Sao Paulo Sokaklarında Pişen Yumurtalar

ب

Günün erken saatlerinde yürüyüş yapmak ya da işe gitmek için evden dışarı çıktığımızda yolun ortasında  kocaman, pişmiş bir yumurta görsek nasıl tepki veririz? Şüphesiz hepimiz şaşkınlık içinde durumu anlamlandırmaya çalışırız. Brezilya’da Sao Paulo halkının tepkisi de böyle oldu.

Her yıl düzenlenen  “Virada Sustentavel ” etkinlikleri kapsamında, Hollandalı sanatçı Henk Hofstra’nın “Eggcident” adlı sanat çalışması, Sao Paulo halkının oldukça dikkatini çekti. Festivalin bu yılki konusunun “sürdürülebilirlik” olması sebebiyle Hofstra,  yükselen kaldırım sıcaklıklarına dikkat çekmek için dev kızarmış yumurta heykellerini asfalt üzerine yerleştirdi. Küresel ısınmanın ciddiyeti hakkında bir uyarı yapmak isteyen sanatçı, devasa yumurta heykelleri ile küresel ısınmanın giderek büyüyen tehlikesini ve yaşamımız üzerindeki ciddi etkisini insanlara sanat aracılığıyla ifade etmeyi amaçladığını söylüyor.

Aslında bizler bu görüntülere Adana sokaklarından aşinayız. Yüksek sıcaklıklar sebebiyle asfaltta yumurta pişirmeleri ile  meşhur Adana halkı, Henk Hofstra’ya ilham olmuş gibi duruyor.

—KAYNAK

kooplogger

Yazar: Ahsen

-

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.