve umutsuz olucaktır.

Ersin ARAS
Sinop Ünüversitesi İlk Ve Acil Yardım Hayatın içinden sıradan biri
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Başarı
Sonraki
Hayal Dünyası ve Millî Otomobil

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.